Нашите орхидеи – тема 31

  • 32 736
  • 738
  •   1
Отговори
# 690
  • Варна
  • Мнения: 2 038
Не доосветявам, а температурни разлики осигурявам само за милтонията ( от една стара тема разбрах, че камбрията ми е всъщност милтония " Сънсет", а аз я купих преди 2 години уж за камбрия, че и етикет си имаше с наименование камбрия), масдевилията и дракулата. Единият ми дендробиум в момента спи на хладно , а другият и онцидиума ми са нови, в момента цъфтят и са на постоянни температури. Simple Smile

# 691
  • Бургас
  • Мнения: 2 150
Полях част от орхидеите, някои имаха нужда от пресаждаме.
Преди дни забелязах на една бяла каскадна орхидея, че в субстрата има нещо като гъби, мухъл ей така изглеждаше . Миналата година съм ползвала някакъв смотан купен субстрат който е бил повече ситен без едри частици. Като я извадих се чудех как е живяла с няколко функциониращи корена - всичко изгнило и влажен субстрат по средата. Натопих я във вода с топсин след като изчистих всичко сухо и гнило. Сега е по-добре


Мидито с лилав цвят, което жълтее и него пресадих. То е с много и хубави корени, но защо жълтее и цветоноса започна да съхне отгоре все едно е от три месеца, а тя едва преди месец цъфна. Кажете какво да я правя? Мисля да я преместя в хола може пък да се съвземе.



Трето листо жълтее и ще падне, ще остане без листа ужас.
И малко красота

Последна редакция: нд, 27 дек 2020, 14:17 от maya_76

# 692
  • Мнения: 6 390
По ред на номерата:
1. Почвени гъби.
2. Изглежда ми като гниене на стъблото.
3. Прекрасна луничава жълтушка!

# 693
  • Бургас
  • Мнения: 2 150
Импала от какво може да гние стеблото според теб? Не е мокрена дори стария субстрат беше добър. Каприз е явно.

# 694
  • Мнения: 6 390
Щом не е мокрена най-вероятно е тлеещо гъбично заболяване, което накрая е взело превес.

Това лято имах няколко необясними загуби точно заради гниене на стъблото. И то на стари, с години отглеждани растения, без видими проблеми.

# 695
  • Мнения: 6 392
Не успявам да отворя файла за камбрии в библиотеката(дава ми инфо че го няма на линка).
Ако някой го има запазен, моля да ми го сподели. Благодаря!

# 696
  • Мнения: 13 886
изглед на обща страница

КАМБРИЯ

ВИДОВЕ КАМБРИИ ( подлежи на корекция с добавка на нови хибриди)
https://drive.google.com/file/d/0B55Kb-0ngNjQY0RwZWs5WG9zdWs/view?usp=sharing

КАМБРИЯ от www.orchidee.ws АЛИЦЕАРА ИЛИ БЕАЛАРА
https://drive.google.com/file/d/0B55Kb-0ngNjQTFc4WHFIdG1FaG8/view?usp=sharing

КАМБРИЯ грижи и особености от Инна Ляпин. Мнения от нейния форум.
https://drive.google.com/file/d/0B55Kb-0ngNjQTW1XWEJtTnZPQ2M/view?usp=sharing

КАМБРИЯ отговори на въпроси по камбриите от Инна Ляпин.
https://drive.google.com/file/d/0B55Kb-0ngNjQUDVTRGpQOTJLYm8/view?usp=sharing






копие на най-общия документ

" Орхидея Камбрия – Що е то ! Превод Renia Ge
Инна Ляпи @ September 16th, 2010  :  http://orchids-lux.livejournal.com/3551.html
**
Часто в магазините се продават орхидеи, на които има етикет с надписа- Камбрия… Често пише просто Orchidee.
И ако един Фалаенпсис може да бъде разпознат от всеки, хибридните камбрии са друга работа. Техните цветове могат да ни омагьосат с разнообразието си и по форма и по цвят, често и с аромат. Може да ни се стори, че това са съвсем различни орхидеи и  изискват съвсем различни грижи, но това е грешен начин на мислене – това са все камбрии и грижите за тях често са еднакви.
Камбрия е условно име за хибридна орхидея, чиито родители са орхидеи като най-малко от три различни рода. Именно на това се дължи голямото разнообразие. Всяка камбрия често има име на хибрида – най-често името на учения получил този хибрид или някакво произовлно име – да кажем бургеара, беалара, колманара, уилстекариа и прочие. Вярвайте ми не е необходимо да знаете името и родителите на камбрията за да се грижите правилно за нея.

Единственото и важно общо между камбриите е , че първо те са орхидеи симпоидален ти и второ имат овални псевдобулби с тесни сравнително дълги листа.
Когато искате да си купите камбрия винаги- абсолютно винаги оглеждайте с колко псевдобулби е растението което сте харесали. Дори и да има главозамайващи цветове не купувайте растение с една псевдобулба. По възможност не купувайте и само с две. Такова растение е практически нежизнеспособно и единствено и само би играло ролята на красив нарезен букет. Най-накрая вероятността  да загине е много голяма. Разбира се има и шанс да оживее – но това е доста трудно дори в ръцете на опитен орхидеист.
Често виждам, че по борсите или по интернет се продават такива делени единични псевдобулби и че купувачите биват уверявани че в това, колко всичко е добре и е наред. Не им вярвайте. Това е опит за постигане на максимална печалба с минимални разходи. Помислете че продавача печели тройно повече ако ви ги продаде отделно отколкото заедно.
Аз самата никога не купувам растение което да не разполага с минимум три псевдобулби при което изхранени. Може да са малки сбърчено, дори безлистни но трябва да ги има. Растение с една булба е тотално непълноценно.




ОТГЛЕЖДАНЕ
ТЕМПЕРАТУРА: Камбриите се чувстват много комфортно в доста широк температурен диапазон - 15-25 градуса, т.е. при обикновени стайни температури. Не харесват големите горещини и в такива ситуации могат да изпаднат в летаргия забавяйте ръста и развитието си. Не се плашете обаче защото в момента в който температурите се стабилизират развитието им ще се възобнови.. Ако все пак имате избор, по добре да им осигурите малко по-хладни условия на отглеждане – така те ще се развиват по оптимално.
 СВЕТЛИНА: Повечето камбрии са способни да растат добре и на северни первази. За стимулация на цъфтеж обаче имат нужда от ярка и и много хубава светлина, а дори през пролетта и есента могат да понесат и малки порции пряко слънце. Ярките и преки слънчеви лъчи през лятото е по-добре да бъдат избегнати. Запомнете че колкото са по-светени, толкова по богато и по-често ще цъфтят.
Забележете че камбриите с по-тънки и меки листа , за разлика то тези с дебели и груби - трябва да се пазят от ярките слънчеви лъчи.  


ПОЛИВАНЕ: Камбриите имат тънки и чувствителни корени. Обикновено ги продават във влагоемък субстрат от дена кора, дори често с парчета сфагнум или пиефлора. Такъв субстрат просъхва доста по-бавно от аналогичния субстрат само от кори  на фалаенпсиса. Затова бъдте внимателни с поливането. Изключително лесно е една камбрия да бъде преполята и това да доведе до загниване на корените. Дори често те идват преполети от магазина с полузагнили корени и така предварително са в някаква степен обречени.
Затова между поливанията субстрата на камбриите трябва много добре да просъхва и то не само на повърхността а и в дълбочина. Ако имате съмнения обезателно отложете поливането. Не поливайте по режим- да кажем един път седмично. Не забравяйте за сезоните и техните разлики. Ако лятото поливането на седмица е ОК то зимата може и да се окаже прекалено често.
При мен усреднени излиза че ако камбрията е в стандартна саксия в топлите и слънчеви сезони поливам един път на 6-9 дена. Когато е облачно и прохладно- веднъж на 10-14дена.
Използвайте като детектор  за определяне колко е просъхнал субстрата бамбукови пръчици. Описала съм да се използват тук : http://orchids-lux.livejournal.com/2813.html. Това ще ви спести доста неприятности от евентуално преполиване.
ВАЖНО да не забравя  : душовете са противопоказни!  От тях камбриите могат изключително лесно да загният. Най-добре да поливате с потапяне в съд с чиста вода за максимум 20 минути. Зимата не повече от 5 минути. Обезателно следете края на водата да е доста по ниско от края на саксията за да не намокрите ризомата и основата на псевдобулбата на орхидеята.
ВАЖНО! Понеже корените на камбриите са тънки и много чувствителни обезателно поливайте с филтрирана или преварена вода. В краен случай може да е отлежала 24 часа.
ВЛАЖНОСТ НА ВЪЗДУХА: Когато температурата е умерена и прохладно по принцип камбриите нямат нужда то допълнително овлажняване на въздуха. В топлите сезони и тези в които се отопляме при сух въздух може новата издънка да направи хармоника с листчетата си. В такъв случай трябва да предприемете повишаване на влажността но в никой случай с учестяване на поливането. Не предлагам и опръскване заради лесното им нагниване. Водата не трябва да тече по растението в никой случай. Трябва да пулверизирате създавайте лек облак и в никой случай вода не трябва да попада върху цветовете.
СУБСТРАТ И ПРЕСАЖДАНЕ: Камбриите нямат нужда от често пресаждане. Пресаждайте само и единствено тогава когато новите булби просто не могат да се съберат в старата саксийка.  Следете да не се получава засоляване на субстрата от твърда вода и торове с които сте торили.За да не случва това задължително използвайте филтрирана или преварена ( може престояла вода) и не злоупотребявайте с торовете.
Когато все пак дойде време за пресаждане, вземете малко по-голяма саксия – понеже корените им лесно загниват в големи саксии и сложете на дъното на саксията дренаж от кори едра фракция. Сложете растението и подпълнете празнините с кори по-дребна фракция. Задължително оставете основата на псевдобулбите НАД субстрата.


ТОРЕНЕ:
 тъй като камбриите имат много чувствителни корени , които често страдат и отмират в засолен субстрат или пък от излишно преторяване, бих ви посъветвала да не торите с поливане. Аз с години вече правя на камбриите само листно торене, с опръскване с много много силно разреден тор. Един път на 10-15 дена , в периодите на порастване на новите издънки ( когато започват да се формират/наливат  псевдобулбите веднага спирам торенето ) торя с листно пръскване. Следващата фаза в която торя е при поява на цветонос ( за неговото подсилване)  до момента на отваряне на първото цвете. Когато това се случи отново спирам да торя , защото по време на цъфтеж не се тори.
ЦЪФТЕЖ: Камбриите цъфтят от израснали/налети/формирани псевдобулби, но понякога цъфтят и от неузрели издънки. Камбриите цъфтят без оглед на годишното време и не изискват някакви специални периоди на покой.  В зимните периоди при развитие на цветоноси имат нужда от доосветяване в противен случай цветето може да засуши пъпките си.
Ако вашата камбрия проявява капризи ( независимо от добрата температура и достатъчното светлина )  и не иска да цъфти постъпете по следния начин -  В момента в който новата издънка започва да налива псевдобулба ( в никой случай не чакайте мааалко да поотрасне обаче ) значително съкратете поливането. Дръжте растението по-сухичко. А когато псевдобулбите узреят  - устройте на камбрията период на засуха, престанете да поливате и оставяйте субстрата основателно да просъхне до кондиция на леко мръщене и сбръчкване дори на новата псевдобулба. След такова основателно засушаване леко полейте ( но не по рано от 14- 15 дена засушаване ) или по-добре просто обилно напръскайте горния слой на субстрата и отново засушавайте. Продължавайте по този сценарий докато не видите в пазите на листата новите цветоноси. Тогава можете да възстановите режима на поливане. Обикновено 2-3 седмици засуха са достатъчни капризните камбрии да покажат цветонос.
Има любители на орхидеите които често се оплакват че при все добро отглеждане на камбрията тя не иска да цъфти. И най-често причината е именно в това че орхидеята е прекалено щедро поливана отколкото наопаки. Т.е. при едно прекалено щедро поливане в периода на съзряване на псевдобулбите вие практически карате орхидеята да се откаже от цъфтеж и да не заложи цветонос.

От форума

vodani4_ey 2010-09-26 09:16 pm (UTC)
Листата на камбриите често се огъват под тежестта си и не си струва да му обръщате внимание.
Когато пресаждате е хубаво е саксията да има повече отвори защото иначе корените на камбриите лесно нагниват. За дренаж сложете отдолу парчета едра кора. Аз слагам камъни понеже ги имам под ръка. Отстрани не притискайте и трамбовайте субстрата. Оставете задължително основата на псевдобулбите над субстрата. Не поливайте поне 10 дена, ако има проблеми леко пръскайте листата.
И въобще при преполята и пресадена камрия първите два три месеца не приналягайте на поливането. Просушавайте субстрата и даже много основателно. А ако са хубави корени леко позасушаване между поливанията е даже задължително. Именно това позасушаване дава на корените да се развиват адекватно и да не гният. Ако имате съмнения за гниене обработете основата на булбите с препарат най-добре фитоспорин…. може Максим а може просто с блед разтвор на калиев перманганат.
Подхранване чрез поливане можете да правите само и единствено при много добре развита коренова система,  но дори тогава е възможно да изгорите чувствителни корени с тор. Затова използвайте листно подхранване два пъти месечно. А ако имате активен ръст на издънка става и три пъти на месец.
Ако обаче растението е болно и издънката е като замръзнала можете ако много настоявате да торите веднъж месечно. Ни и това не го препоръчвам 100%.
Ако саксията няма устойчивост просто я поставете в керамична кашпа. Не допускайте грешка да я пресаждате в по-голяма саксия само защото се киндилка.
Смята се че орхидеите обичат да им е тясно. Ако в саксията има прекалено много място което не е усвоено от корените се смята че субстрата ще просъхва по бавно. И затова корените ще страдат. Аз лично смятам че орихите не обичат да им тясно а обичат бързо да просъхват и свободен достъп на въздуха в субстрата. Така че при грамотно пресаждане и грамотно съобразен субстрат проблеми заради избора на саксия няма да възникнат. Обаче за да бъде направено това трябва много добре да бъдат разбирани нуждите на орхидеите и техните особености. Затова начинаещите по-добре да ползват именни тесни саксии, иначе в по-големи ще си удавят орхидеите.
За субстратите – боровата кора както и тази на корковия дъб са подходящи и за качване на блок и за субстрат за засаждане.  Корковите кори въобще са подходящи защото не са много влагоемки и бързо просъхват. Ако посадите орхидета си в кора от корков дъб повече няма да ви се налага да я пресаждате защото такъв субстрат не се сляга не се засолява и не се разлага.
Ако искате сами да си приготвите субстрата то трябва първо да преварите кората поне за час, след това да смените водата и да я оставите в чиста вода поне едно денонощие допълнително. След това изсушете, може в фурна може на слънце – да няма да се появи плесен.
Само така ще отстраните остатъците смола така вредни за корените на орхидеите.
Може след като устои 24 часа в чиста вода да я кипнете отново. След това да я обсушите но не напълно , да я сложите в пакети и да я поместите в фризер или камера. Когато ви трябва я вадите и да просушавате леко в микровълновата печка.




eva_elena_va 2010-10-08 10:00 pm (UTC)
Купих си камбрия която се оказа без корени. Какво да правя?
vodani4_ey  2010-10-08 11:45 pm (UTC)
ако орхидеята цъфти трябва да отрежете цветоноса. Колкото по-рано толкова по-добре. Това е закон защото цъфтежа отслабва растението и то може да няма сили за по-нататъшно възстановяване.
Не използвайте сфагнум. Нито някакви кореообразуващи препарати.
Посадете и много добре и устойчиво закрепете с пръчици цветето за да не се клати. По този начин краищата на прорастващите млади коренчета няма да бъдат наранявани.
Поставете растението на прохладно място но без течения. Тъй като растението няма корени няма смисъл от поливане. Затова поне един път на ден поливайте чрез фино и акуратно пулверизиране. Ако се появи издънка подхранвайте листно но по един път на месец.
Ако всички действие бъдат направени грамотно и орхата има сили ви гарантирам че ще оцелее.
Важен момент. Превантивно срещу някакво заболяване което може да се случи заради гниене на корените ви препоръчвам обработка с препарат срещу гниене. Фитоспорин М примерно. Луковиците обработете с Максим, добре пролейте субстрата и долните части на булбите на цветето.
Чудеса на коренообразуване не би трябвало да се очакват от старите булби. Може да порастнат но ще са малко и слабички. Най-добре ще се развият корените на последната пораснала булба.  Напълно ще можете да повярвате в това че нещата са се стабилизирали когато се появи нова издънка и тя започне да пуска свои собствени корени в субстрата.
 lera_klaus  2010-12-13 04:25 pm (UTC)
Помогнете с някаква информация за Милтонидиумите?
vodani4_ey 2010-12-13 05:21 pm (UTC)
Милтондиумът е сложен междуродов хибрид. Но това не го право сложен за отглеждане – гледа се като всяка друга камбрия. Ако листата ви са като хармоника , това не се случва защото не поливате достатъчно. А защото растението има проблеми с кореновата система. При мен примерно при растения с добре развита коренова система такива хармоники не се случват дори и ако въздуха е ужасно сух. Или дори ако просушавам прекалено. Новозакупените орхидеи пък често има малки и набръчкани издънки защото в магазините успяват доста добре да им загният корените опитвайки се да ги удавят с поливане.
Така че докато корените са малко или не кореновата система не е достатъчно развита тази хармоника ще се наблюдава по листата. Освен това растението може да прави малки издънки които не узряват добре и затова не формират псевдобулба. Ако и при вас се случва така да знаете че е заради лошите корени.
За сведения белият цвят на корените не означава че те са ОК. Не означава че са добре и функционират добре. Показател за доброто им състояние е тяхната твърдост. Ако корените се продънват като ги натиснете с нокът защото са празни/кухи във вътрешността си – значи това са мъртви корени. Не е задължително да става това , което пишат по книгите -  да са кафеви. Затова не е възможно да съдите за състоянието на корените само по цвета им.
 (Anonymous)  2011-01-17 12:16 pm (UTC) Купих си камбрия . по най-старат булба има петна. Продавачаката каза че било защото булбата била стара.
vodani4_ey 2011-01-17 03:15 pm (UTC)
Това не е врно. С възрастта булбите изсъхват и се сбръчкват , но си остават зелени без да сменят цвета си. При което стареят само старите безлистни булби които са като мин. 5 годишни. Петната по растенията са заболяване, най-вероятно причинено от преполиване в магазина.
(Anonymous)  2011-03-12 06:30 pm (UTC)
Купих си растение с една булба. Имам ли шанс да го отгледам?
vodani4_ey 2011-03-12 06:57 pm (UTC)
Една булба е винаги много малък изходенматериал- малко корени, малко нужни запаси. Тя няма потенциал да сформира пълноценна издънка. Затова издунката ще бъде прекалено малка и недоразвита. Със слаби корени. Дано тази издънка даде нова издънка която е малко по-стабилна и така. А за цъфтеж въобще не можем да говорим. За да се развие пълноценно растението ще отнеме не месеци а години. И през цялото време трябва да сте много внимателни защото една грешка и един загнил корен ще ви върне много назад. А може и да коства живота на растението. И нрм ожртр да излъжете природата с разни чудейни препарати. Всичко се подчиява на природните закони за съжаление.
o_feliya 2011-03-22 11:51 am (UTC) Трябва ли камбриите да имат повече дупки по стените на саксиите
vodani4_ey  2011-03-22 12:55 pm (UTC)
"Камбриите" са епифитни както и фалаенопсисите.  Затова на корените ще им дойдат много добре повече дупки в долната част на саксията. При мен саксиите са разпробити на 1/3 а на места и до половината- долната половина на саксията. За дренаж най-отдолу имам камъни, в средата на скасията парче стериопор. Важно е да разберете, че корените на орхидеята трябва да просъхват еднакво бързо навсякъде- и горе и долу и средата на саксията. Лошо е когато рохидеята на просъхва напълно в средата на саксията. От там и най-често има проблеми- и с гниене и с нецъфтеж.
А как да поливате – винаги след напълно просъхване на субстрата. Изпозлвайте пръчици ако трябва бъркайте в средата на саксията. Запомнете-  че по-добре да отложите няколко дена с поливането отколкото да избързате.

Последна редакция: ср, 30 дек 2020, 10:09 от _re_ge

# 697
  • Мнения: 6 392
Благодаря 🌺

# 698
  • Велико Търново
  • Мнения: 467
Такава своенравна госпожица не бях срещала:


Успях да я измъкна без поражения:

# 699
  • Мнения: 454
Ми няма да й казваш как да цъфти Grinning

# 700
  • Бургас
  • Мнения: 2 150
Милата как е сгънала цветоноса, че и май мултифлора, пуснала още едно разклонение преди да се изпъне Heart Eyes

Едно миди имам ей така с един извит цветонос вместо напред навътре към листото растеше. Аз мислех, че е корен докато не видях...с хирургична точност освободих цветоноса, но след няколко дни обгрижване го счупих Cry. Всяко лошо е на хубаво пусна втори цветонос и май е мултифлора, не съм много запозната, но още преди да напълни първа пъпка пусна от двете предни коленца разклонения като от спяща пъпка.
Като отвори цвят ще се похваля Blush

Днес нагледах и Цимбито, още се пълни.... Ще е след новогодишен подарък като цъфне. Толкова е топло времето тук, че чак ни е яд с майка ми, че прибрахме мушкатото и сакъшчетата ...
Весела Нова година. Много Здраве и чао Корона Ви желая.

# 701
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Честита Нова година, орхидеени Hug
Да бъде изпълнена с много цвят, здрави и красиви растения!
Аз не мога да се нарадвам на тази красота. Успях да я накарам да цъфне, много съм доволна от себе си

# 702
  • Мнения: 5 503
Честита Нова Година, бъдете здрави и вие, и цветята ви!
Вещи, каква е тази красавица? Flushed Много ми харесва.

# 703
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 057
Честита Нова Година! Здраве у сполуки на всички!

# 704
  • Мнения: 991
Прекрасна е Вещи!Честита нова година и от мен!Бъдете здрави и много щастливи!

Общи условия

Активация на акаунт