Примерна схема за захранване (14)

  • 37 356
  • 513
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 899
Ти домашна каша ли ще правиш? Защото на готовите каши пише че се дават до един час след приготвяне.
Не, готова на Хип. Не виждам на кутията указание за 1 час. Има лепнат голям стикер на български, може под него нещо да пише, но в превода няма.
Благодаря за съветите   bouquet!

# 106
  • Мнения: 204
Ani Dani,ето какво имам от Косе Босе!


За кафявия ориз
* Въвежда се като нова храна: ако е втора храна след белия ориз или в началото на захранването.
* Не се въвежда като нова храна: ако детето е захранено с няколко храни, напр. по-целулозните зеленчуци или елда.
* Зависи и от възрастта: има значение дали се захранва на 4 м. или 6 м. и кога се дава ориза.

Защо се въвежда като нова храна
Кафявият ориз е добре да се въведе като нова храна, дори да е въведен бял ориз преди това:
- Пълнозърнестите храни се считат за по-алергизиращи по принцип.
- Пълнозърнестите храни са по-тежки за храносмилането. При детенце с по-чувствително стомахче или в самото начало на захранването може да бъде тежък за храносмилането, затова е добре да се въведе за няколко дни.

Защо не се въвежда като нова храна
- След като веднъж е въведен ориз, видът му няма значение от гледна точка на основните алергизиращи протеини.
- Не е трудносмилаемо зърно - има повече фибри от белия ориз, но доста по-малко от елдата. За сравнение: 100 г бял ориз съдържат под 1% фибри, кафявият ориз има 2-3%, а елдата между 4-7%.

Защо оризът се суши (не се пече)
Сушенето е на температура под 100 градуса, за да не се разруши изцяло биоактивността на зърната - това е важно за накисването.
Изсушаването е важно, защото:
- съкращава времето за приготвяне (кашата е готова за 7-10 мин.)
- позволява съхранение на пълнозърнестото брашно (мазнините в смлените зърна лесно се окисляват от светлина, топлина и т.н.)




# 107
  • Мнения: 207
n.ko , много ти благодаря! Hug
Аз питах за въвеждането на белия след кафявия ориз, но въпреки това мисля, че ми се изясни. Ще въведа белия ориз с пюрето на хип- тиквичка с картофи. После ще въведа и елдата.

Ние напредваме много бавно със захранването, но аз съм много алергична и затова не бързам. Обаче прочетох на доста места, че на 8 месеца детето трябва да има 3 приема на твърда храна. А може ли да има обедно хранене(без да е заместено) заленчуково пюре+каша, а следобед плодово пюре?

# 108
  • Мнения: 693
AniDani,
не мисля, че има точна рецепта за броя храненията при децата.
Принципът е първия месец от захранването въвеждаш първо твърдо хранене, втория месец от захранването - второ твърдо хранене, трети месец от захранването трето твърдо хранене и т.н. До една година спокойно може и да не заместваш изцяло млечните хранения.

Например, моята дъщеря има 2 твърди хранения и при това не са заместени изцяло. 80-90 гр. твърда храна и после млекце  Mr. Green

# 109
  • Мнения: 204
n.ko , много ти благодаря! Hug
Аз питах за въвеждането на белия след кафявия ориз, но въпреки това мисля, че ми се изясни. Ще въведа белия ориз с пюрето на хип- тиквичка с картофи. После ще въведа и елдата.
Ами то няма значение,това важи и за въвеждане на белия след кафявия ориз. Simple SmileАко си видяла пише,че след като е въведен оризът,видът му няма значение от гледна точка на основните алергизиращи протеини.Естествено зависи и от това,дали сте в началото на захранването.

# 110
  • Мнения: 4 303
Здравейте!
Имам нужда от съвет. Захраних дъщеря ми преди десет дена с картоф, от три дена давам и тиква. Обаче се запече ужасно, а и по принци винаги е имала проблем с изхождането. Бях решила за един месец да въведа пет зеленчука - картов, тиква, тиквички, зелена чушка и морков, в този ред. Обаче сега се чудя дали да не въведа нещо по-разхлабващо след тиквата и не мога да реша какво да е.. Умесно ли е да пробвам с броколи? Или може би, плод - например, круша? Или пък да си карам по схемата и да се надявам, че това няма да продължи дълго? Не ми се ще да прекъсвам захранването, защото за сега се справя добре с приемането на новата храна.

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 17:11 от Клото

# 111
  • Мнения: 690
Мерси, момичета. Ще се прежаля  Crazy да направя една домашна каша Wink В крайна сметка е временно, а и после ще добавя другите ядки, които ги има в готовите каши.

# 112
  • Мнения: 2 132
Здравейте! Започвам захранване на изключително кърмено бебе на 5 мес. и половина с Атопичен Дерматит. По съвет на педиатърката започвам с безмлечна безглутенова каша.
1. С кое да стартирам - ориз или елда? По прочетено тук като че ли препоръчително реда е елда - ориз  newsm78. Или няма значение?
2. Дали мога да дам от остатъка, съхранен в хладилник и утре? Ще я приготвя с кърма.
Благодаря   bouquet!
Първо ориз, после елда.
Не може. Освен това както са ти писали от кърмата ще ти се втечни Peace

# 113
  • Мнения: 782
Аз въведох ръж с ръжено брашно  Wink  Добавях го към кашата следобяд, но не съм достигнала пълна порция ръжена каша . Утре ще взема ръжени ядки и с тях ще финиширам захранването с ръж  Wink

# 114
  • Мнения: 185
Пак ми изникнаха няколко въпроса:
- досега съм въвела само няколко плода - ябълка, круша, банан и авокадо и ми се иска да разнообразя малко, но освен манго (което смятам да дам другата седмица), в момента има само цитрусови плодове, за които още сме малки. Та въпросът ми е дали е по-добре да изчакам да излязат и други сезонни плодове и да ги дам пресни или да купя пюрета, с които да дам примерно праскова, кайсия и слива  newsm78?

- мога ли след пшеницата веднага да дам масло или трябва да има пауза между тях, в която да давам някакви плодове/зеленчуци? Един месец след въвеждането на глутена нали е добре за въвеждане на пшеница (дала съм овес и ръж, другата седмица ще давам и ечемик)? 

- от зеленчуците досега съм дала картоф, морков, тиква, тиквичка, броколи, пащърнак, зелена чушка, зелен боб и грах, утре ще й давам карфиол. Следващите, които предвиждам са спанак и цвекло. Чудя се дали пропускам някой, който е ценен и подоходящ за възрастта ни Thinking

- Вече не пасирам нещата, които могат да се намачкат, както и ядките, от които правя каши (само ръжените, защото са доста едри) и детето няма проблем, яде си ги, но след нещо, което прочетах се зачудих дали пък не й натоварвам много коремчето така и дали усвоява достатъчно  добре храната newsm78.
Притесних се и дали не я прехранвам, тя си изяжда към 190 мл пюре на обяд и 190-200 мл каша с плод следобяд, но винаги си суче преди или след това, отделно още няколко пъти на ден я кърмя. Дали е много?  А закуска трябва ли вече да давам или може по-нататък? По принцип мислех като въведа глутена да дам и закуска, но ми се струва, че яде достатъчно засега и още изчаквам  Rolling Eyes Кашата сега я давам към 15,30-16 ч., защото въвеждах нови продукти - първо плодовете, после зърнените, сега като въведа и ечемика да я изместя ли по-късно, към 18-19 часа или може и така да си остане?

Извинявам се, че стана доста дълго  Crazy. Ще съм благодарна за всички съвети и коментари  Hug

# 115
  • Мнения: 1 153
И аз да се наредя на опашката с въпросите:) Имам колебания как да продължа - от 1ви април повторно въвеждам пуйка (първият опит беше преди десетина дни, но получи разстройство) и ще я въвеждам горе-долу докато момчето стане на 9 месеца - или 20тина дни. Та конкретният ми въпрос е как е по-добре да продължа нататък  - първо да въведа още един вид месо (може би за по-кратко) и след това глутен с овесени ядки или да дам приоритет на глутена, а другото месо да го оставя след това? Косе Босе, ще съм благодарна да се включиш и ти:)

# 116
  • Мнения: 185
И аз да се наредя на опашката с въпросите:) Имам колебания как да продължа - от 1ви април повторно въвеждам пуйка (първият опит беше преди десетина дни, но получи разстройство) и ще я въвеждам горе-долу докато момчето стане на 9 месеца - или 20тина дни. Та конкретният ми въпрос е как е по-добре да продължа нататък  - първо да въведа още един вид месо (може би за по-кратко) и след това глутен с овесени ядки или да дам приоритет на глутена, а другото месо да го оставя след това? Косе Босе, ще съм благодарна да се включиш и ти:)

Според мен първо глутена и после друго месо, защото препоръките за глутен са на 6 или на 8 м да се въведе, да не закъснявате много с него.

# 117
  • Мнения: 693
Мойта хубавица от цвеклото ака 5 пъти вчера ( по-принцип 2-3 пъти), рядки изпражнения с доста кръв във слуз  #Crazy само от 2 лъжички в оризовата каша и то от тези на Avent  Rolling Eyes иначе много и хареса, като вкус. Исках да го въведа защото отказва да яде почти всичко, и месо, а желязото и хемоглобинът и са доста ниски Tired

Косе Босе, искам да въведа глутена, но се притеснявам, че от овесените ядки може да има същият ефект (тя си е склонна към диарии) и някак не ми се рискува - толкова ли ще бъде фатално ако започна директно с пшеницата и по-точно със сухарче? newsm78

Благодаря, предварително   bouquet

# 118
  • Мнения: 782
Купа, ние с теб сме на едно ниво със захранването  Hug

- Сезонните плодове, които чакаме са череши и  ягоди,  аз лично не бих ги дала сурови преди годинката  Peace Освен плодовете, които си изброила съм въвела праскова, манго и шипка. Не виждам нищо лошо в това да ги въведеш с  купени пюрета, за съжаление нямаме много голям избор на сезонни плодове в момента.

- Мисля, че един месец е добре като интервал за пшеницата. Една идея, ако позволиш  Simple Smile Аз въведох овес и ръж, сега ще въведа грах и зелен фасул, след това ечемик, после масло и сирене и накрая пшеница.

- Може би е добре да добавиш праз, лук, магданоз, копър ... с тях доста ще разнообразиш менюто на вкус  Wink Царевица и червена чушка  Rolling Eyes

- И аз вече не пасирам  Simple Smile Бобо се храни като твоята хубостница ... 190 - 200 пюре на обяд, 200-220 каша привечер. Винаги кърмя преди това, понякога иска и след храненето  Rolling Eyes Иначе се кърмим още около 4-5 пъти  през деня и поне 3-4 пъти през нощта.  Закуска мисля да дам след около месец, като въведа пшеницата. Не пречи да изместиш кашата. Аз новите храни ги въвеждам преди обяд  Peace

Дано да съм ти била от полза  Hug

# 119
  • Мнения: 2 111
Клото,може ти да ядеш разхлабващи храни щом я кърмиш-киви,круши,овесени ядки,чела съм,че има ефект при повечето бебета/сигурно го правиш/
Ето за броколи от Косе Босе:
Броколи-след 6 месец-подходящ зеленчук,дори за алергични деца;
Предлага се като добавка,а не като основа на пюрето.
Може да предизвика подуване на коремчето.

Можеш да дадеш и круша.Аз така въведох сини сливи пюре след като се запече от моркова-дадох 2 ч.л. и се изходи 2 пъти за няколко часа.
Тиквата се води разхлабваща ,но при нас не действаше така.
Тиквичките  също са разхлабващ зеленчук,но всичко е индивидуално,в началото разхлабващите храни могат да действат запичащо.
Запекът по принцип е нормална реакция след захранването,стомахчето трябва да свикне с новите храни,предлагай и вода.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=363778.msg9841508#msg9841508
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=290478.msg7983408#msg7983408

Общи условия

Активация на акаунт