Абстрактно питане за имотни и роднински отношения.

  • 16 317
  • 449
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 7 947
птица, не знам преди много години колко е било евтино/скъпо, но е факт, че всички са били със собствени домове и също така не съм чула някой да се оплаква от липса на пари - визирам баба ми и дядо ми плюс техните приятели. Всяка година баба и дядо са ходели на екскурзии в чужбина - разбирайте соц. държавите, както и на родното Черноморие. Отделно от това гледаха мен и издържаха майка ми, която следваше в София.
Мисълта ми е, че в детските ми години никой не се оплакваше, че няма пари. Напротив - хората искаха да купуват, но се правеха някакви списъци и се раздаваха номера, за да чакат за кола, телевизори и каквото се сетите.

Сто пъти съм го писала. И сега ще ти се каже, че при тях не е било така.
Ама благодарение на тогава купените жилища - днес има по някоя собственост в семействата. Ипотекираните за мен не са никаква собственост.

# 346
  • Мнения: 2 931
Андариел, моите детски спомени са малко по-различни. Пералня Перла 04 - около 600 лева, телевизор -руски - 1050 лв., Жигули- 12 000 лв., Москвич - 5-6000. Цени на жилищата не помня, но тези вещи на фона на заплати 200-400 лева (в различните години) не са 1/3 от заплатата. 

# 347
  • София
  • Мнения: 62 595
Andariel,
това цени за София ли са и коя година?
Защото в среден провинциален град, 1981г. панел 70-80кв. е бил 14 000лв.

за голям провинциален град, преди 80-та година.

Както и да го смятаме, ножицата "преди и сега" е станала доста по-разкрачена откъм доходи и цени на жилищата.
Не съм чула навремето на някого да са му взели жилището заради неплатена ипотека (е, тогава беше жилищен заем, но пак си е същото).

Хърмаяни, нали и аз това казвам, че сега пералните не са евтини, че да се купуват с част от заплатата. За перлата и аз го помня, бях вече в гимназията нашите като се доредиха да купят. За мен тогава тези пари бяха като съкровище от Клондайк. Затоова и не искам да се хващаме за обзавеждането, защото за да обзаведеш, първо трябва да купиш. В края на краищата една ипотека се плаща двайсет години, вноските са много високи, а на този фон една пералня от 500 изглежда малко.

# 348
  • Мнения: 7 947
Андариел, моите детски спомени са малко по-различни. Пералня Перла 04 - около 600 лева, телевизор -руски - 1050 лв., Жигули- 12 000 лв., Москвич - 5-6000. Цени на жилищата не помня, но тези вещи на фона на заплати 200-400 лева (в различните години) не са 1/3 от заплатата. 

Да, като храната и сметките са минимално перо!

# 349
  • София
  • Мнения: 6 827
Но се купуват еднократноооо. Да, ще спестяваш известно време, но няма да отива 90% от едната заплата за ипотека - 25/30 години. Разликата е от земята до небето.
Защото една проста сметка показва, че за едно тристайно софийско жилище, дори не на пъпа на града ще ти трябва ипотека, с месечна стойност от едни 400Е. Ако имаш минималната първоначална вноска. Така че какво значение има колко струва една пералня, която на всичко отгоре в много случаи е била подарявана за 'младото семейство'.

# 350
  • Мнения: 10 808
Mного ясно,че на никой не са взели жилището 'тогава", защото никой не оставаше без работа, т.е. без доход да си плаща ипотеката.
А защо не говорим колко хора тогава освен на заплата, разчитаха на други доходи - отглеждане на билки, пилета, свине и т.н. Като се замисля, повечето хора работеха и 'на частно', за да си докарат по-добри доходи.

# 351
  • Мнения: 2 931
Разбира се, токът беше 2ст., водата - почти без пари (нали все аз я плащах). Най-скъпи на фона на тогавашните цени може би бяха бензина - 0.54 лв. и олиото -1.60. Но като прибавиш и изцяло безплатните образование и здравеопазване, се живееше с доста добър стандарт, спрямо голяма част от много семейства в настоящето.  

# 352
  • София
  • Мнения: 62 595
Някои са работили на частно, други не са. Не може всеки да гледа пилета или да лепи плочки. Пилета гледаха хората на село, къде ти в градда пилета?

Да, и парното, спомням си, беше единайсет лева на месец.

# 353
  • София
  • Мнения: 6 827
И в това има логика, преди 30 години много повече млади семейства са имали баби и дядовци по селата от сега. Масово се обезлюдиха селата, така че след 89 година помощта от селото много е намаляла. А съгласете се, не е едно и също да получаваш плодове, зеленчуци, месо от село, да гледат децата безплатно лятните ваканции и сега - да купуваш всичко от магазина и да плащаш 250лв 'лятно училище' на месец, защото няма кой да гледа децата.

# 354
  • София
  • Мнения: 1 666
Ако беше толкова лесно "тогава" да се купуват имоти, всяка фамилия щеше да се е обзавела с по 10 и такива теми нямаше да има. Дали парите или друга е била пречката, няма значение.

Много е гадно да се смята как на "тях" им е било лесно, та затова дай сега да искаме да ни уреждат живота, защото на "нас" ни е трудно. Всяко поколение си има своите проблеми.

Малко от нас са изгледани в "палати" през соца. И не виждам голямата драма младите родители сега също да не искат "палати" за децата си. Ако не могат да си го позволят. Знаете за чергата, няма да повтарям.

# 355
  • Мнения: 7 947
Е, Flip - били ми казала колко от хората над 60г днес нямат жилище от онова време???
На колко от вас бабите живеят под наем или в ипотека или са изпалащали ипотека 30 години по 1000лв месечно?

# 356
  • София
  • Мнения: 62 595
не, Флип, нямаше да можеш, защото не даваха. Много зорко се следеше кое семейсво какви имоти има. Е, можеше да имате десет имота, ако сте били от номенклатурите.
Ако сега тръгнеш и направиш една анкета сред хората от поколението на родителлите ни, болшинството от тях ще ти кажат, че техният живот е бил спокоен и осигурен, независимо колко трудности са имали, защото са им били осигурени най0важните неща - сигурна работа, училище за децата, и покрив над главата.

# 357
  • София
  • Мнения: 6 827
Да, давали са по едно жилище на семейство. Хубаво, на кое семейство му трявбат две? Едно, но финансово не ти е никаква тежест.
А сега? Може да имаш 20, никой не ти забранява. Но за тази цел ти трябват минимум 500, обичайно 1000лв на месец. И ми кажете, колко млади семейства могат да отделят цяла една заплата, 30 години? А какво става, ако другият загуби работа, разболее се, почине? М?

# 358
  • Мнения: 7 947
Абе, Клеми - трябват ти две - ако имаш деца. Ама тогава на младото семейство също са давали жилище лесно, така че недостиг не е имало особен. Ама виж днес какво става...

# 359
  • София
  • Мнения: 6 827
Абе, Клеми - трябват ти две - ако имаш деца. Ама тогава на младото семейство също са давали жилище лесно, така че недостиг не е имало особен. Ама виж днес какво става...
Не, тогава не са ти трябвали. Защото като децата сключат брак имат право на жилище.  Peace Така че... при всички случаи пак на семейство му трябва едно.

Общи условия

Активация на акаунт