БЕБЕТА ЮНИ - 19

  • 11 255
  • 286
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 533
Здравейте Мацки  Hug
Не ми се подхваща и на мен темата за осигуровките  Sad. Когато казах, че съм бременна, помолих да ме осигуряват на по-висока заплата, да, нямаше проблем, но разликата е за моя сметка  Rolling Eyes, а сме малко хора, от които само 2 жени, колко пъти ще излезем в майчинство, при условие, че имаме вече по едно дете  newsm78. А фирмата ни се развива доста добре, пари се дават за толкова излишни според мен неща, но това е положението  Twisted Evil шефа, като чуе за данъци и плащания към държ. бюджет и лошо му става!
Да кажа и аз, че навън времето е чудесно, слънчево и свежо, дано да се задържи по-дълго така  Hug
Иначе моето бебе е доста активно, направо акробат  Laughing, особено като похапна  Wink, радва ли се на храната, не знам  newsm78, още малко и бюрото ще измести  Joy

# 181
  • Стара Загора
  • Мнения: 347
Здравейте момичета  Heart Eyes
Да се произнеса и аз по темата за отпуски и осигуровки  hahaha - не съм много веща в тази област де, но имам поне малка представа. Отпуските по принцип и както е и по КТ се дават по преценка на работодателя - тя е полагаема, но работодателя е този който решава кога да ти я даде и дали да ти я дава или изплаща година за година или да се натрупва. При нас например /аз съм учител и ние имаме доста дни отпуск годишно/ е с натрупване и всяка година аз си имам остатък, който си ползвам следващата година.
за съжаление в нашата държава много много рядко се намират частни фирми в които се спазват законите такива каквито са- обикновено всичко е на устна уговорка с работодателя, а счетоводителя само оформя документите формално- по редовния начин. аз и мъжа ми например работим в една и съща фирма и не са ни внасяни осигуровки от 2005 година....................... а за отпуските да не говорим...  ой има неползвана отпуска 85 дни а аз 70. нито някой ще ми я плати нито ще мога да си я ползвам.... какво правим а?

Кака Мая ако имаш трудов договор в тази фирма и в НОИ е подадено заявление, че си осигурявана от фирмата - не би трябвало да се притесняваш, че не са си внесли осигуровките - Те  са дължими от самата фирма - тя е тази която носи отговорност за неизплатените суми /и съответно подлежи на наказание за неизплатени суми в срок - било то с лихви или чрез завеждане на дело, но фирмата рано или късно е длъжна да ги изплати/, като в действителност самото лице си е осигурено. Поне за здравните осигуровки мисля, че дори работодателя да не е внесъл сумата - здравните осигуровки са непрекъснати, щом имаш трудово договор. Нещо такова беше - не се изказах както трябва - дано да ме разберете  newsm78. Не съм много компетентна по този въпрос, но преди време ме касаеше и мен това, та поразпитах тук там и ми казаха, че след като лицето е назначено с трудов договор, заверен в НОИ, няма за какво да се притесняваме от там напосле.
Обяснила си го просто перфектно и много вярно. Педагога си е педагог.  Hug

Щото счетоводителя не може да ги декларира като не са внесени...
Декларират се ДЬЛЖИМИ- те осигуровки.

# 182
  • Мнения: 233
Шмугнах се набързо само да ви пожелая весел ден!

Темата за осигуровките явно е наистина важна, защото не винаги всеки си знае правата и фирмите спекулират с това. Успех на кака Мая! Аз отношение не мога да взема, защото може би доста неща са се променили, откакто последно работих на българска земя. Докато си бях в БГ, имах много коректни работодатели, осигуряваха ме на брутна заплата.... е, друг е въпросът, че така плащах над 300 лв осигуровки и данъци, от които нямам вече полза. Но, бях доволна, че са честни!

След малко отивам на разходка и се притеснявам малко как ще вървя, че нещо напоследък вървя като пате... някои от последните прешлени на гръбначния ми стълб имам чувството, че са се разглобили. Явно бебето започва да си прави място... при вас има ли подобни болки вече? Аз не съм се притеснила де, знам, че са нормални, ама ми е много смешно като взема да се клатя като пате и да правя едни ситни стъпчици...  Joy

# 183
  • София
  • Мнения: 226
Относно не внасянето на осигуровките към НОИ - щом не са внасяни, после НОИ не  плаща при осигурително събитие. Мъжа ми беше болничен около година и при тях не бяха внасяни задълженията към НОИ, после фирмата мисля че обяви фалит и ние увиснахме така да се каже насред нищото. След жалби до шефа на НОИ и мъчително събиране и оглеждане на какви ли не документи НОИ пое задължението да му изплати болничните. Платиха ни на два пъти за цяла година - второто плащане беше след като той започна отново работа - та питам се аз - един човек дето се вика на косъм от смъртта, ако няма близки, които да поемат безбройните разходи по лечението, а и всички останали, как ще живее за 12 месеца без доход??? Или по-скоро да съм благодарна, че изобщо ни обърнаха внимание и все пак му изплатиха дължимото.

Та в заключение - при нас проработи метода жалба до шефа на НОИ. Ако ви се занимава пробвайте.

# 184
  • варна
  • Мнения: 1 395
 Кака Мая, ако имаш сключен трудов договор, всички болнични които ползваш, трябва да ги представяш и на двете работни места- и във фирмата, която е на свекърва ти ,и в тази която работиш. От двете места ти се полагат пари. Също и за болничните после които са 45 дни преди раждане и след това до 315 дни след раждането.
 Ако не са внесени осигуровките, но се дължат, болничните ще ти ги изплатят по-късно.
 Мястото, където трябва да се оплачеш, е Инспекцията по труда или в НОИ. Това обаче вероятно ще ти развали отношенията с работодателя. Сигурно затова досега си го търпяла. Може би първо трябва да говориш с него и да изтъкнеш това, че все пак ще ти трябват майчински, без да споменаваш, че се осигуряваш на друго място.

# 185
  • София
  • Мнения: 2 901
Аз само бих искала да систематизирам някои неща, защото съм по-започната и не просто ги мисля, а са така:

1. Отпуските се натрупват. Не сте длъжни да ги използвате в съответната календарна година. Ако излезете в майчинство без да сте ползвали и 1 ден през съответната година, след като се върнете на работа след 2 години ще имате поне 40 дни отпуска (ако имате договорени по 20 дена годишно). Според мен обаче, че можете да си използвате годишния отпуск за 2008 изцяло преди да излезете в болнични, не е вярно - работодателят може да ви отпусне отпуска за пропорционално дните, полагащи се за съответните отработени месеци на тази година. Ако не сте използвали дадени дни отпуска, когато напускате, работодателят е длъжен да ви ги изплати, но той не може да ви ги изплати докато сте си на работа.

2. Ако сте били в болнични по време на 6-месечния период преди излизането в болнични за бременност и раждане, тогава за неотработените дни не се взема предвид обезщетението, което ви е било изплащано от НОИ, а базата, на която то е било изчислено. Т.е. когато излизате в някакъв обикновен болничен например за 7 дни (5 от които работни обикновено), НОИ ви го изчислява като среднодневно нетно възнаграждение за предходните 6 месеца. Хубаво, ама след 2-3 месеца излизате в болничен за бременност и раждане - тогава други 6 месеца ви влизат в базата, а за онези няколко дни на болничен ви се взема базата на едни предишни 6 месеца. Всъщност най-просто казано е така - ако не сте имали изменение на заплатата през тези няколко периода от по 6 месеца, това че сте били в някакъв болничен по време на заветните 6 месеца преди 45-дни, това няма да окаже никакво влияние.

# 186
  • Мнения: 616
Ауууу, как пече навън, че и топли.... кеефффф
Аз няма да коментирам повече за НОИ, понеже както казах, засега нямам проблем, и всеки месец данацъти са ми колкото една и половина пенсия... (понякога и повече) но поне ще си ги получавам много скоро обратно!
За пенсионното осигуряване, bleu е много права, че всеки трябва да се погрижи сам за себе си! Мъжът ми внася всеки месец в някакъв норвежки фонд (или беше британски newsm78) незнам точно, но там си се трупа сума! Аз смятам съвсем скоро, вероятно като ми свърши майчинството, да се заинтересувам съвсем сериозно, и да се включа към някой доброволен пенсионен фонд.
Също така, двамата ще си правим застраховки живот! Ще са в полза съответно един на друг, и на децата; Вярно, че сега сме млади и здрави, и хич не ни се мре, обаче то като се случи непоправимото... Поне да се погрижим за този, който ще остане след нас!

Щото ако сам не се погрижиш за себе си, никой няма да го направи!

Иначе днес е чуден ден, за пръв път отивам в институция (НАП), оттам ме връщат и ме пращат не на друго гише, а в друг град, и аз дори не се ядосвам... Такъв ми е кеф... Ама хич не се впечатлих! Служителката беше любезна, обясни ми как стоят нещата, аз й казах, че тази информация я имам от интернет страницата на НАП, а тя вдигна рамене, и каза, че за съжаление не е така!
Тъй че утре - айдеее и в НАП Казанлък  Joy да няма пропуски! всичките ще си обиколя, докато я купим тази къща!  Joy

Поздрави, отивам да дремна преди йогата!

# 187
  • Мнения: 176
jasena, социалните осигуровки които плащаш (и фирмата от твое име) не се пазят за твоя пенсия, а отиват за да се изплащат пенсиите на сегашните пенсионери. Един ден, живот и здраве, твоите деца и внуци ще работят за да получаваш пенсия ти. Тъпо е да потъват парите в "нищото" но такава е системата не само в БГ. А за сегашните пенсионери не случайно все няма бюджет - като се замисли човек колко пари влизат в хазната за соц. осигуровки. И аз като работех в БГ съм им плащала 360 лева месечно (а това беше 1999-2000!) - не е за нищо, просто си мислех че тези пари плащат пенсия на баба ми и по-лесно ги преглъщах.

А поне в Щатите, ако не заделяш пари в частен пенсионен фонд просто не е ясно как ще живееш след пенсия - ние спестяваме 20% от доходите си всяка година. Дано и в България да стане така, поне си знаеш че са твои пари и ако нещо се наложи - дали ще се преместиш в друга държава или просто са ти нужни по спешност - поне има начин да си ги изтеглиш.  А и е готино да си ги инвестираш на борсата - малко като игра. (ама не съвсем  Crazy.) 

# 188
  • Мнения: 15
Ех трънче....Кога ли и в България ще стане така.... newsm78

А времето навън наистина е прекрасно Hug.Ако имате възможност си направете една разходка на въздух,аз лично до сега бях навън и след малко пак излизам да изям един сладолед.!!! Laughing

The Sleeping Beauty   мен още не ме е заболял гърба,ама много странно,като седя седнала без да съм се облегнала дълго време и почва много да ме боли дясната плешка.То не е точно болка,а по скоро като силно изтръпване. newsm78

# 189
  • Мнения: 279
Здравейте! Наистина навън е супер Grinning, аз тъкмо сега се прибрах. Искам пак, ама пък да не взема да прекаля и се прибрах вече.
Утре пак, само дано  да е така топло като днесParty
Някой чувал ли е това, че не е хубаво да се ядат ягоди по време на бременност?
Ходих на едно пазарче и си накупих много пресни ядки, зеленчуци и плодове. Взех си и ягоди и сега ме обхванаха някакви мисли newsm78
The Sleeping Beauty, аз чувствам понякога все едно ще ми се разглобят костите на кръста.Може би е така, защото бебчето натежава, а и ти нали си слабичка-мисля, че е нормално.И аз съм така.

# 190
  • Мнения: 616
Ех трънче....Кога ли и в България ще стане така.... newsm78
Ми то вече е станало. Ако желаеш, има доста частни пенсионни фобдове  Peace Не са популярни все още, но ги има. Можеш да се осигуряваш допълнително, ако желаеш!
Поне такава е моята информация  newsm78
А и можеш да ползваш всеки фонд в европа, понеже сме част от евросъюза! Ако нямаш доверие на БГ фондовете - има европейски, които действат от години!

# 191
  • Мнения: 100
Здравейте и от мен. Знам, че отдавна не съм се появявала но се наслаждавам на отпуската от 19,02 съм и още не мога да повярвам че най после съм в къщи.
Днес излизахме по обяд с мъжът ми и детето за да му вземем храната от кухнята е на места духаше студено, но най после пекна. Crazy newsm62

# 192
  • Мнения: 99
Темата от няколко страници насам стана много злободневна - третира актуални проблеми на младите майки и обществото. Grinning
Аз се отбивам да кажа, че ми е кеф, защото този уикенд ще ходим на Велинград - подарък от мъжа за Св. Валентин, и там, ако не ми е студена много водата, ще поплувам!
Иначе планирам да се опъна някъде навън с кафенце и списанийце, докато той се подвизава по процедури, непрепоръчителни за бременни. Crazy
Навън наистина е супер, аз се поразходих също. За първи път тази година си сложих слънчевите очила  Simple Smile Надявам се вече да се случва по-често.
Хубав следобед и доскоро! bouquet

# 193
  • Мнения: 194
Здравейте тумбачета   bouquet

Аз нямам никакво настроение днес да пиша, защото вчера вечерта от нищото като започнах да кихам  ooooh! и взе че ми се запуши носа (едната ноздра) и сега съм много нещастна  newsm45 Пръскам си от време на време Стеримар, ама то хич не отпушва  #Puppy dog Говорих с доки, та той ми каза, че мога да ползвам Пиносол, защото е изцяло на билкова основа. Обаче аз чакам да стане нетърпимо положението и чак тогава да ги ползвам. Все пак си ме е шубе от лекарствата (лелееее, никога през живота си не съм се пазила така - не като за двама, а като за 100 направо). Ама се надявам да се размина само с хремата  Praynig

Колкото до осигуровките и отпуските, сигурна съм, че отпуската се натрупва. За сега плановете ми са преди бременността да си взема 5 дни отпуска за Великден, защото тогава има 2 седмици само с 5 работни дни общо и ще си ги слея с полагаемия ми се болничен 45 дни преди термин. Точно ми се пада, че започва след това  Peace За осигуровките се надявам да нямам никакви проблеми, защото фирмата ми е испанска и ме осигуряват на брутна заплата. Малко ме боли сърцето, че давам по 250 лв на месец на държавата, но сега поне ще има полза и от това.

Ох, утре съм на преглед и мисля да помоля за болничен, за да си постоя малко вкъщи. И без това от както съм забременяла не съм отсъствала нито 1 ден. Пък и трябва да се оправя за петък, че тогава е записът на тв играта, в която ще участвам  smile3521

Цунки от мен и чао   bouquet

# 194
  • София
  • Мнения: 392
Валентина, мисля че те разбрах за болничните. Това обаче означава, че такива като мен, дето имат скорошно увеличение на заплатата, по-добре да си налягат парцалките в работата и хич да не му мислят за болнични, че да ни се трупа по-високата база. Еех жалко, а така ми идва понякога да си взимам болнични и да си спестявам част от напрежението в офиса...  Май по-скоро ще трябва да се тренирам в непукизъм  Sunglasses
Абе, всъщност важното е наистина да се чувстваме добре и да нямаме реална нужда от болнични.

Общи условия

Активация на акаунт