БЕБЕТА ЮНИ - 19

  • 11 260
  • 286
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 279
Добро утро !
Днес си имаме слънчице   Nature Sun With Face Май ще изляза по- късно на разходка....
Гледам сте подхванали тема, която хич не я разбирам. Аз се уговорих с нашата счетоводителка и тя ще ми оправя всичко Hug
offioly , да ти кажа нещо  Joy Голям майтап за книгата на д-р Спок. Снощи викам аз на майка ми за тая книга, че по нейното време трябва да се е продавала и тя " Ааа, ми ние я имаме бе мами "  Shocked, и ми я извади hahaha Така че няма да я купувам! Grinning Гледам преди малко, че е издадена 1979 година . Ще почна да я чета, ама снощи малко погледнах за кърменето и имаше някакви странни неща- млякото се смесва с вода Shocked и някви такива. Ще видим, каквото ми допадне от книжката,ще ползвам него.
А дали новото издание, което се продава сега не е редактирано?

# 166
  • Стара Загора
  • Мнения: 347
А дали новото издание, което се продава сега не е редактирано?
Не не е.

# 167
  • Мнения: 616
Аз прегледах по диагонал частта за кърменето в д-р Спок. Неточен превод, казва се "кърмаче" за всяко бебе, като напрактика казват "кърмачето..." а то е хранено с изкуствена храна. Не е кой знае какво, но в първия момент много се чудих за какво въобще става въпрос  newsm78 уж кърмаче, пък някакви процедури, които нямат нищо общо с кърменето...
Иначе, katenze, има и доста подробно за кърменето. Но трябва да се има предвид, че книгата е писана през 1946!!! Говори се за "някои семейства, които имат хладилник и кола"  Joy  Вероятно в новите издания е поправено това-онова, но трябва да се има предвид като се чете тази, която е от '79!
А за "млякото" той има предвид почти чисто краве мляко, което се е ползвало тогава, дори не е адапте! На практика сега не се дава краве мляко! Алергии Simple Smile  И също препоръчва кърмачката да пие много - много краве мляко, което днес също се поставя под съмнение, пак заради алергиите! Така че внимателно с изказванията на доктора Mr. Green

# 168
  • Мнения: 15
Добро утре момичета!!! Hug
Какво готино слънчице се е опнало навън... Grinning

И на мен тези неща хич не са ми ясни,за това няма да давам мнение Embarassed Само да кажа,че бебчо днес е много активен.Рита ли рита Laughing Grinning

# 169
  • София
  • Мнения: 392
Това с натрупването на отпуските - малко ме хвърлихте в размисъл. Аз също винаги съм знаела, че се натрупват - дори в кодекса на труда е записано, че неизползвания отпуск може да се ползва до края на трудовотоправоотношение, а  при напускане се изплаща целия неизползван отпуск - т.е. и тази за минали години - аз самата имам такъв опит с предишния ми работодател. Факт е, че някои работодатели държат служителите си да си ползват отпуските в рамките на календарната година, но това е за да не им се налага след това да плащат обезщетения при напускане. Но реално работодателят може да задължи служителя без негово искане само при определени условия... Така че в общия случай не мисля, че би трябвало да имаме проблем.. Т.е. смятам да покажа на работодателя, че си знам правата и да си ги търся, ако случайно някой реши да ми направи проблем..

# 170
  • Мнения: 212
за съжаление в нашата държава много много рядко се намират частни фирми в които се спазват законите такива каквито са- обикновено всичко е на устна уговорка с работодателя, а счетоводителя само оформя документите формално- по редовния начин. аз и мъжа ми например работим в една и съща фирма и не са ни внасяни осигуровки от 2005 година....................... а за отпуските да не говорим...  ой има неползвана отпуска 85 дни а аз 70. нито някой ще ми я плати нито ще мога да си я ползвам.... какво правим а?

Последна редакция: ср, 20 фев 2008, 11:31 от kaka Maya

# 171
  • Мнения: 616
Ами обаждаме се в комисията по защита на труда!
Или си мълчим, и не ползваме нищо от това, което ни се полага - болнични, отпуски, майчинство, кредити от банки... Обаче докога може така?!
Моят работодател е чужда фирма, и много яко ги следят, затова аз и да не искам, пак ми се спазват правата. А трябва навсякъде да е така, не само в разни фирми, които ги следят, и те го правят, за да избегнат дела!

# 172
  • Мнения: 212
offioly    ох миличка.... да не мислиш че има резултат... итова е опитвано и в нои са подавани жалби... .нищо

# 173
  • София
  • Мнения: 392
кака Мая, не мога да повярвам, че знаете, че от 2005 г. не са ви плащани осигуровки и продължавате да работите там без да сте си потърсили правата. Наистина това е проблем с много български работодатели, но е и проблем с БЪЛГАРСКИТЕ СЛУЖИТЕЛИ - ами естествено докато има хора, които да им работят при тези условия и да си траят, ще продължават по този начин! А това невнасяне на осигуровки как мислиш, че ще се отрази на обезщетенията, които сега би искала да получаваш за майчинството?
Ох, сори ако звуча малко грубо, но винаги много се афектирам от подобни неща...

# 174
  • Мнения: 10
kaka Maya много кофти с твоя работодател. Надявам се поне да ви плаща добре, за да можете да се оправяте сега с тези 2 щастия които идват. Hug
Аз съм сигурна ч е и родителите ви ще помагат много...ако можем с нещо да помогнем и ние-с най голямо удоволствие Heart Eyes

# 175
  • Мнения: 23
Здравейте момичета  Heart Eyes
Да се произнеса и аз по темата за отпуски и осигуровки  hahaha - не съм много веща в тази област де, но имам поне малка представа. Отпуските по принцип и както е и по КТ се дават по преценка на работодателя - тя е полагаема, но работодателя е този който решава кога да ти я даде и дали да ти я дава или изплаща година за година или да се натрупва. При нас например /аз съм учител и ние имаме доста дни отпуск годишно/ е с натрупване и всяка година аз си имам остатък, който си ползвам следващата година.
за съжаление в нашата държава много много рядко се намират частни фирми в които се спазват законите такива каквито са- обикновено всичко е на устна уговорка с работодателя, а счетоводителя само оформя документите формално- по редовния начин. аз и мъжа ми например работим в една и съща фирма и не са ни внасяни осигуровки от 2005 година....................... а за отпуските да не говорим...  ой има неползвана отпуска 85 дни а аз 70. нито някой ще ми я плати нито ще мога да си я ползвам.... какво правим а?

Кака Мая ако имаш трудов договор в тази фирма и в НОИ е подадено заявление, че си осигурявана от фирмата - не би трябвало да се притесняваш, че не са си внесли осигуровките - Те  са дължими от самата фирма - тя е тази която носи отговорност за неизплатените суми /и съответно подлежи на наказание за неизплатени суми в срок - било то с лихви или чрез завеждане на дело, но фирмата рано или късно е длъжна да ги изплати/, като в действителност самото лице си е осигурено. Поне за здравните осигуровки мисля, че дори работодателя да не е внесъл сумата - здравните осигуровки са непрекъснати, щом имаш трудово договор. Нещо такова беше - не се изказах както трябва - дано да ме разберете  newsm78. Не съм много компетентна по този въпрос, но преди време ме касаеше и мен това, та поразпитах тук там и ми казаха, че след като лицето е назначено с трудов договор, заверен в НОИ, няма за какво да се притесняваме от там напосле.

Последна редакция: ср, 20 фев 2008, 12:28 от galika81

# 176
  • Мнения: 212
bleu - знам миличка че не е за вярване но действително има причина да стоим и двамата тук толкова дълго време... а за майчинството съм се погрижила- формално съм назначена във фирмата на свекито да вземам по високо майчинство, а както казва галика 81 - мен не ме касае че фирмата е натрупала задължения към държавата, за мен е важно да съм декларирана както се казва в НОИ.
но въпреки всичко много ме е яд на това че фирмата не си изпълнява задълженията и ако има какво да направя бих го сторила... повярвайте ми- живеем в България и докато братовчедка ми е данъчна а еди кой си е незнам си какъв.... оправия НЯМА

# 177
  • Мнения: 36
Здрвейте и от мен днес, момичета!!!
Черпя ви с едно слънчице навън!!!
Наистина сте подхванали една тема, която сигурно няма край - за плащането на осигуровки, криенето на цялата заплата, осигуряването на някакъв минимум и т.н. - все действия, които ощетяват държавната хазна като цяло.
Всички сте прави, че трябва да се спазват правилата и законите, но от друга страна при положение, че от 2 години жече три пъти се опитват да променят условията и точки и т.н. за пенсия - ако сега даваме като осигуровки по около 200 лева, че и повече, то дали когато стигнем до пенсия ще получаваме толкова????Ако всеки един от нас си вняся тези пари на сметка (фонд) и ги изтегли при пенсионираен мисля, че ще бъде по-ефикасно. Да, така няма да потъват в държавата и тя няма да борави с тях, но сега пък държавата борави едно страннос тях. Това си е само мое мнение и не искам да влизам в конфликт с никого, но си мисля, че за да има събирателност на осигуровки, данъци и т.н. трябва първо стандарта на живто да започне (поне) да се подобрява, за да стимулира.
Хаиде стога толкова сериозно... Simple Smile Wink
Лек слънчев ден на всички

# 178
  • Мнения: 210
Ама ако работодателя не е внесъл осигуровките и има зъдължения, няма да превеждат болничните на служителите... Щото счетоводителя не може да ги декларира като не са внесени... newsm78   Sad   Хубаво е , че се осигуряваш на друго място... Аман вече от тези простотии... Едни фирми ги гонят до дупка и ги задушават с актове и глоби ,а други си живуркат и не си плащат задълженията  Close
И мен ми прибират 150 лв. от заплатата за осигуровките и ме водят на по-ниска със 150 лв. РЗ , ама какъв избор имам  Sad

# 179
  • Мнения: 212
ако някой познава правилния човек, на когото мога да с еоплача... на драго сърце ще го направя- СЪВСЕМ СЕРИОЗНО

Общи условия

Активация на акаунт