Детска градина или вкъщи?

  • 2 411
  • 107
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 6 619
Soul Free, нищо не извъртам, дискутираме. Ясно е, че си "ЗА", но не видях да си споделила конкретни причини защо подкрепяш ходенето на градина. В постовете ти има само оценъчни обобщения, но не и конкретика.

Ето, например Карина каза нейните причини -- не може да предложи забавления и учене като в градината, нито подобен тип комуникация.

# 61
  • Мнения: 10 912
И аз не мога да предложа детски игри и комуникация. Например идва малката, бута ми кукла и айде да играем, айде говори, айде направи това, онова.. издържам 15 минути. Колкото и да искам, не мога.. скучно ми е, досадно ми е. Искам да зарсдвам детето, искам да играем, искам да съм супер-майка, ами не мога.. Виж, ако е с децата в градината, по цял ден си измислят сценарии и игри, на един акъл са. Същото е с ученето. Често малката ме поправя, че госпожата е казала еди-как си и че е правилно. И то е правилно, но госпожата е педагог и знае как да го обясни. А не както ние у дома с "тука така и такова", хем сме учени и интелигентни хора.

# 62
  • Мнения: 29 774
Soul Free, нищо не извъртам, дискутираме. Ясно е, че си "ЗА", но не видях да си споделила конкретни причини защо подкрепяш ходенето на градина. В постовете ти има само оценъчни обобщения, но не и конкретика.

Ето, например Карина каза нейните причини -- не може да предложи забавления и учене като в градината, нито подобен тип комуникация.

Точни и конкретни примери няма нужда да давам. Подкрепям всичко, казано от няколко потребителки, няма нужда да се повтарям, пишейки същите неща като тях.

Опитваш се да омаловажиш значението на иституцията детска градина за формиране на детския характер и осъзнаване на истините за света, другите около тях и справяне с различни ситуации.

Както казах, аз съм твърдо ЗА градина, дори по възможност държавна, тъй като си имат утвърдени планове, графици, уроци, занимания, режим и т.н. По споделено от мои приятелки с деца в частни градини, нещата там да доста по-лежерни.

Последна редакция: чт, 09 май 2024, 11:28 от Soul Free

# 63
  • Мнения: 1 581
То всяка майка гледа да направи най-доброто за детето си. Просто много неща се учат в конкретната среда. Например моя син е много контактен, ходи и пипа децата, някои го блъскат, други го прегръщат. Ако някое детенце го блъсне, майката веднага се намесва и обяснява, че не трябва така да прави, че другото детенце ще го боли и тн. Аз тая ситуация как да я пресъздам у дома? Или да ги разиграва на теория ли как? Това имам предвид.
Или до първи клас ще съм на площадките по цял ден, ще му бърша носа и дупето, щото трябва да е обгрижен или да се чудя всеки ден какви игри да измислям, че да му обогатя знанията, поведението или възприятията. Най-добре се учи не терен както се казва Simple Smile Като я няма мама ще свикне да се оправя сам. Все някога ще отлетят, ще се пуснат от мама и трябва да могат да се оправят.

# 64
  • Варна
  • Мнения: 36 748
Аз пък ще дам конкретна ситуация. В последните месеци в градината моята дъщеря можеше да чете. Не го казвам като хвалба, защото наблюденията ми са, че по това време множеството деца можеха вече. Сричкуваше много добре, но не свързваше сричките, не знам как да го обясня, не ги сливаше за да каже цяла дума, а четеше думата на срички. Как ли не обяснявах, не и не. Един ден случайно го споделих с госпожата в градината. Тя седнала и й обяснила. Започна да слива сричките и да си изговаря думите при четене както трябва. Ама госпожата е педагог, знае как да поднесе на детето това знание за да може то да я разбере. Аз не можах.

Просто един пример. Сигурна съм, че има много подобни.

# 65
  • Мнения: 6 598
На мнение съм, че госпожите в яслата и градината ще могат по-добре да научат моето дете на много нови неща. Това, разбира се, не изключва и моята роля като родител, но си признавам - едва ли ще имам същия подход, а и не съм от най-търпеливите. Не виждам нищо хубаво в това детето да е залепено за родителите си или за баба си.

# 66
  • Мнения: 899
На мнение съм, че госпожите в яслата и градината ще могат по-добре да научат моето дете на много нови неща. Това, разбира се, не изключва и моята роля като родител, но си признавам - едва ли ще имам същия подход, а и не съм от най-търпеливите. Не виждам нищо хубаво в това детето да е залепено за родителите си или за баба си.
Аз съм на същото мнение.
Само дето разликата е ,че няма място за моето момченце във поне една градина във района ни за него..

# 67
  • Мнения: 6 619
Soul Free, не омаловажавам значението на детските градини и никъде не съм го казала. Не привествам ползването им по 8-10 часа на ден и изземването/прехвърлянето на основни функции на родителите от/на институция. Градините имат своето място в живота на децата, но според мен най-здравословно е това да са няколко часа на ден, а не цял ден.

Аз смея да твърдя, че добре се справям с материала в градината и обясняването му. Обичах да се занимавам с децата, четях и сайтове за хоумскуулинг, интересно ми е да разчупя формАта на образование. Давам си сметка, че не на всеки му се занимава и му е интересно, та не съдя никой, който не го прави.

# 68
  • Мнения: 29 774
Силвияна, така си преценила, така си направила. Други родители сме оценили, че градината е добра за развитието на децата ни. Да обясниш материал за градината не е съвсем достатъчно, ама все тая...няма да продължавам с обясненията. Каквито и да са решенията ни като родители,  всички правим това, което смятаме за най-добро за децата ни.

За изземването на кои основни функции става въпрос? Понеже градината и родителите не се конкурират във възпитанието и обучението на децата, а се допълват.

# 69
  • Мнения: 6 619
Чисто времево не са дори равноспоставени родител и детска градина при целодневно пребиваване на детето в заведението.

# 70
  • Мнения: 29 774
Добре, добре....щом си рекла.

# 71
  • Мнения: 6 598
Разбирам sylviana, но за много от нас не е опция да пускаме децата си на половин ден. Аз примерно като се върна на работа ще съм основно home office, но пак ми се струва непрактично да съчетавам работа и гледане на малко дете. Не че е невъзможно съвсем, но искам нещата да се вършат качествено, а така и дете, и работа ще страдат.

# 72
  • Мнения: 1 581
Градината може да надгради едно възпитание или определени форми на възпитание. Тя не измества ролята на родителя. Никой не си праща детето да му го възпитават и никой не очаква, че някой ще му свърши работата. Както е написала Соул, допълват се. Силвияна изпада в някакви крайности - или или. Или аз възпитавам/грижа/обучавям или институцията. А то не е така.

# 73
  • Варна
  • Мнения: 36 748
Боже, сякаш за някакъв затвор говорим, със строг тъмничен режим...

# 74
  • Мнения: 10 912
Хай, има такива хора. Видях, че е спомената "системата", тя винаги е лоша и срещу нас. Имам такива познати, едните не си пускат детето на училище. На домашно обучение, на село.. щото нали.. да не влиза в системата. Друг пък един иска да се откаже от гражданството си, щото да не робува на системата. И той хвана гората, живеят с жена му и детето в каменна къща. Само дето всички плюят по системата, но не спират да се възползват от повечето и благини, като ток и вода, например.. тежка и обширна е темата, съжалявам, ако някой се обиди, но..

Общи условия

Активация на акаунт