Музикално дете - как се развива талант?

  • 13 181
  • 55
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 761
Пътните за Олимпиада на регионално или Национално ниво поема обикновено училището,в което децата учат.Учителят по съответния предмет се командирова и пътува с децата.

За сценични костюми има такива под наем.И в Операта и в Оперетата и в театрите си има цена на ден.Най-скъпите са по 20 лева.
Очилата за плуване можеш да купиш и евтино.В спортния магазин на Позитано има плувни шапки за по 5 лева.
Бг търси талант има спонсори.Спането е осигурено,пътните се изплащат.Обикновено има и осигурен обяд в ресторант.
Пътуванията извън населеното място на спортни отбори и треатрални трупи се плащат от Общината, не са задължение на родителите.


Всички тези ангажименти по организирането се правят от организатор, който носи отговорност и ако се случи с децата нещо по време на пътуването и участието им.Има и застраховка за това.
И ако някой на теб ти е искал пари-прецакали са те.Не е редно да е за твоя сметка като родител.




Колко сме извисени ти няма как да видиш.
Явно ходенето насам-натам по състезания и конкурси ти е просто изгубено време,което приемаш за неприятно.

Насила никой никого нищо не кара.

Темата беше за това как се развива талант.
Не колко струва това.

# 31
  • Мнения: 1 761
Цитат на: maiaek в Пон., 24 Ян. 2011, 12:02

А знае ли някой,дали има плуване за деца на 3-4 години в София?!

Би трябвало да има, щом в нашата детска от тази година има басейн, моята щерка е 2-ра група и почти всички са се записали, защото заниманията даже са безплатни!

# 32
  • София
  • Мнения: 7 242
Andariel, малко ще разводня, но да... има разходи, но не чак такива, каквити ти ги изкарваш. Нищо не сме плащали за костюмите. Не знам как се е справила нашата учителка по балет, но е факт. Тя сама ги шие, а платовете някак успява да закупи с тези 30 лв такса. Последно се явиха на два фестивала - нищо не сме платили (миналата година си спомням, че за едно участие платихме по 5 лв., но това е било по-скоро изключение). Кънките се дават безплатно, клубът е Айс блейд (разбира се за самата тренировка се плаща). Не съм купувала, разбира се. Кимоно нямаме, не е и ставало въпрос да имаме. Гимнастически пантофки също - тренера каза цвички или по чорапи. избрахме чорапите  Mr. Green Ските - пак под наем. Банския така и така за морето съм купувала. но да, шапки и очила трябваше да закупя. На дългосрочни ангажименти не сме ходили, освен ежегодно на един фестивал в Приморско, но го съчетаваме със семейната почивка.. И да, коства ми време и усилия и пари също, но мисля, че това е част от родителството.
maiaek, в клиниката на Мазнейкова и в х-л Кемпински има треньори, които се занимават с толкова малки деца. Евентуално и някои от треньорите в Спартак, но не всички.
kartinka, какви 5 лв за шапка  Joy Ела да видиш колко хубава шапка за 1 лв си намерих в един магазин за Левче във Велинград  Wink

# 33
  • София
  • Мнения: 62 595
никъде не съм писала числа, нито съм изкарвала разходите милиони, просто маркирах какво става с годините и с увеличаването на ангажиментите. Родителството си е родителство, но си трябват и пари. Наше познато дете третира тенис при Малееви. Ами, всичко си купуват хората, такава цифра е това хоби, че направо ми се замота главата като чух! А детето дори не е някоя спортна надежда, да кажеш, че родителите се изхвърлят. За моите и костюми съм шила, и съм плащала, и какво ли не. Не ми свиди, но и не мога да си кривя душата и да си затварям очите, че ако бяхме или станем много зле финансово, децата ми нямаше да помиришат и половината на това, което правят в момента.

# 34
  • Мнения: 168
Аз също бих завела детето си на прослушване, ако има желание и данни да пее. Няма нищо по-хубаво от това детето да попадне в една среда, в която "същественото е невидимо за очите". Пожелавам ви късмет да попаднете на добър музикален педагог и независимо колко време детето ще се занимава с музика да бъде за радост и умножаване на красотата в този свят! Когато човек иска, винаги намира начин - и средства, и време.
Успех!

# 35
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Как пък на тази тема намерихте за какво да се скарате....  ooooh! Както и да е. По темата да кажа.
 Едното от децата ми (също на 4 год) е доста музикално (по моя крайно непрофесионална преценка). Наскоро го заведох при позната, която е музикален педагог и работи с деца. Тя го прослуша и потвърди преценката ми, че детето е музикално. Обясни ми обаче, че развитието на таланта зависи от още много неща освен природната дарба - характер на детето (упоритост, трудолюбие, интелект, възраст и т.н.), отношението и съдействието на родителите, в по-късна възраст средата и т.н. Прогнози на 4 год е смешно да се правят. Но и аз смятам, че на човек нещо като му е дадено от природата, трябва да му дадем възможност да се възползва от него. А като стане на 18 или 20 той сам ще си реши дали да се възползва. Но трябва да сме му дали възможност. Това ни е работата като родители. Да разберем на кое дете какво му се отдава и да го развиваме. Та на въпроса - въпросната музикална педагожка ме посъветва да започнем с пеене. Според нея е най-подходящо за тази възраст. На 5 или 6 год (според детето) може да се премине към инструмент, ако детето проявява интерес.

# 36
  • София
  • Мнения: 1 288
Харесва ми основната идея на темата, благодаря на авторката за нея. Благодаря и за линковете в началото, и за предложенията за детски ВГ. Моята дъщеря е на същата възраст и виждам как добре реагира на музика и танц, и тази тема живо ме интересува. Моля, нека си остане точно такава - тема за музикални деца. Глупаво е всяка майка да си пуска отделна тема.Много ще е полезно, ако се включат и майки на деца, които вече посещават вокални групи или хорове.

Личното ми мнение е, че 4г е ранна възраст. Голямата ми дъщеря свири на пиано от 5 годишна и сега, когато е на 7 виждам огромната разлика в желание, концентрация и разбиране. Виждала съм и 4-годишни в групата и по народни танци, ами рано им е на децата, трудно ги задържат на едно място. Затова с малката ще поизчакам да се поосъзнае, но дотогава и аз трябва да се ориентирам.

Моля, нека темата е позитивна, за да бъде и полезна.

# 37
  • Мнения: 304
Понеже беше споменат Детския радиохор - днес видях обява, че от 17 април  започва прослушване за него (нямаше уточнен час, само пишеше, че е в сградата на БНР). Обаче пишеше, че е за деца от 7 го 10 години.
Но може би авторката би могла да отиде с дъщеря си просто за консултация, не знам.

# 38
  • Мнения: 9 990
Не бих насърчавала певчески, музикален, актьорски, танцувален или някакъв друг талант при децата си.
Бих вложила време, нерви, пари и усилия в друга насока.

8-9 години са минали при мен с развиване на такъв талант.Това не ми е попречило по никакъв начин на образованието-напротив-подтик е за учене на езици, защото се пътуваше много извън БГ, а също се държеше на отличния успех.След завършване на училище се напуска хора, който иска да се развива натам-продължава професионално.Доста добре реализирани певици излезнаха само от "моя" випуск, на световна сцена са.Не говоря за елементарни песньовки и чалга-истории обаче.
Отделно-възпитава колективен дух, воля, сериозно отношение-все добри качества.

# 39
  • Мнения: 1 350
Понеже беше споменат Детския радиохор - днес видях обява, че от 17 април  започва прослушване за него (нямаше уточнен час, само пишеше, че е в сградата на БНР). Обаче пишеше, че е за деца от 7 го 10 години.
Но може би авторката би могла да отиде с дъщеря си просто за консултация, не знам.
може да попита по телефона, ако няма много деца, може и да стане. мен са ме водили там като по-малка и имах прослушване въпреки че имаше уточнението, че съм малка. сега не знам как е.
просто там има добро ниво и най-вече могат да дадат насока.

# 40
  • Мнения: 405
Аз започнах да свиря на пиано на 4г.
Всичките ми колеги професионални музиканти са започнали около тази възраст - от 4 до 6 г.  е най-доброто време за започване на обучение.

Така че на първият ти въпрос - не е малка Simple Smile

На въпросът как се развива талант:
-таланта е една много, ама много малка част от всички качества, които трябва да има един човек, за да стане успешен музикант. Няма по-голямо клише от много талантлив, но неуспял музикант Simple Smile
Трябва желязна дисциплина, планиране на график за репетиции, постоянство, силен дух за да не се отказваш в трудните моменти, да пропускаш покрай ушите си мненията на хора, които казват че изкуство = на мизерия  Mr. Green  организираност, и не на последно място - някой, който да те подкрепя финансово, докато се изгради като музикант. Моята учителка в консерваторията казваше - "Първите 15 години са трудни, после става едно лесноооо"
Вече мога да го потвърдя  Joy свиря 26 години и от десетина ми е значително по-лесно  hahaha

Това е, ако решите да се занимавате професионално с нея. Ако наистина е талантлива и вие успеете да и организирате всичко това, което изброих по-горе и я запишете в музикалното училище - има вероятност след 14-15 години да започне да обикаля света  и да и плащат за това Simple Smile

Ако просто искате да "опипате почвата" как ще се чувства тя с по-сериозен ангажимент, и ако сте от родителите, които държат детето да си избере само професията - просто я запишете в някой хор, а тя ако реши по-късно да стане про - сама ще ви каже  Laughing

За Детския радиохор само добри неща съм чувала  Peace

# 41
  • Мнения: 1 600
Все си мисля,че самото дете трябва да е запленено от даденото занимание като начало,да влага много усилия и да има желание да се занимава с това.Защото родителите могат да искат да развият този талант,но само с ръчкане не става,трябва и желание от страна на детето.
А относно заплащането-безплатен обяд няма .

# 42
  • Мнения: 429
Много хубава тема!   bouquet
Първо се извинявам че не ми работи запетаята.  Embarassed

Към авторката - Желая успех на дететнцето ти и много радост от музиката и танците!  Wink

Моето е още малко но определено се вълнувам от темата. Аз не съм музикална но семейството ми и това на мъжа ми са. Пея колкото за себе си а и в работата ми се налага но ми е много приятно от мисълта че детето ми харесва музиката и пее вярно. Също и обича да танцува.

Беше на 22 месеца когато возейки се в колата (в момента слушахме класическа музика) започна да ми съобщава: Йейа пейе (Леля пее) когато се чува цигулка. Чичо пейе - когато свири контрабас. Чичо кайа (Чичо се кара) Бебе пачи (Бебе плаче) Тенци бяга (Детенце бяга) Бебе нани и т.н. оприличавайки различни инструменти темп и ритъм на хора и неща които са познати за нея. Бях като поразена защото се случи изведнъж. Всичките тези по-горе ги изреди в една единствена мелодия в която настроенията се сменяха достатъчно динамично.

После се случи да пее за приятели а и тъкмо беше тръгнала на градина та и учителките ми обърнаха внимание. Получи се така че за кратко време чувах от доста места че е музикална. Знае около 30 песнички на български и със сигурност над 30 на английски. Има изключителен интерес към народните танци (тук аз имам намеса  Wink) Танцуваме си у дома двете и ако забравя да я поканя на хоро тя ми напомня. Не умее нищо освен да подскача след мене но пък ръченицата я докарва напоследък.  Wink

Да спомена само че откакто се е родила аз много й пея. Ходи на сбирки с деца (тук се наричат плейгрупи) от 4 месечна и там също много се пее. В колата и у дома винаги върви музика. Слуша предимно детски песни на български английски и руски и класическа музика която тя сама си иска когато се сети и казва: Мишел иска мюзик ноу уърдз (Мишел иска музиката без думи  Wink)

Записала съм я на гимнастика 2 пъти седмично (събота и неделя) и на едно занимание наречено Музика и движение. Най-малката възраст е за деца до 3 години. На гимнастиката е повече от чудесно. Харесва й много. Батути/ ходене по греди/ висене по лостове/ учат ги и на разни скокове/ кълбо напред/ търкаляне по наклонена повърхност/ катерене по гимнастическа стена и още други. Там правят и разни музикални игри в началото и края на заниманията и малко йога упражнения.

На Музика и движение правят музикални игри (Примерно как танцуват като пчелички как летят като самолет как падат като снежинки как ходят като зайчета и т.н. като за фон е подходяща музика) и танцуват с ленти като за художествена гимнастика и с топки (до сега веднъж сме били). Учат ги да отброяват и тактуват но чрез пляскане и разбира се с прости примери. Примерно: Пляс......Пляс/Пляс.....Пляс и после се включва и музика.

Може на някой да се стори невероятно но не само моето дете внимава и изпълнява а както казах групите са за деца до 3 години. И никой никого с нищо не насилва. Там с големи букви е написано че освен правилата за безопасност основното правило е всеки да се забавлява.

Последно да спомена и да приключвам и извинете че стана толкова дълго.
Изобщо не си мисля че моето дете е велик талант но не мога да си позволя да пропусна да й осигуря възможност да се забавлява с нещо което видимо й носи огромна радост!  Heart Eyes

Последна редакция: сб, 14 апр 2012, 06:25 от Jennie

# 43
  • софия
  • Мнения: 2 543
Понеже беше споменат Детския радиохор - днес видях обява, че от 17 април  започва прослушване за него (нямаше уточнен час, само пишеше, че е в сградата на БНР). Обаче пишеше, че е за деца от 7 го 10 години.
Но може би авторката би могла да отиде с дъщеря си просто за консултация, не знам.
Проф.Недялков днес беше в сутрешното предаване по БНТ. Хванах края само. Някои , ако го е гледал,  моля да докладва дали е казал нещо за прослушването.

# 44
  • Мнения: 271
Благодаря на всички за отговорите. Все още не съм решила къде да заведа детето, но темата и мненията са ми много полезни.
Понеже беше споменат Детския радиохор - днес видях обява, че от 17 април  започва прослушване за него (нямаше уточнен час, само пишеше, че е в сградата на БНР). Обаче пишеше, че е за деца от 7 го 10 години.
Но може би авторката би могла да отиде с дъщеря си просто за консултация, не знам.
Проф.Недялков днес беше в сутрешното предаване по БНТ. Хванах края само. Някои , ако го е гледал,  моля да докладва дали е казал нещо за прослушването.
Аз го гледах и по Нова ТВ , и по БНТ - каза за прослушването и че им трябват момиченца 7-10г и момчета 7-8г. Децата се подготвяли 2г в учене на техники за хорово пеене и 1г учат репертоара на хора, та след 3г се преминава в хора. Също уточни, че прослушване се прави през 3г.
Мисля, че не биха прослушали детето ми при положение, че е на 4г, а те търсят от минимум 7г. Но за тези, които имат деца на подходящата възраст, мисля че е хубаво да ги заведат дори само да чуят мнението на професора - хареса ми този човек.

Общи условия

Активация на акаунт