Некоректен работодател. Как да се измъкна?

  • 4 690
  • 249
  •   1
Отговори
# 45
  • Melmak
  • Мнения: 3 226
Авторке, напусни, тук никой не те кара да седиш.

Ама ти искаш хем да нямаш финансови последици, хем да си тръгнеш от днес за утре. Нали за това е договора?

Вариантите ти ги обясниха:
- говориш с шефа и молиш за взаимно съгласие от конкретна дата. Тръгваш си и ти изплащат каквото имаш.

- подаваш предизвестие и си го работиш
-тръгваш си на момента и плащаш предизвестието

Много драматизираш. Не била почивала събота и неделя, отпуск не можело… в договора пише как се изчислява работното време. Има сумарно, ако е такова не са длъжни да ти дават уикенди.

# 46
  • El Paso/Los Angeles
  • Мнения: 2 223
Как да се измъкнеш... Вързана никой не те държи. Много "обичам" да разбирам как някой бил нахендрен в работата. То затова на проблемите се реагира веднага и където трябва, а не да се свиват ушите. Като си в малък град толкова ли не разбра нищо за работата и какво е положението?

# 47
  • Мнения: 60
Нищо няма да и плащам. Ще се разправям до последно и до инспекцията ще отида.

# 48
  • Melmak
  • Мнения: 3 226
То и да се разправяш, важното е какво пише в договора. Викни ИТ щом смяташ, че има нарушения. Твое право е. Въпросът е, че това не означава, че ще те пуснат без предизвестие.

# 49
  • Мнения: 12 380
Ще я пуснат, ама съвсем законно ще си удържат неустойката.

# 50
  • Мнения: 60
Как ще си удържат? Те нарушават всичко. Значи аз като подпиша договор и лъсне истината, тоест измаят ме и ми предлагат някакви ненормални условия на труд, съм длъжна да си изработвам предизвестието. Та това никъде го няма по света.

# 51
  • Мнения: 12 380
Има един документ, наречен Кодекс на труда, в който законово се уреждат тези неща. В Кодекса на труда е посочено, че при.прекратяване на трудовото правоотношение, освен ако не е било за определен срок, работникът или работодателят (инициаторът за прекратяването) дължи предизвестие. При напускане/ съкращаване без предизвестие дължи обезщетение. Обикновено това е последната работна заплата.
В трудовия Ви договор е написано 40 часова работна седмица, но пак по Кодекс на труда, работодателят има правото да удължи работния ден до два часа, но не повече от 8 часа за седмица.
Пак в Кодекса на труда пише, че имате право на два последователни дни почивка при петдневна работна седмица, като единия ден трябва да е събота или неделя. Но има и изключения, когато се работи на график и в зависимост от спецификата на работа, графикът може и да е 2 на 2, като тогава смените са по дванайсет часа. Има и график дванайсет часови смени два дена дневна, два нощна и два дена почивка... Въобще при работа на график има и сумарно работно време, което може да се изравнява и на три месеца...
В договора Ви трябва да е описано на каква длъжност Ви наемат, да се упомене работното Ви място - отдел, цех ... Да Ви се връчи длъжностна характеристика.
Кодексът на труда е достъпен и онлайн. Прочетете го. Много неща има в него, но е важно да го познаваме, защото в него са правата и задълженията на двете страни - работодател и работник.

Последна редакция: пн, 06 май 2024, 01:11 от Mama Ru

# 52
  • Мнения: 1 620
Нищо няма да и плащам. Ще се разправям до последно и до инспекцията ще отида.
Иди в инспекцията. Там ще ти обяснят същото както и тук. Дано да го разбереш тогава.
И не търси морал и справедливост, няма Grinning трябва да си знаеш правата и задълженията по закон.

# 53
  • Мнения: 60
Знам, чела съм. Нямам цял месец последователни почивни дни. Нарушенията на тези са много. И ми се казва че трябва да си и търпя предизвестието. Че те може да си правят каквото искат. Според мен не е редно. Аз ще спазвам, а те не.
Карат ме да правя и неща, които не са ми по длъжностна характеристика. Аз не знаех че така се процедира. Че какво значение има че съм се подписала? Те като не спазват нищо.Може значи всичко да ме накарат да правя, а аз съм длъжна да си спазвам предизвестието. Аз изпълнявам неща много различаващи се от длъжността ми. Пак малко по малко го разбрах, след като подписах де.
Аз подписвам на едни условия, а се оказват съвсем други.

# 54
  • Мнения: 722
Ще я пуснат, ама съвсем законно ще си удържат неустойката.

Нямат право да удържат неустойката от това, което те и дължат. Ако тя не я плати, ще трябва да я съдят.

# 55
  • Мнения: 12 380
Пак казвам, при работа по график има различни варианти. Оправете си графика, ако работата позволява, така че да имате два почивни дни последователно.
Нарушенията трябва да се докажат. Инспекцията по труда ще проверят трудовия договор, устно казал-рекъл и в съда не важи, гледа се написаното черно на бяло.
Трудовият договор защитава интересите и на двете страни - и на работника, и на работодателя. Напускането / съкращаването без предизвестие е нарушение на трудовия договор и виновната страна дължи неустойка.

# 56
  • Мнения: 60
Да, разбрах,но те не изпълняват своята част, а се очаква аз да съм коректна.
 След като са некоректни (тоест наели са ме н една длъжност, а ме карат да изпълнявам друга, по-заплатена но на същите пари) имам ли право да поискам да ме освободят?
Другото което е, може и да е законно, но представете си всички така да процедира. Наемат те и в един момент ти казват - трябва да работиш всеки уикенд, защото старите работници искат да си почиват. Това най-малкото е неетично и недостойно.

# 57
  • Варна
  • Мнения: 36 746
Най-вероятно в договора всичко е изпипано. А ти се каза да си изтърпиш предизвестието, защото си искаш парите. Като можеш да ги прежалиш, никой не те кара да бачкаш още един месец. Не може хем оная работа до края, хем душата в рая, разбери.

П.п. Неетичните и недостойни постъпки са въпрос на съвест, не на трудов договор.

Очаква се да си изпълняваш задълженията по договор. Ако смяташ, че те не изпълняват своите, на които са се подписали, има съд и адвокати, действай, докажи го.

# 58
  • Мнения: 12 380
Относно другата длъжност, която не е по договор, ако няма анекс към договора, може да откажете.
Относно графика - кофти е, но се разберете. Другите работници (старите) явно до момента са работили през уикендите, затова сега очакват новите да поемете това неприятно задължение. Разпределете си работното време с новата колежка така, че единия ден от уикенда едната да почива, а другия - другата. Ако наистина работата не е за сам човек, не знам колко са старите колежки, но може да се направи графика така, че вместо сама да сте по две - една от старите и една от новите. Предложете Вие график на работодателя, според който двама души - вие и една от старите колежки работите от примерно вторник - събота, другата нова колежка + една от старите - неделя - четвъртък, останалите - понеделник-петък, ако сте поне четири се получава. Дано да сте 5-6.
С две деца съм, не с едно. Върнах се на работа, когато малкото беше на 18 месеца. Работехме на смени и понеже аз не поемах нощни, поемах неделите и така 4 години. Работата ми беше важна, наложи се да направя компромис. Въобще, не веднъж, когато работим се налага да правим компромиси с нещо за определен период от време. Млада сте, явно нямате и голям опит зад гърба си. Щом сте и в малък град и тръгвайки с рогата напред ще си затворите много врати за в бъдеще. Договорете се:
- "Аз ще почивам неделя и понеделник, колежката - петък и събота". Или обратното.
- "Ще поема работа на другата позиция, но срещу заплащането за тази позиция и анекс към договора"
- "Бих желала да ползвам 10 дни (две седмици) платен годишен отпуск от 1 до 14 юли/ 15-29 август" примерно. Въобще, когато имате намерение да ползвате отпуск нека това е заявено преди да се изготви графика за следващия месец и по възможност за дните, в които сте повече хора. Затова се изготвят и графици за отпуск, особено в летния сезон, за да може да върви работа, т.е да не се струпват много работници наведнъж и да не могат останалите да поемат задълженията им.
Ако пък чак толкова не можете да се договорите, дайте едномесечно предизвестие и си го отработете. Така ще си получите заплатата за изработения вече месец (април) и за предизвестието - за май. Това е коректното поведение, което няма да ви затвори врати на следващото място, където отидете.

Последна редакция: пн, 06 май 2024, 08:43 от Mama Ru

# 59
  • Мнения: 1 427
Повечето коментиращи в темата видимо не са работили в такава фирма и не могат да разберат как неетичното отношение от този тип си е редовна практика в България. Никакви Кодекси на труда и закони не 'играят' тук. Сигурно и парите са в плик.

Няма какво да направиш за отпуските, дори да не си се подписала, ще те подпишат. Свикнали са да си връзват гащите. Не е законно, нищо, че тук ти обясняват, че едва ли не знаеш, когато си подписваш договора.

Кажи им дата, на която искаш да напуснеш и приключвай. Такива мизерни фирми знаят, че нищо не им е в ред и шансът да те освободят е огромен. Или прежали парите и директно си тръгни.

Общи условия

Активация на акаунт