Отговори
# 90
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Аз пък не съм склонна да си държа децата затворени в къщи, за да могат гамените да превземат площадките. На нашата площадка сме постоянен контингент, всички се познаваме и има само 1 или 2 (от около 20) лошо държащи се деца. Не смятам, че заради тези 2 останалите 20 трябва да си стоят в къщи. И не искам децата ми да се учат, че решаването на проблем става с избягването му. Просто децата сами са се научили да не играят с "лошото" дете, защото ги дразни. Когато все пак настъпи сблъсък се намесват родителите, но това е рядко. Даже си мисля,че понякога им се отразява добре да видят отстрани колко е грозно да се държиш лошо. Иначе как ще се научат да правят разлика между добро и лошо, ако никога не са виждали лошото?

# 91
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Moje li da popitam kakvo obesniavate na deteto si ako niakoe dete go ydria ili zamiara s piasak,moeto dete obi4a da si igrae s decata  i otiva blizo do tiahi i si otnasia po nehto,sled tova me pita zahto mom4enceto me zamiara,a az se 4ydia kakvo da my kaja.Izviniavam se 4e ne piha na kirilica.   
Обяснявам, че въпросното дете е невъзпитано и че е лошо да се прави така. Те се убеждават на собствен гръб, че наистина е лошо и не правят така. Много възпитателно им действа.

# 92
  • Мнения: 109
Ako se otnasia za 6,7,8god. da moga da kaja 4e sa nevaspitani i lohi,a kogato tova sa 2,3godihni kakvo kazvate i otbiagvate li tezi deca,te pove4eto na 2,3g.praviat taka

# 93
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Ako se otnasia za 6,7,8god. da moga da kaja 4e sa nevaspitani i lohi,a kogato tova sa 2,3godihni kakvo kazvate i otbiagvate li tezi deca,te pove4eto na 2,3g.praviat taka
За мен е важно какво правят родителите на 2-3 годишните, а не самите деца. То е ясно, че на 2 г. детенце му е супер забавно да обърне кофичката с пясък върху главата на другарчето си - не го смятам за "невъзпитано", а за поведение на 2 годишно. Ако майка му обаче го смята за забавно или просто не реагира - това е вече проблем.

# 94
  • Мнения: 10 547
Стига де, ама вие сериозно ли така квалифицирате чуждите деца? Пък после се чудя защо днес като падна моето дете и се разплака, дойде едно друго и се опита да го ритне "стото е много уос, стото паче и пада". Бррр!

Със седем-осем годишните поне успявам да вляза в комуникация.

# 95
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
На 3 год дете спокойно може да му обясниш кое е лошо и кое добро за елементарните неща и чудесно да те разбере.
Касита, а ти как квалифицираш дете, което сипва пясък по главите на другите деца и ги рита или ги удря? За мен си е невъзпитано, независимо дали е моето или чуждо. Моите и наказание са отнасяли за подобно поведение и повече не опитаха.

# 96
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
На 3 год дете спокойно може да му обясниш кое е лошо и кое добро за елементарните неща и чудесно да те разбере.
Касита, а ти как квалифицираш дете, което сипва пясък по главите на другите деца и ги рита или ги удря? За мен си е невъзпитано, независимо дали е моето или чуждо. Моите и наказание са отнасяли за подобно поведение и повече не опитаха.
Моето дете е на 3 г. и много добре знае кое е лошо и кое добро /много странно обобщение, но нищо, говорим за 3 годишни все пак/. Това обаче не й пречи да продължава да се пробва да хвърля пясък с лопатката във въздуха, опитвайки се да го разпръсне максимално. Да, ходя, дърпам я, обяснявам й, наказвала съм я. Е, продължава. Как ще я квалифицираш ми е все тая, но това, че твоите не повторили след наказанието не е никакъв критерий.

# 97
  • Мнения: 10 547
На 3 год дете спокойно може да му обясниш кое е лошо и кое добро за елементарните неща и чудесно да те разбере.
Касита, а ти как квалифицираш дете, което сипва пясък по главите на другите деца и ги рита или ги удря? За мен си е невъзпитано, независимо дали е моето или чуждо. Моите и наказание са отнасяли за подобно поведение и повече не опитаха.

Там е работата, че не квалифицирам детето, а постъпката му. Това че тук и сега някой е постъпил не добре, не го прави автоматично лош и невъзпитан.

# 98
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Не съм казала лош, това е друго. И ок съгласна съм, че трябва да се квалифицира постъпката, а не детето. Когато е изолиран случай. Но когато на една площадка, където всички се познават, едно и също дете непрекъснато в продължение на години има "невъзпитани постъпки", е няма ка да не квалифицирам и самото дете като невъзпитано. Но лоши деца няма. Има лоши родители обаче за съжаление.

# 99
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Не може да се сравнява 2-годишно дете с дете на 5-6-7 години. На 2 години децата още се учат кое е правилно, кое е опасно и т.н., учат се къде са границите на приемливото поведение. В такъв смисъл не може да се квалифицират 2-годишните като възпитани или невъзпитани. Да се прави това означава да се имат нереалистични очаквания към тях. Всички 2-годишни почти в някакъв момент правят неща, които от гледна точка на възрастния изглеждат като невъзпитани, агресивни и т.н. Точно затова майките им трябва да са до тях - за да ограничават последствията от това така естествено поведение и да насочват децата към алтернативни варианти на поведение (например ок, ще хвърляме пясък във въздуха, щом ти е забавно, но не върху главите на децата, а в другата посока). Само така децата ще добият ясно съзнание за границите на допустимо поведение.
Ако детето ми пита защо едно 2-годишно го замеря с пясък, ще му обясня, че за децата на 2 години това е нещо интересно и забавно, че те са още мънички и сега опознават света и т.н. А ако моето 2-годишно хвърля пясък, бих стояла неотлъчно до него, когато сме на пясъчника, и всеки път бих показвала категорично (с думи, като му спирам ръката, ако успея), че такова поведение е неприемливо за мен.

# 100
  • Мнения: 109
Ако и твоето и другото дете са на 2г.тогава едва ли ще разбере 4е хвърля пясак защото е на 2г.,най-много и то да се нау4и така.

# 101
  • Мнения: 5 577
със сина ми много не ходехме по площадки, но сега с дъщеря ми посещаваме такива.
нямала съм проблеми никога, нито с неразбрани деца, нито с родители.
винаги децата си играят мирно и тихо, безпроблемно и без някакви 'вадещи очите' разправии

# 102
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
ivito 6, не можах да разбера точно какво искаш да кажеш  newsm78, но моето 2-годишно играе с други 2-годишни деца, които се случва да хвърлят пясък по него. И не се е научило да прави така. Нали аз затова съм там? За да гледам какво прави и за да го науча, че някои неща не трябва да се правят...

# 103
  • Мнения: 109
Исках да кажа 4е ако кажа на 2годишното си дете,4е детенцето хвърля пясак по него защото просто е малко и защото за него това е игра и за моето може да бъде игра,а аз съм му казала 4е не се хвърля пясак,4е така ще се напрашат о4ите,пък се 4удех какво то4но да кажа като ме пита защо едикойси го замяра.

# 104
  • Мнения: 10 547
А кому е нужно да квалифицирате и да се впускате в обяснения, които често са сложни и за доста по-големи от двегодишни деца? "Така не се прави, защото е опасно, може да влезе пясък в очите.", без да се продължава с уточнения, т.е. фокусът е върху самото действие, не върху извършителят му.

Общи условия

Активация на акаунт