Примерна схема за захранване (14)

  • 37 357
  • 513
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 690
Джоли, дъвче ли мъника? Може ръжени ядки да му вземеш и да ги пасираш. Те се продават като овесените Peace

Преди няколко дни й предложих пюре на Хип с цели оризови зрънца и настръган морков. Стриваше го между венците (все още Николета няма дори един зъб  Blush). За съжаление така си го изхвърлих пюрето.. Така че прехвърля храната в устата си, но не мисля, че дъвче  Thinking

# 91
  • Пазарджик
  • Мнения: 712
Здравейте,
Четох доста за захранването, но да си призная, не изчетох всички предходни теми  Embarassed .
Имам следното питане -
Синът ми е на 6 месеца и половина. До 6 месец беше на изключително кърмене, на поискване, без вода, сокчета, чайчета. Започнах да захранвам 2-3 дена преди навършването на шесте месеца по следния начин : 3 дена картоф, 7 дена морков, 3 дена тиква и 4 дена ябълка. Имах малко по  друг план на захранването, но не харесва нищо от изброените. Е, понякога похапва, но по малко. Пробвах домашно, готови пюрета; по-гъстичко и в по-течен вариант; преди, след и между кърмене - реакцията бе една и съща.
Какво бихте ме посъветвали да опитам?
Благодаря предварително  Hug .

# 92
  • Мнения: 1 449
чували ли сте че е по добре да се премине от кърма направо към кисело мляко отколкото към адаптирано?
Преди 1 год. = кърма и/или АМ; кисело мляко или сирене само за едно млечно хранене.
След 1 год. = киселото мляко може замести кърмата или АМ; може да се дават смесено.



Зеленчук и плод не е добра комбинация за стомахчето ...
Косе Босе, значи ли това че не е добре да се предлага плод за десерт ...
Това се отнасяше за пюретата - сварени зеленчуци и сварени плодове заедно.

Пресните плодове могат да се предлагат:
1) след хранене, като десерт
2) самостоятелно, като междинно хранене
Ето тук имаше дискусия за плодовете.

Чудесно е, че приема толкова пресни плодове.
На тази възраст са достатъчни 180-240 г дневно, на един или два приема.
Зависи от детето на колко приема ще бъдат разделени.
Колкото повече плодове, толкова по-добре, щом не са за сметка на друга храна.


Цитат
овес-->ръж-->ечемик-->пшеница
овес-->ечемик-->ръж-->пшеница
Може и по двата начина.
В първия случай се отчита съдържанието на глутен.
Във втория случай зърната са подредени по смилаемост.

# 93
  • Мнения: 1 449
не мога да намеря готова каша, която да има само ръж, тъй като овес-а вече съм го въвела. Каша от ечемик също няма.
1) Дали приема достатъчно глутен (тъй като го въведах точно преди 7дни) ...
2) Струва ми се, че заради плодовото пюре, Николета не си изяжда кашата вечер ...
3) Колко време след въвеждането на глутена мога да въведа сирене? Взела съм био краве сирене ...

Най-лесното решение е ечемичени или ръжени ядки, пасирани и добавени в овесената каша.
Другият вариант е пшеница след овеса, но нека да мине повече време от захранването с глутен.

1) Достатъчно е. Няма норми за количеството.
2) Може да изместиш кашата с половин час по-късно. Режимът в момента е много добре. Когато заместиш плодовото пюре с пресни плодове, има вероятност да я засищат по-малко.
3) Няма връзка, но е добре да има примерно 2 седмици пауза, за да не се въвеждат специфични храни накуп. Кравето сирене е подходящо, то е стандарт в детското хранене. Овчето също става, но съвсем не е задължително. Има някои разлики в хранителната стойност, но от гледна точка на алергиите и възрастта няма голямо значение за едно здраво, неалергично дете над 9 месеца.



... 3 дена картоф, 7 дена морков, 3 дена тиква и 4 дена ябълка.
... не харесва нищо от изброените. Е, понякога похапва, но по малко.
Пробвах домашно, готови пюрета; по-гъстичко и в по-течен вариант; преди, след и между кърмене - реакцията бе една и съща.

4 нови храни за 2 седмици за напълно достатъчни за началото на захранването.
Първият месец от захранването е достатъчно да се изяждат по няколко лъжички.
За първите храни понякога са нужни поне 10 дни, за да бъдат възприети - има се предвид дори самото близане на лъжичката с желание.

Продължавай със същите храни:
- най-добре чисти (за са усети вкуса и да свикне постепенно с  него)
- може в комбинация по две (повече е натоварващо за стомаха и объркващо за необременения вкус)
След седмица-две най-рано може да включиш още нещо ново.
Продължавай да опитваш различни варианти на предлагане, без обаче да се бърза с нови храни.

Захранването протича много правилно.
Храните са подредени чудесно.

# 94
  • Мнения: 1 449
Още не съм въвела глутена, но вчера взех една каша на Ганчев ...
На самата каша пише че не съдържа глутен а състава е ...
възможно ли е  нишестето да е пшенично и в същото време да не съдържа глутен
това означава ли че съм въвела пшеница

Пшеничното нишесте съдържа глутен.
Пшеницата е въведена, ако се дава минимум 2-3 дни последователно.
Освен това тя е алерген, макар и доста спорен по някои критерии, и е добре да се въведе плавно за 3-4 дни като нова храна.

За бурканчетата на Ганчев с/без глутен има актуална тема.
Подвеждащо е, че върху етикета се дава непълна или неточна информация за глутен, но според европейското законодателство производителите на бебешки зърнени храни не са длъжни да означават наличието на глутен в храни за над 6 месеца.

# 95
  • Мнения: 2 132
Искам да слагам пшеничен зародиш сутрин в кашата на детето. Трябва ли някаква топлинна обработка или няма проблем да е суров?

# 96
  • Мнения: 690
Косе Босе, много благодаря   bouquet Страхотна си, че намираш време да отговаряш толкова подробно и ясно.

Gali80, ръжените ядки киснат ли се предварително. Ти как ги приготвяш?

# 97
  • Мнения: 899
Здравейте! Започвам захранване на изключително кърмено бебе на 5 мес. и половина с Атопичен Дерматит. По съвет на педиатърката започвам с безмлечна безглутенова каша.
1. С кое да стартирам - ориз или елда? По прочетено тук като че ли препоръчително реда е елда - ориз  newsm78. Или няма значение?
2. Дали мога да дам от остатъка, съхранен в хладилник и утре? Ще я приготвя с кърма.
Благодаря   bouquet!

# 98
  • Пазарджик
  • Мнения: 712
Косе Босе , благодаря за бързия отговор  Hug .
По принцип не исках да въведа толкова нови храни за такова кратко време, но реших, че проблемът е в това, че малкият не харесва дадена храна и се стремях да намеря вкус, който да му допада.

# 99
  • Мнения: 638
Джоли, аз давам ечемичени ядки в момента. Кисна ги, заедно с овесените, и на сутринта ги варя?

JeniB ето за пшеничния зародиш от Косе Босе http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=305001.msg7801016#msg7801016

Има ли проблем, ако към купено пюре с заешко месо например /където месото е около 15г/ да добавя друг вид месо например пуешко или пилешко - купено или домашно
Не смесвай два вида месо.
В такъв случай, мога ли да дам единият ден пюре с говеждо месо (8% от 190г), а другият месен ден (домашно пилешко около 25г да компенсирам приема на месо) или би било много натоварващо за стомахчето? И ако е така какво да направя?
Може.
Даваш готово пюре с 8% месо; на следващия ден домашно месо 25 г; след това един ден само зеленчуково пюре.
Така въврвиш по схема, която е между двата подхода за даване на месо - повече, но през ден, срещу по-малко, но почти всеки ден.

Извинявам се, че се връщам на този въпрос  Embarassed обаче имам следното питане: Косе Босе ако давам месо само от пюре не е ли малко като количество  newsm78 всъщност аз дава 5 дни в седмицата. Освен това малкия не изяжда цялото бурканче, т.е. се получава още по-малко от като количество  Thinking И остатъка от бурканчето, както стана ясно от цитата по-горе не може да се смесва с друго местно пюре на следващия ден. Дали е достатъчно месото което приема за седмицата? Някъде около 15 гр. на ден по 5 дни в седмицата?

Малко дълго стана.  Blush

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 12:12 от julielm

# 100
  • Мнения: 207
Здравейте! Четох, четох, обаче не намерих отговор на въпроса ми! Захраних малкия на 6м и малко с домашно приготвена каша от кафяв ориз. Въпросът ми е - сега трябва ли да въвеждам бял ориз или щом е ял от кафявия, оризът се счита за въведен?  newsm78

# 101
  • Мнения: 638
Здравейте! Започвам захранване на изключително кърмено бебе на 5 мес. и половина с Атопичен Дерматит. По съвет на педиатърката започвам с безмлечна безглутенова каша.
1. С кое да стартирам - ориз или елда? По прочетено тук като че ли препоръчително реда е елда - ориз  newsm78. Или няма значение?
2. Дали мога да дам от остатъка, съхранен в хладилник и утре? Ще я приготвя с кърма.
Благодаря   bouquet!

Ами мисля че повечето започват с оризовата каша, а елдата след това. (елда принципно след 7-я месец)
Ти домашна каша ли ще правиш? Защото на готовите каши пише че се дават до един час след приготвяне. Освен това кърмата втечнява много бързо, а и едва ли е добра идея да я пазиш за следващия ден. Според мен по-добре да я правиш и веднага да я ползваш. Поне в началото на захранването  Peace

# 102
  • Мнения: 185
Джоли, аз давам ръжени ядки, накисвам ги от предната вечер и ги варя следобяд, после ги пасирам.

julielm, ти в какво съотношение ядки:вода правиш ечемика?

# 103
  • Мнения: 638
Джоли, аз давам ръжени ядки, накисвам ги от предната вечер и ги варя следобяд, после ги пасирам.

julielm, ти в какво съотношение ядки:вода правиш ечемика?

Ми честно казано малко на око го давам.  Whistling  слагам водичка и на сутринта ако не е попила напълно се опитвам да я изсипя. След това добавям вода, за да я сваря като гледам да стане малко по-редичко защото в началото го правех по гъсто и ни запече. Освен това на мен водата ми седи като "желирана" така че не е течно. Аз след това добавям плод, още не съм въвела масло и сирене.

Не знам дали е много правилно  newsm78

# 104
  • Мнения: 3 743
Джоли, аз давам ръжени ядки, накисвам ги от предната вечер и ги варя следобяд, после ги пасирам.

Джоли
, хубаво е да направиш, както е писала kupa. Така, доколкото знам, се усвоява по-добре фитиновата киселина от зърнените храни.

Общи условия

Активация на акаунт