Плюсове и минуси на кварталите в София - тема 16

  • 41 414
  • 773
  •   2
Отговори
# 750
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 858
Поликлиника България е частна и ти свалят кожата с влизането. Градините също са частни и там същата работа. Това е така, защото такива учреждения вече не се строят и е нормално в новите квартали да липсват. Приоритети, какво да правиш. Аз се чудя на хората, които купуват на такива места, но очевидно за тях това не е важно. То и без това здравеопазването, ако не е на частно, не струва.
Ето отговорила си си, ако не е частно, здравеопазването не става.
Как ще ти свалят кожата. Годишна такса на семейство - айде ние сме по-възрстни и рискови и ни е по-висока таксата, но да кажем 850 лв (поне нашата за текущата година). Имаме по 6 мисля безплатни посещения. Тези посещения никога не сме ги достигали, та да трябва да плащаме. Но пък има дежурни 24/7, и нямаш ограничения на направленията, както и не чакам с дни за да ме види лекар, и като имам час си влизам на часа, а не чакам часове.
Коя държавна поликлиника предлага тези неща, че не се сещам?

# 751
  • Мнения: 3 997
Държавните имат договори с конкретни МЦ, нашата има с болница Здравето и е 24/7. За щастие не ми се е налагало, но не сме и заплащали нищо за детето. При проблем така или иначе търся лекар-специалист на частно, често в различни МЦ, който се съмнявам да се включва в безплатните посещения. Така че просто не плащам тези пари годишно. За някои може да са малко, за други не са и при адекватно планиране на застрояването може да се спести на повече хора. Задължителните здравни вноски на човек възлизат годишно на около 450 лв., така че извинете, но ни се полага достъп до "безплатно" здравеопазване. Хубаво е, че си спазват часовете, но на мен и на частно при добри лекари ми се налага да чакам, така че това съвсем не е фактор. При моята държавна пък не, записва с часове и обикновено се спазват.

# 752
  • София
  • Мнения: 9 636
Titina, тази такса за някакъв абонамент към Поликлиника България ли е? Стана ми интересно и потърсих в сайта им, но не го намирам. Може ли да ми дадеш някакъв линк? И да не е в Поликлиника България, пак бих се радвала на линк.

# 753
  • Мнения: 11 159
От 15 години не съм стъпвала на жп - горе долу от времето на ремонта - пазара на графа беше доста скромен като предлагане а и доста западна. От както отвориха хипермаркетите ходим или пеша или с колата до най близкия - Била, Лидл , и без зомби апокалипсис пазаруване - на Раковска има Лидл, Т - Маркет, на Славянска беседа - Била.
Не знам какви изисквания трябва да имаш, за да пазаруваш плодове и зеленчуци от Лидл и Била - никакви?!

Не че няма квартални плод-зеленчуци, които ползвам, но и цените в тях са съвсем различни от тези на пазара. Иначе пред МинЗем има фермерски пазар вече доста години, от който единствено си купувам домашни яйца. Но е само в сряда и хубавата стока свършва докъм 13-14 ч.

Темата за детските градини отдавна ми е далечна, но мога да ви кажа какво правят децата от Манастирски ливади и прочие квартали в училищна възраст - идват масово да учат в центъра.

# 754
  • Мнения: 937
Децата от МанЛи ходят във 2ро или 5то ако имат места. От източните пък ходят в 73. Ако има места.
Малко са тези, които ще тръгнат в центъра. Там има места, е и араби, бежанци и цигани има. Нещо, което за хората в МанЛи е екзотика.
Това за тези с по-ниски доходи и повече от едно дете. За другите има частна градина и училище.

# 755
  • Мнения: 1 644
Мдааа... Ако не можеш да си позволиш частна ДГ, училище или поликлиника, то къв го дириш в София??? Потресаващ наклон на темата...

# 756
  • Мнения: 18 641
Довечера ще пусна нова тема, че сега спорът на центъра срещу Манастирски ливади е в разгара си.

# 757
  • Мнения: 9 218
Довечера ще пусна нова тема, че сега спорът на центъра срещу Манастирски ливади е в разгара си.

e как всички от центъра, нама как да се съгласят че едновремешните ливади под околовръстното сега са някакъв топ оф дъ топа

Айде моля не е сериозно!

Мекиците са вече по 0.90лв. бирници.

а пазара е фрашкан с навалица
Витошка 90-те когато се минаваше с коли беше гадна

# 758
  • Мнения: 9 853
За късмет, преди обяд минах по Цар Симеон от Раковска до Мария Луиза. Срещнах не повече от 10 човека и ни един от тях не беше малцинство или мигрант. И се оказа, че повече от половината стари сгради вече са с оправени фасади. Нямаше боклуци по тротоарите, повече от спокойно. Щом завих по Мария Луиза вече се чуваше реч на арабски.

И през половината Женски пазар минах - трудно се разминавах, но все пак не беше и толкова фраш като в събота преди обяд.

За 3 училища баш в центъра знам, че има деца на мигранти - рускоговорящи. Laughing А за едно друго в центъра - че има и циганчета, от съседен квартал - виждала съм майките да ги водят и взимат от училище. И повярвайте - определено и майките, и децата изглеждаха и се държаха по-добре от разни префърцунени родителки-българки и децата им. Има някакъв нормативен акт, че ако училище приеме няколко бройки циганчета, получават допълнителни пари в бюджета, за интеграция. Изискването е да са единични бройки и директорите си ги подбират.  Но горко им на тези деца - от класните ще тръгне, към родителите и оттам към децата, ще ги дразнят и тормозят като за световно.

# 759
  • София
  • Мнения: 2 443
Аз съм от пазаруващите зеленчуци в Лидл и Била. (Точно тези на Раковска и на Славянска). Периодично се опитвам да дам шанс на продукция от ЖП с променлив успех. Общо взето съм 50:50. Веднъж уцелвам хубава и евтина стока, друг път е евтина, но качеството е такова, че изхвърлям половината.

Не ми е неприятна разходката до там, колоритно е. Само веднъж-два пъти ми се случи да ме заговярят някакви нахални мрънкащи женоря, ама не им се дадох. Да, има тъмни субекти, но не съм се чувствала в опасност, израснала съм в краен кофти квартал и не им се впечатлявам чак толкова. Все пак, не бих си купила жилище в района, особено с две дъщери. Не че нещо. За всеки случай.
...

# 760
  • Мнения: 9 853
Да, пазаруването на Женския пазар си има особености и се иска опит, за да имаш повече от 70% шанс да купиш сравнително читава стока. Аз също пазарувам плодове и зеленчуци предимно в Лидъл, понякога в Била, просто защото през седмицата нямам възможност да ходя до Женския пазар. Ходя веднъж на 2 седмици примерно, в събота до обяд. Реално има много малко сергии на пазара, където цените са конкурентни и не са отново от борсата/чужбина, откъдето и веригите зареждат. Все доматите са от Петрич, примерно, но са в същите кашони като във веригите - с надписи на турски предимно. Имам си една сергия-фаворит, там човекът зарежда от борсите в Пловдивско, кара стока в петък и събота, до 11-12 ч. макс в събота е разпродал всичко и си е тръгнал. Не твърди, че е производител. 
На Женския повечето сергии се държат от малцинството, виждала съм как тарторът като каже да свалят цената на нещо и за 5 мин. всички сергии са уеднаквили цените. Виждала съм и скандали, етнически шумни Laughing, ако някоя сергия самоволно свали цената на нещо си.
А, и прословутите млечни изделия от Родопите вече са се размножили, първоначалното семейство от жена, мъж и 2 деца вече са повече, някакви баби са се появили. Пробвах, когато се появиха, още в самото начало - ами не ме изкефи сиренето, овчето, понамирисваше доста силно. Цените хич не са конкурентни, но много хора се връзват на идеята, че купуват от производител, екологично чисто и т.н.

По повод на кварталите - ето инфо от днес - "синята зона да се удължи и в неделя, тъй като тогава целият град се изсипва в центъра." Защо в центъра, като уж в центъра е гадно, няма паркове и т.н.
https://dnes.dir.bg/politika/spasi-sofiya-predlagat-sinya-zona-d … v-i-chervena-zona

# 761
  • Мнения: 937
Защо не се разходите по Симеон от Ботев надолу към ЖП. И пак пишете после.

# 762
  • Мнения: 11 159
Разхождаме се. Има няколко чудесни ресторанта с близкоизточна кухня и фенси бейгъли.

# 763
  • Мнения: 937
Пробвайте и бръснарниците. Уникални.

# 764
  • Мнения: 11 159
Брада засега нямам. Провинциални комплекси - също.

Между другото, предлагам ви никога да не излизате извън България. В сравнение със Западна Европа или САЩ Женският пазар ще ви се види средище на чисти арийци.

Общи условия

Активация на акаунт