Частни детски градини и ясли - София (5)

  • 119 736
  • 766
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 54
Светлина не е ли от доста скъпите градини? нещо като над 700 лв?
Ако може споделете повече за хубавите отзиви за да се прецени реално како повече предлагат

# 106
  • Мнения: 132
Имате ли мнения за "Аника" в Младост 4?

# 107
  • Мнения: 109
   http://www.maxandmony.com/price.html
Много съм доволна от тази детска градина. Има добри отзиви за нея в квартала.

# 108
  • Мнения: 132
   http://www.maxandmony.com/price.html
Много съм доволна от тази детска градина. Има добри отзиви за нея в квартала.
Мерси за информацията, ще я проуча!

# 109
  • Мнения: 18
Имате ли впечатления от детска градина "Лиди" в Бояна?

# 110
  • Мнения: 454
Искам да попитам за мнението ви по един въпрос. Тази пролет стана ясно, че трябва да сменяме градината и след дълго търсене детето тръгва на предучилищна на друго място, но при мен останаха редица въпроси които не ми дават мира. Преди точно три години, когато синът ми тръгна на градина нямах друго мнение освен това, че по-хубаво от частната няма и държавните ги разглеждах като някакви концлагери. Три години по-късно и много разговори с майки от нашата градина, а и от други частни и оставам с горчивото чувство, което единствено Бояна каза на глас, че единици са хората, които се оплакват от частните градини. Няма да коментирам събитията довели до това ми мнение а искам да попитам - какво според вас дава частната градина, което да накланя везните към нея. Смятате ли (изключвам Монтесори градините), че една учителка, работила 15 години в държавно заведение и след това в частна градина може да предложи качествена услуга, да се поразучи какво ново има в света на педагогиката, да измисли нещо по-различно от "наказан до стената" и т.н. Обиколих може би 5 градини тази пролет и на нито едно място не успях да видя нещо по-различно от това, че има някаква средна със забележки до добра до  много добра база и с това се изчерпваше съдържанието им. Вече няколко човека разказаха за "вълшебния стол" в Тути - какво да кажа и аз го видях, няма такъв ужас. Като изключим по-малките групи и евентуално липсата на телевизор, въпросът ми е следния - какво ви дава частната градина и по-важното кои са нещата, които не харесвате във вашата градина?

# 111
  • Мнения: 1 350
Изобщо не смятам, че щом е частна, значи е качествена. Но ако мога да си го позволя финансово, бих избирала измежду частните градини, защото:
1. Изобщо имам право на избор. Обикалям, проучвам, разговарям, наблюдавам и избирам. Не чакам да приемат детето ми в единствената градина, в която имам шанс.
2. Имам възможност в бъдеще, ако нещо не ми харесва и подлежи на промяна, да помоля за нея. АКо не подлежи и е важно за мен - да го преместя другаде.
3. Убедена съм, че една и съща учителка работи по-добре с 10-12 деца, отколкото с 20-30.
4. В добрата частна градина учителите се подбират. Избирам градина, в която учителките, дори да са работили 20 г. в държавна градина, са точно тези, които имат желание да работят творчески с детето, а частната градина им дава условия за това. Мога да разчитам и на относително сходство м/у учителите и че ако основната учителка на детето ми отсъства, заместващата няма да е с нищо по-лоша от нея.
5. Благодарение на относителното разнообразие от частни детски градини, мога да си избера такава, в която се акцентира на важните за мен неща. Това е пряко свързано с първите две точки.
Та това е. Не отричам, че има хубави държавни градини и невероятни учители в тях, просто при наличие на възможност горните точки лично в моите очи ми осигуряват по-добра начална позиция, а оттам нататък - трябва да се внимава, както се казва в "Мечо Пух".

# 112
  • Мнения: 784
ibm Peace
delight , защо считаш, че учителка със стаж в държавна ДГ не би могла да е добра в частната?! Аз съм на обратното мнение. Опита е важен.Освен това учителка с толкова стаж, която "е събрала кураж" да напусне сигурната държавна работа заслужава похвала. В частните няма такава сигурност и ако учителката се издъни, за 24ч. могат да я сменят.Освен това не бих предпочела учителка на детето ми да е дългокрака хубавица, със съмнително образование, която широко се усмихва, но...дали има търпението и опита да обгрижва дечицата, да игра е стях, да им сменя памперса, да не са й досадни...?

# 113
  • София
  • Мнения: 1 340
Ще си изкажа и аз мнението, макар че нямам много опит - все още ми предстои да се сблъскам с частното възпитание на детето ми. За мен водещо е контакта с други деца. Не е основно, но водещо. Понеже нямахме шанс да влезем в държавна ясла, се обърнах към услугите на частните ясли. Това, което видях след 3 посещения в яслата, която посетихме, ми хареса много. Аз съм на мнение, че в частните ясли, където има избор на персонал е важно да има и от "двете" възрасти лелки - и по-старички с опит и по-младички, за да дават нови идеи, но от друга страна да се учат от "по-старите". Когато не приеха моята дъщеря, аз бях много растроена, защото смятах, че държавните ясли са много по-добри от частните... Защото... учат децата на дисциплина, на навици, имат определен тип на обучение и възпитание. Но така смятах, докато не посетих тази частна ясла и видях много от нещата, които се спазват в държавните, да се спазват и там. Мислех си, че медицински персонал има само в държавните, но не и в частните - още една голяма заблуда. Оказа се, че за 12 дечица в групата се грижат 3 лелки на смяна - 3 сутрин и 3 следобяд. Това в държавните май не би могло да се случи... и сега просто съм много объркана и не мога да дам конкретна оценка в това, дали частните или държавните детски заведения са по-добрите. Явно нещата са на кантар. Естествено, че таксата е с голяма разлика, но когато нямаш избор.... Това е основното предимство на държавните. Не мисля, че мога да ги определя като концлагер.... Но както каза ibm -  при частните имаш право на сериозен избор Simple Smile Надявам се мнението ми да не се промени и след септември, когато пусна детето Simple Smile

# 114
  • Мнения: 1 994
violenzaa, вярвам, че няма да се разочароваш от "Детство мое". Синът ми от там започна да трупа градински опит, като беше на 2г.4м. и досега още помни с добро собственичката и едната от госпожите. Предполагам, че оттогава насам много неща са се променили, както и персоналът може би е променен, но съм сигурна, че подборът на собственичката е все така сполучлив. Успешна адаптация!

P.S. Не бях гледала сайта скоро - снимките са от групата на сина ни...даже и мен ме има Mr. Green

Последна редакция: сб, 21 юли 2012, 14:50 от marini

# 115
  • София
  • Мнения: 1 340
Благодаря, марини Simple Smile Дай Боже да е успешна адаптацията. А иначе доколкото виждам снимките от преди 2-3 години все един и същ е персонала Simple Smile
Много щастливо детство и смях през това лято пожелавам на твоите дечица Simple Smile

# 116
  • Мнения: 513
   http://www.maxandmony.com/price.html
Много съм доволна от тази детска градина. Има добри отзиви за нея в квартала.
Мерси за информацията, ще я проуча!

на моя приятелка детенцето ходи там и са много доволни.Той пее, играе и учи нови неща:)

# 117
  • Мнения: 11 331
Delight,
ще си позволя да отговоря на въпроса ти.
Частните градини, разбира се, кусури имат, както и педагозите в тях, тази, която моето дете посещава от 2 години насам, също ги има. От време на време дори ме нервират. Но пък, винаги мога да ги сведа до знанието на педагога, собственика и т.н. и да очаквам реакция.
От друга страна, плюсовете, които получавам, не мога да получа в държавно детско заведение. Подчертавам, че те са плюсове за мен, аз съм избрала градината по свой вкус (и на таткото), за други хора някои от тези неща са недопустими.
1. Упражняването на избор, за което са ти писали по-горе - еми свещено е, ако не беше такава ситуацията с търсенето и предлагането и всеки можеше да избере предпочитана детска градина и предпочитана учителка (например) сред държавните, щяха и те да ми попаднат в полето на търсенията, може би.
2. Държавните ги изключих и по още една причина: забраната за достъп на родители. Детето се оставя в коридорчето, ама ревящо, недооблечено, няма значение. Избрах градина, в която можех да стоя по всяко време в първите месеци, интервалите от време, които прекарва там детето ми, да са избрани от мен и плавно увеличаващи се (не една седмица до обед, после по цял ден, няма хън-мън, а първо час-два, после до обед, опити за цял ден, ако не върви, пак известно време до обед и така). Ама отпуските в частния сектор били малки - ами аз си използвах 2-годишния отпуск по майчинство, дадох детето на градина на 1 г. 9 и посветих последните 2-3 месеца на адаптацията й, както и аз да вляза полека в час с предишните си неща.
3. Е продължение на две - не искам градината на детето ми да е инкубатор. В нашата се допускат не само родители и близки, но и приятели на децата, правят се рождени дни в часовете след работно време, тържества; отделно една група млади хора, част от които са работили или работят в градината, обръща внимание на децата, майстори разни неща с тях и за тях (например в двора има дървена къща на дърво, дървен кораб и дървен автомобил, направени по този начин - децата са ги боядисвали и т.н.), свирят на инструменти, различни от пиано и акордеон и т.н., и т.н.
4. Отделно, тъй като дадох детето си на доста малка възраст, аз лично държах да избера градина с по-свободна програма - където ще има повече игри и неформални занимания и по-малко учене на стихчета и английски. В това отношение дори надминаха очакванията ми Simple Smile (т.е. към днешна дата биха могли и малко повече усилия да полагат  Wink)
5. Не е за пренебрегване фактът, че децата са малко на брой и за тях се грижат достатъчно възрастни. Педагозите може да са достатъчни и в държавните, не знам, но аз лично не съм се чувствала супер в колектив от 35 деца (дори и като по-голяма) и ясно си спомням разликата между 35 и 20-25. Е, тук са доста по-малко, но са и доста по-малки като възраст и социални умения. Това съотношение и самият профил на градината дава среда, по-близка до семейно-приятелската и по-далеч от институционалната.
6. (това ми е бонусът Simple Smile) Никой не ми се кара, когато си заведа детето след 10 часа, понеже не работя на нормиран работен ден. Е, водя го закусило и гледам през студените сезони да стигнем до началото на заниманията (което е в 10) , но лятото, когато и без това са навън, проблемът е никакъв. О, да, и: когато е топло, са по цял ден навън, повечето занимания са навън и дори следобедната закуска е там. За мен това е безценно.
Ами това, иначе за недостатъците - вече казах, има. Също и не е лицензирана, но то при тия обстоятелства няма и как да бъде. Съзнавам, че може да прозвучи като реклама, но всъщност не е - замислете се колко от тези условия бихте приели, сигурна съм, че повечето хора не биха желали например влизането на външни хора или липсата на твърд ред и пр. Аз, обаче, ги исках и се радвам, че мога да ги получа, макар и понякога с известни уговорки.
Не очаквайте името на градината Simple Smile Чела съм лоши отзиви тук, които нямам намерение да опровергавам - всеки има право на мнение, това е само моето.

# 118
  • София
  • Мнения: 1 340
Моето вече се доближава до спам-а, ама се надявам никой да не се сърди, че съм толкова активна в тази тема.
параход, и аз мисля, че името на заведението няма значение. За някои родители е важно да има обучения на чужд език, научаване на песнички и стихотворения, "живот в инкубатор" и т.н. Които пък за теб не са предимства. и може би затова мненията за детското заведение са по-лоши... Знам ли. Сега като прочетох твоя пост, видях че съм изпуснала именно тези неща- за мен не е важно детето ми в яслата да говори и на чужд език освен български и не е важно да знае стихотворения и песнички или пък да практикува йога. Мисля си, че за всяко нещо си има време. А пък когато е по-голяма - бих я насърчавала да прави това, което за нея е приятно. Ако й е приятно да се присъедини към дечицата и да пее с тях или пък да се радва от постиженията си, че е научила нова гатанка или стихче - нямам нищо против. Но това не е водещо Simple Smile Както написах - важно е да се адаптира добре в средата с дечица, да й е чистичко и приятно. Аз също мисля да посветя част от втората година майчинство на адаптацията в яслата. Надявам се всичко да е наред.
И... вече спирам да пиша, че наистина сигурно досаждам вече с моите разсъждения всеки ден Simple Smile

# 119
  • София
  • Мнения: 1 335
Ами не, не досаждаш - темата е за това Peace
Тези, които вече са минали по този път те разбират чудесно, а на онези които им предстои може да са им само от полза въпросите и отговорите, които се завъртат Simple Smile

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт