Детска градина или вкъщи?

  • 2 410
  • 107
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 29 774
Права си, че е въпрос на избор. Никога не съм заемала места в държавни градини.

Така е, затова си казваме мнението.
За мен лично държавната градина е доста по-добра от частната, освен ако не е някоя супер-дупер скъпарска с лукс сграда и нейтив англоговорящи възпитатели.

Но всеки си преценява за детето си.

Някой писа за памперси. Имайте предвид, че първа група не само трябва да са без памперси, а и за могат да ползват тоалетна. Поне в нашата градина беше така - не се разрешаваха гърнета.

# 46
  • Мнения: 6 619
Не мога да направя сравнение между частни и държавни, както и не съм наясно какви са критериите за скъпарство. Нейтивите отдавна не са екзотика, нишата се позапълни и то с неособено качествени кадри (носители са на езика, но често не общуват добре с децата и не са педагози).
Предполагам че обучението и режимът са сходни, независимо от формата на собственост.

# 47
  • Мнения: 3 755
Бих я пуснала догодина. Все още имунитетът е слаб, детето е малко и ще боледува по-тежко.
Личното ми мнение и опит показват, че до 4-5 години градината е безмислена, щом има ежедневен контакт с деца, занимания у дома, дълги разходки.

# 48
  • Варна
  • Мнения: 36 748
Ежедневния контакт по площадките и детските центрове НЕ може да замени този в градината. Тук детето е винаги с родител, за най-малкото тича и се оплаква, а мама орлица веднага скача да го защити, независимо право или не. В градината са в колектив, виждат как се държат другите деца, правят си някакви изводи, реагират според ситуацията, учат се на общуване, научават, че понякога трябва да разчитат на себе си и да намерят те решение. Това е важно за училище после, защото там нещата са безмилостни, децата са жестоки и трябва да имаш умения да се впишеш и да се справяш с неочаквани ситуации. За боледуването пак ще кажа, че си зависи от детето и в крайна сметка дали болестите ще ги изкара в градината или в училище, все ще ги изкара.

Относно тезата на не знам кой си капацитет - да, по улиците ходят хора с проблеми, но предполагам, че дори капацитетът не е твърдо убеден, че всички проблеми са от градината. Даже съфорумката спомена, че някои са по други причини. Така че не виждам защо веднага да заклеймим градините като място, където ни осакатяват психически децата. По тази логика би трябвало да твърдим, че всеки, който не е ходил на градина е на 100% психически здрав, не е лабилен и няма проблеми. Абсурдно е.

# 49
  • Мнения: 10 911
По времето на баба ми е нямало градини, всички на къра от 5 сутринта. Децата са прекарвали целия си ден с родителите си.. ми не личи това поколение да е по в час с психичното здраве.

# 50
  • Варна
  • Мнения: 25 287
Формират се много от тревожностите и погрешните, нездравословни механизми за справяне.
Имам много близко наблюдение на обратния пример - дете, непосещавало ясла и градина, плътно до мама. Дори и в училище. Повярвай, НЯМА механизми за справяне. Тотално осакатено емоционално и социално. Моето дете и децата на всичките ми приятелки са ходили на градина, ми чудесно си се справят в ежедневните ситуации и не ми изглеждат повредени 😂 Та не, подобни крайности като изразените от Руми за мен си заслужават съответната диагноза и са много по-опасни от яслите и градините.

# 51
  • Мнения: 6 619
Как от добрата среда в детската градина се стига до това:
Това е важно за училище после, защото там нещата са безмилостни, децата са жестоки и трябва да имаш умения да се впишеш и да се справяш с неочаквани ситуации.
Нали децата в училище идват от детската градина?
А логиката, че " всеки, който не е ходил на градина е на 100% психически здрав" не е логика, защото градината не е единствен фактор, който влияе при формиране на психиката, нито е непременно фактор с негативно въздействие. Т.е. предпоставките са неверени и не може да доведат до верен извод.

Ели, кое поколение имаш предвид? И кое не им е "в час"? Хората по селата не са си гледали децата баш така - от 5 сутринта на къра. Децата в масовия случай са гледани в доста големи семейства и не са раждани на нивата. Не забравяй, че е имало хора и в градовете, там пък лайфстайлът е бил съвсем друг.

Месечинка, всеки има механизми за справяне, друг е въпросът дали работят в конкретна среда. "Плътно до мама" ми изглежда като крайност, но може семейството да си има причина. Моя колежка така си държи детето все у дома, но то се съдира да боледува, през седмица е болно, няма месец без антибиотик и тримесечие без бронхиолит или пневмония. Тя периодично е на ръба на предела на силите си, наскоро пак плака, че не може повече и обмисля да спре работа, много ми е жал. Но при здраво дете, за мен трябва да има баланс и смятам, че полудневните варианти за посещение, почасови занимални и групи за игра не са никак лоши, но не са популярни. Разбираемо, повечето хора са на пълен работен ден.

# 52
  • Варна
  • Мнения: 36 748
Чакай, чакай, посочи ми, моля, къде съм написала, че средата в градините е добра, т.е. децата са добри?! Не са. Децата са жестоки още от малки, докато не минат първите години, в които едни читави родители ги възпитават правилно в добро и лошо, надяваме се всички. Просто в градините средата е по-контролирана от учители, по-изкъсо ги следят. В училище са оставени на самотек, защото са вече доста самостоятелни.

# 53
  • Мнения: 6 619
Чакай, чакай, посочи ми, моля, къде съм написала, че средата в градините е добра, т.е. децата са добри?! Не са. Децата са жестоки още от малки, докато не минат първите години, в които едни читави родители ги възпитават правилно в добро и лошо, надяваме се всички. Просто в градините средата е по-контролирана от учители, по-изкъсо ги следят. В училище са оставени на самотек, защото са вече доста самостоятелни.

Извинявай, не те разбирам добре. Останах с впечатление, че си твърдо "ЗА" градината и я одобряваш. Т.е. ти одобряваш нещо, което не е добро, но е необходимото зло, така ли?

# 54
  • Мнения: 29 774
Както щеш го извъртай, аз съм твърдо ЗА градината за здраво и нормално развиващо се дете. При това от личен опит, не от "така си мисля, щото смятам, че лелките не ги гледат добре". Контактите с деца на същата възраст не могат да бъдат създадени по площадките по същия начин, както в градината. Да изкарваш цял ден сред себеподобни няма как да се покрие от излизане с баба/мама в парка.
Пък, както казах, всеки си решава за детето си.

# 55
  • Мнения: 6 598
И аз съм твърдо ЗА градина - не на 100, а на 1000 %, дори имайки предвид негативите.

# 56
  • Варна
  • Мнения: 25 287
Месечинка, всеки има механизми за справяне, друг е въпросът дали работят в конкретна среда. "Плътно до мама" ми изглежда като крайност, но може семейството да си има причина.
Има причина според нея, да. За мен лично, виждайки отблизо резултата, а и познавайки майката вредата, която е нанесла е огромна, но тя никога не би го признала. Както и да е, подробностите не са за нищене във форума, мисълта ми е, че дори да мога да се съглася с аргументи против градините (а аз съм склонна да ги приема, разбира се, нещата не са черно-бели) начинът, по който са изложени за мен е притеснителен и ми светва огромна червена лампа за потребителката, която ги е написала.

# 57
  • Варна
  • Мнения: 36 748
Абсолютно съм ЗА градината и я одобрявам, моето дете видя само ползи там. Което не пречи на наблюдението ми, че децата са жестоки от малки, защото още не им е формирана представата за добро и зло.

# 58
  • Мнения: 1 581
Аз не разбирам какво е това дондуркане и държане до полата на мама до първи клас. Изобщо не смятам, че контакта основно със семейството е най-добър. Признавам си, че максимум час издържам по площадките с другите майки. Еми няма как да му е достатъчно на детето, нито мога да го забавлявам и уча всеки ден на нови неща. Комуникацията пък с други деца изобщо няма как да я пресъздам. В тези институции се учат на много неща, най-вече на самостоятелност. Изобщо няма да му направя услуга, ако 7г е залепен за мен. Или за някоя от бабите. И все по-често чувам от майки "ами той/тя търси само мен и с други не иска да стои, плаче като ме няма и нямам 5минути свободни". Еми нормално след като на детето не му е дадена възможност да е самостоятелно. Всички знаем, че две лелки няма как да обгрижат идеално 25деца. И да, децата често са жестоки без да го осъзнават. За това им е необходимо и възпитание и среда за да го разберат.

# 59
  • Варна
  • Мнения: 36 748
И да, децата често са жестоки без да го осъзнават. За това им е необходимо и възпитание и среда за да го разберат.

Което трудно става на площадката и с мама, която е зад гърба ти. Обаче в градината се научаваш, че ако си лош към другите, нищо не ги спира да ти отвърнат със същото и започваш да светваш някои истини.

Общи условия

Активация на акаунт