Машина за хляб - 5 част

  • 62 056
  • 550
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 11 747
danidji,проблема не ти е в рецептата - предполагам.
За да ти е сбит и тежичък лхяба има 2 причини.
Или си направила доста твърдо тесто,не е успяло да втаса добре и затова стои сбито и тежко.
Другия вариант е да е било много рядко или програмата,която си избрала да е била много дълга,та е превтасало и не се е изпекло.Стои глетаво и тежко.

Тъй като погледнах сега - нез нам дали не е много маята - сухата не я знам много,ще погледна в рецептите.

# 451
  • Мнения: 458
Момичета, да ви попитам, откакто стана по-студеничко пускате ли на къса програма? Аз цяло лято ползвах само късата, но сега не смея. Не ми е превтасвал хляба, но да чакам 3 часа  Crazy. Как се процедира с живата мая в такива случаи? Дали ако пусна на къса програма трябва да сложа повече мая? Благодаря ви!

# 452
  • Мнения: 812
gabby Аз съм с Аляска и още използвам по- късата програма - запичане - бързо. Пак ми става хляба, но не отварям капака да не изстива. Само изваждам бъркалките. Не съм променяла количеството на маята. Аз използвам само жива. На 500 гр. брашно 1/4 кубче.
danidji Аз използвам брашно тип 450 и хляба е пухкав и много бял. От тип 500 е малко по-плътен. Колкото по- черно е брашното, толкова повече отиваш към "тухла четворка" От ръжено и пълнозърнесто брашно няма да докараш пухкав хляб. Поне моят скромен опит това показва. Изпробвах ръжено-пшеничния на Техра, но с 50/50  бяло брашно. Пухкав хляб, изглежда като ръжен, но нали се сещаш с колко подобрители е пълно брашното. Никакъв смисъл няма да го печеш у дома. В магазина е същия. Според мен смисъла на приготвяне на хляб в домашни условия е да знаеш какво точно ядеш. Не че не експериментирам... Mr. Green

Последна редакция: ср, 07 ное 2007, 11:39 от Lebeduna

# 453
  • София
  • Мнения: 2 119
Момичета, да ви попитам, откакто стана по-студеничко пускате ли на къса програма? Аз цяло лято ползвах само късата, но сега не смея. Не ми е превтасвал хляба, но да чакам 3 часа  Crazy. Как се процедира с живата мая в такива случаи? Дали ако пусна на къса програма трябва да сложа повече мая? Благодаря ви!

Аз продължавам да си ползвам на пълнозърнестата програма (ФИФ, прогр.3) краткия вариант (2ч. 30мин.). На около 700-800гр сухи продукти, (готовият хляб ми излиза ок 1100гр.) слагам 2 ч.л. суха мая (ок. 4гр.), хлябът бухва, но напоследък определено е малко по-тежък и влажен отпреди, което значи, че следващият път трябва да сложа пълни и двете лъжички мая, че досега втората беше малко по-малко напълнена. Признаците на недовтасване са ми налице - пука се горната кора, почти по дължина отстрани, покрай кората има малко сбито и така...(нали, Пина?). Но все пак мисля, че пълният вариант - 3ч45мин. ще е ужасно дълъг, но някой ден ще взема да го пробвам с много по-малко мая, да видим...

# 454
  • Мнения: 513
Благодаря за отговорите  Hug

Засега имам 2 успешни хляба по основната рецепта от форума  Simple Smile От утре ще се изпробват и по-засукани неща.

irinopolis - моята машинка е същата и в началото се бях засилила към Традиционния хляб, ама по същата причина, че липсваше водата падна ровене в нета Simple Smile Та просто се чудех принципно стават ли оттам рецептите. Ще дойде време ще изпробвам.

  newsm78  Вероятно при  печатането на книжката е пропуснат реда с количеството вода на Традиционния хляб.
  Naughty Аз го направих още щом получих машината, като за целта разгледах рецептите в книжката и стигнах до извода, че в повечето рецепти 500гр. брашно се прибавят към 300-330 гр. вода,така и направих и се получи супер хубав хляб-даже той ми беше първият.  Peace

# 455
  • тук
  • Мнения: 510
След като прочетох почти цялата тема, съвсем се обърках. Вече два пъти ни с еполучава идеалния бял хляб, без забележка. Но аз си купих машината, за да правя черен и уви там нямам никакъв успех. А като чета, че в черните брашна по дифолт има поодбрители се чудя какво да правя.
Ако сложа 50/50 грахам и бяло брашно другите пропорции на продуктите и времето (които вече си знам от белия хляб) да ги запазя ли или да увелича и намаля нещо???????????  newsm78
Защото последното ми черно тесто стана камък с неопределена форма и отиде директно в кофата.   Embarassed

# 456
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 408
Пинке  аз знам,че на кг.брашно се слага 1 пак.суха мая,и затова като гледах колко ми са сухите съставки,затова реших,че 2ч.л.ще са добре.За тестото,може наистина да съм превишила брашното,щото като слочих 4ч.ч.ми се стори,че ми лепне по стените и добавих "от мен"още 3с.л.Може наистина да е и това.Но да ви кажа,след като се навечеряхме,аз до късно на компа,и пак огладнях EmbarassedОтидох отрязах 1 филия,и не беше така ,както го ядохме топличък ThinkingАбе харесваме си го,но си мисля,че мога да докарам по хубаво хлебче,и ще го докарам де,няма да се оставя  chefИзбрах 2 програма,защото хлебчето го предвидих по големичко за да се опече,затова.Незнам ,страх ме е да използвам другите къси програми.
Вие какви използвате,и за какви рецепти.Моля споделете Praynig
Лебедуна   Я кажи,нали и ти си с Аляска,за какви бъркалки говориш?Моята има само една,а не няколко newsm78И моля те да споделиш за брашното тип450.На коя фирма е ,как се казва,за да търся точно такова.И как изглежда пакета???
Да ви кажа и майка ми си купи днес Аляска. Heart EyesМай-май с  тоя форумще ни ядат гащите бой hahaha
Айде чао Hug

# 457
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 408
Пина  извинявай пак,ама този козунак за който ми даде линк и е  сниман ,в машината ли го пече или в тавичка кръгла във фурната?!?

# 458
  • Мнения: 7 108
Аз пък защо нямам никакви проблеми с приготвянето на пълнозърнестите хлябове  newsm78. Ето вчерашният, който е направен от 350 гр. грахам към 150 гр. бяло брашно. Наложи се да го пека във фурната, защото машинката ми трябваше за тесто за мекици, но бухна страхотно, а на вкус е страхотен (падам си по черните хлебчета).

http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=4449432

# 459
  • тук
  • Мнения: 510
Аз пък защо нямам никакви проблеми с приготвянето на пълнозърнестите хлябове  newsm78. Ето вчерашният, който е направен от 350 гр. грахам към 150 гр. бяло брашно. Наложи се да го пека във фурната, защото машинката ми трябваше за тесто за мекици, но бухна страхотно, а на вкус е страхотен (падам си по черните хлебчета).

http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=4449432

Зори, това, което си постигнала е моята мечта за хляб. Зареждам сега машината по твоите грамове и дано все пак успея   chef

# 460
  • Мнения: 48
Здравейте,момичета и аз имам вече фурна и съм и съм мноооого доволна Joy.Вече няколко дни правя хляб в нея и всички са възхитени.Имам въпрос към Пина.Правих козунак по твоята рецепта,като сложих всички продукти в машината и пекох на програмата "Сладък хляб".Спазвах реда,по който се слагат продуктите,но ми стана на трохи,а не на конци.Иначе беше много вкусен и бухна.Можеш ли да ми кажеш къде съм я объркала?А ако някой друг също може да помогне-приемам съвети всякакви Simple Smile.

# 461
  • Мнения: 7 108
portman, стана ли хлебчето? Ще напиша пълната рецепта по която го павих, ако иска и друг да се пробва.

500 мл. вода
350 гр грахам ( моя не е на Техра, а от мелница)
150 гр. бяло брашно
2 с.л. царевично олио или зехтин (това ползвам за хляба)
2 ч.л. кафява захар (може и обикновена, но аз слагам кафява)
2 ч.л. сол
2 ч.л. суха мая

Никога не съм имала проблеми с това съотношение на брашното и тези пропорции.

# 462
  • тук
  • Мнения: 510
Зори, мисля, че имам проблем с измерването на грамажите брашно. Не ми се инвестира във везна, пък и кухнята ми е малка и вече нямам къде да слагам подобни уреди. Опитвам на усет и някаквa странна логика да го измервам, но явно слагам повече, защото тестата стават ужасно твърди и никак не набухват. (знам, че е нормално да са по-тежки и по-малки от основния хляб, но моите не стават за ядене черните)
Но аз съм упорита, сега сложих по пълната рецепта, мерих с чаши, ще дам отчет Simple Smile

Последна редакция: чт, 08 ное 2007, 11:25 от portman

# 463
  • Мнения: 11 747
Мими, мисля че е дългичка програмата Сладък хляб.Аз на програма 1 го правя (май...то вече забравих).
На трохи предполагам е станал,ако е било по-редичко тестото.Аз в рецептата съм дала едно количество брашно,дето ми го пое само първия път - после винаги повече съм слагала.Писала съм да се добавя до еластична топка.Предполагам повечко брашно ще трябва.Трудно ми е да преценя,като не съм видяла с очите си,но това е което мога да кажа.

# 464
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
portman, стана ли хлебчето? Ще напиша пълната рецепта по която го павих, ако иска и друг да се пробва.

500 мл. вода
350 гр грахам ( моя не е на Техра, а от мелница)
150 гр. бяло брашно
2 с.л. царевично олио или зехтин (това ползвам за хляба)
2 ч.л. кафява захар (може и обикновена, но аз слагам кафява)
2 ч.л. сол
2 ч.л. суха мая

Никога не съм имала проблеми с това съотношение на брашното и тези пропорции.
зори , на коя програма го печеш и това хляб с какъв грамаж е  Hug.....много ме заинтригува рецептата...  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт