Машина за хляб - 5 част

  • 62 037
  • 550
  •   1
Отговори
# 465
  • тук
  • Мнения: 510
deata, с тези 500 мл вода си е за килограм според мен и така го сложих аз; използвах програма за пълнозърнест хляб и засега изглежда много обещаващо; ако Зори не е на линия, а ти е важно, казвам моя опит

# 466
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
deata, с тези 500 мл вода си е за килограм според мен и така го сложих аз; използвах програма за пълнозърнест хляб и засега изглежда много обещаващо; ако Зори не е на линия, а ти е важно, казвам моя опит
кажи като се опече какво е станало  Hug

# 467
  • тук
  • Мнения: 510
Не знам как е на вкус, защото е горещ още и не съм го разрязала, но на вид и миризма стана чуден ( за първо път при мен). Аз реших да го намажа с яйчен жълтък отгоре и да го поръся със семена, но явно съм избързала с намазването и малко се по-препече. Иначе е като нарисуван. Опитай, мисля, че ще ти хареса  Grinning

# 468
  • Мнения: 48
Мими, мисля че е дългичка програмата Сладък хляб.Аз на програма 1 го правя (май...то вече забравих).
На трохи предполагам е станал,ако е било по-редичко тестото.Аз в рецептата съм дала едно количество брашно,дето ми го пое само първия път - после винаги повече съм слагала.Писала съм да се добавя до еластична топка.Предполагам повечко брашно ще трябва.Трудно ми е да преценя,като не съм видяла с очите си,но това е което мога да кажа.
.
                                                                                                                                                                           Пак правих и резултата е същия-вътре е като хляб.Даже този път си играх повече-пуснах го 2пъти да се измеси и после програмата "Сладък хляб",която в моя случай е 3.22ч.Освен това реших да слагам мазнината докато се меси по малко.Така видях да пише в други рецепти.Но уви!,няма нищо общо като вид с козунак-не е пухкав,а стои сбит за козунак,но е като добър хляб.Извинявайте за дългото описание,ама се старая да ви дам пълна информация.
Истината е,че не мога да преценя дали ми е било рядко тестото,защото не разбирам от теста-като го плетох беше доста меко,не ми се видя еластично-разтягаше се и едва се плетеше защото все се разтяга.Дано това да ти помогне да ми кажеш дали ми е меко тестото,че много съм навита да докарам един прекрасен козунак.Пина ,ти в машината ли го печеш?

# 469
  • София
  • Мнения: 3 818
И аз в момента правя хлебче по рецептата на Зори, но сложих още брашно/на око/, защото по мерките които тя е дала стана рядка каша.В момента меси, ще докладвам по-късно за резултата. Hug

Също така забърках в една купичка ръжено брашно с топла водичка за кисела закваска.След няколко дни ще споделя какво е станало. Simple Smile

# 470
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
портман и на теб ли ти стана рядка каша като на желева?

# 471
  • Мнения: 7 108
Сега се включвам и отговарям по ред.
Пека на основната програма, до сега на късия и вариант, защото в кухнята сме на подово отопление и си е топличко и си ми стават хлябовете на нея. Теглото ми е 750 гр. средно препичане (но разликата с настройката за 1 кг. е само минутка повече печене, така че не е чак от такова значение).

geleva , стана ми странно че ти е станало кашаво тестото с тези пропорции  newsm78. То верно че много зависи от брашната, поемането на вода, но твоето грахам ли е или е някакво друго типово?

За тези, които ще го правят(то се отнася и за всякакъв друг хляб и е писано много пъти, та похилядвам за новаците  Grinning : следете си тестото, то не трябва да е кашаво, лепкаво, нито твърдо, а еластична топка, която се меси стегнато, а не се олепва по стените на казанчето. Когато е необходимо си добавяйте брашно, когато е много твърдо - лъжичка по лъжичка вода, докато стане с подходяща консистенция.

# 472
  • тук
  • Мнения: 510
аз слагах допълнително вода, защото беше много гъсто, но мислех, че просто не съм измерила правилно
а наj-вероятно  се препече не защото съм намазала с яйце, а защото съм сложила за 1 кг.
важното е, че стана супер   chef намазах го целия с масло и го скрих, че ще станем сто кила всички с тази пекарна

# 473
  • София
  • Мнения: 2 119
Такаааа, пак сте изписали сума ти неща, и то все такива, които много ме интересуват...

Зори, предполагам, че наистина става въпрос за разлика в брашната...Като гледам снимката на хлебчето ти, прекрасно е, и даже леко се е пукнало отстрани (от Кати и Пина знам, че това става при малко по-гъсто тесто и подранило леко печене...) а аз на многозърнеста смес от над 700гр. слагам към 470мл вода...представи си за какви разлики става въпрос. Преди се чудех защо американските рецепти не ми се получават...вече не се чудя, след като на нашия пазар може да има толкова различни брашна от един и същи тип, какво остава за отвъд океана...

geleva, непременно сподели за киселата закваска... Много ми се ще да успеем в тази насока, но аз още не съм намерила достатъчно муза да започна - ти ще ме убедиш с резултати, надявам се:)))))

# 474
  • Мнения: 812
danidji  Моята машинка е с две бъркалки модел ВМ 2000. Гледам сега в Метро са пуснали някаква Аляска с една бъркалка. По- голяма, по - скъпа, а казанчето малко - с една бъркалка. Аз отначало оставях бъркалките и вадех хляба с тях, но напоследък след последното премесване ги вадя и оформям тестото на продълговато хлебче. Ръся на масата съвсем малко брашно и просто го обръщам няколко пъти да добие форма. Гледам да не изстудявам тестото. А за брашната Pina е специалиста тук  bouquet Тя малко по- горе обясни подробно и с чертеж за брашната. Аз отначало ги гледах като индианец в магазина и се чудех какво да взема. Не можах да реша и купих от всички по 1 пакет да видя какво ще стане.За тип 450 разбрах, че е с ниско пепелно съдържание и от него се получават най- качествените изделия. Вярно е, хляба ми бухва страхотно, пухкав и много бял. Купувам брашно тип 450 на "Мелко" - Варна. Бял пакет със зелени и червени надписи. Имат тип 500 в разфасовка от 2 кг. От него правя мекици, тесто за пица и др. Много съм доволна също и от брашното на "Софимел"- екстра, светлосинята опаковка. Но от него се получава много меко и деликатно тесто- отпуска се доста при месенето и трябва да го наглеждаш да не вземе да маже. Поне при мен е така.

# 475
  • Мнения: 11 747
Пина  извинявай пак,ама този козунак за който ми даде линк и е  сниман ,в машината ли го пече или в тавичка кръгла във фурната?!?
Не,снимката е друга.
В подписа ми,където пише снимки,има снимка на този козунак плетен и печен в машината.Тази снимка при рецептата я добавих по-късно,той е по същата рецепта и пак е правен в машината,ама е печен във фурната и то в тенджера,че да стане по-висок! Peace
Извинявам се за недоразумението! Hug

Ето печен в машината
http://images14.snimka.bg/002492172.jpg

# 476
  • Мнения: 11 747
И моята Аляска е с 2 бъркалки!Явно вече има 2 модела!

# 477
  • Мнения: 812
Мама Цоцоланка,ще се опитам без много подробности.
За ръженото брашно - не знам сее ли се не се ли сее ръж в България и какво се продава по магазините.Би могло и да се внася,но... не знам.Има и създаден хибрид между ръж и пшеница,който се гледа по-лесно и се е сял преди време в Бг,сега какво става - не знам.
Брашната са няколко вида - пшенични,ръжени,соеви,оризови,царевични - според културата от която се добиват.
От пшеница се правят няколко типа брашна (поне по БГ стандарт,иначе по чужбините са повече типове).Типа на брашното зависи от пепелното съдържание на брашното,което се оставя при смилането.
Тип 500 - 0,5 % пепелно съдържание - от него се произвежда хляб Стара Загора,Витоша
Тип 700 - 0,7% пепелно съдържание - от него се произвежда хляб Добруджа
Тип 1150 - 1.15% пепелно съдържание - от него се произвежда хляб Софийски или Типов

Та значи типовото брашно е тип 1150,то е пшенично брашно и е нормално да е принципно бяло (по-бяло от ръжено и пълнозърнесто Грахам),но все пак по-тъмно от тип 500 (бялото брашно)
Брашната тип 700 и тип 1150 са един вид по-лоши.Изделията приготвени от тях са с по-слаб глутенов скелет,което води до трудно задържане на въглеродния двуокис,който се образува при втасването и резултата е по-тестив хляб,не добре изпечен,не така пухкав,като белия.

При Грахама - пълнозърнестото брашно - също пшенично,се отделят само обвивките на зърното и всичко останало се смила.От това брашно трудно се постига изделия с добър вид - става сбито,черно,киселее и т.н.Предимството му е,че в него остават много от полезните вещества - ензими,витамини,протеини.

Извода - колкото е по-бяло брашното,толкова изделието е с по-добри качествени характеристики!Но се смята за вредно - то си е кажи речи само нишесте - въглехидрат.

Грахам - това е полезното брашно.Трудно,даже никак не може от него да се получи прилично изделие,но съдържа ценни вещества - витамини,протеини,минерали.

Ръженото брашно,както вече казах е друга култура.

# 478
  • Мнения: 1 063
Предупредила съм семейството, че като за първи опит (и изобщо работа с тази машина) може и да останат гладни. Simple Smile
И не разбрах - маята трябва ли да се разтваря (имам и от двете суха и прясна, но питането ми е за втората)? В книжката (на Мулинекс) пише да се разтвори, а някъде тук прочетох да не се?
Опитът ми ще е  пълнозърнест хляб без добавяне на бяло брашно.

# 479
  • София
  • Мнения: 360
Разтварям маята в част от течността когато е прясна, а сухата слагам най-отгоре. Всъщност със суха не съм месила от самото начало. За 500гр. брашно 12гр. мая - четвърт кубче.

Общи условия

Активация на акаунт