Умеете ли да си почивате?

  • 13 809
  • 183
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9 005
Напоследък се улавям, че ми е прекалено уморено.  Sad
Имам две деца - едното на 14, другото - на 5. По цял ден съм на работа, както сигурно повечето от вас. Вечер като се прибера, вкъщи ме очакват обичайните домакински задължения, които никога нямат край - готвене, прибиране, чистене и т.н. Мъжът ми помага с по нещичко, но така или иначе основната тежест пада върху мен. Голямата ми дъщеря е в особен период /разбирайте пубертет/, когато не е много сговорчива, основно прекарва времето си отделно от всички останали и не се включва със съществена помощ. Малкото пък, нали цял ден е седяло мирно в детската, вечер направо откача, съответно подлудява  и мен - не млъква, не спира, непрекъснато подскача наоколо докато се опитвам да сготвя вечерята. Разбираемо е, но когато си уморен, е изнервящо още повече. Цялата обстановка ми идва малко нанагорно. На практика аз щом прекрача прага на дома ни, не се спирам и не сядам докато не сложа малката ми дъщеря да спи, а й чета приказка за лека нощ... Всъщност някъде около 22:30ч. вече съм свободна, но нямам енергия за нищо друго, а и на следващия ден съм на работа, така че скоро след това просто си лягам.
Слава Богу, работата ми не е някакъв тежък физически труд, но е пред компютър, а цял ден на един стол... И това си оказва своето влияние.

Имам чувството, че водя супер роботски начин на живот напоследък. Тежи ми, че не успявам изобщо да си почина. В съботите и неделите се уморявам даже още повече, защото : да изведем децата навън, да изчистя основно къщата, да сготвя нещо по-специално...

Вие успявате ли да си починете? Как и кога намирате време?

# 1
  • Мнения: 6 365
И аз го знам тоя "пубертет", дето се изразява главно в мързел.

Едно време хората на 14 години са помагали на големите и не са
имали време за "пубертет". Дай й списък задачи. И й спри интернета.

# 2
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 390
Всичко това,което си описала вероятно се случва на повечето от нас.И моите деца са две,като едното е доста малко и  вечер ми е още повече изнервящо.Често мъжа ми закъснява след работа и се прибира едва когато е станало време да вечеряме и съответно вземането на децата,пазаруването и другите задължения вечер се поемат изцяло от мен.
За уикендите е същото както при вас с разходките,чистенето и не ми стига времето.Вместо да си почина тогава,да имам повече време за себе си,излиза че се натоварвам повече отколкото през седмицата.Но пък по стечение на обстоятелствата сега съм доста време в къщи и чак ми доскучава и полудявам. WhistlingТака,че май ми е по-добре нон-стоп анагажирана,отколкото дълго време почиваща.Най-добре златната среда,тоест ако мъжа има навик да помага с някои от вечерните ангажименти или каката,която никак не е малка. PeaceА уикендите да почистите къщата заедно всички,на теб да остане само готвенето след приятната разходка,разкрасителните процедури и почивка пред тв-то и т.н. Grinning

# 3
  • София
  • Мнения: 23 158
Да, успявам да си почина и то добре. Не се оплаквам. В офиса цял ден съм пред компютъра и наред с работата, имам и време за форума, както е видно. Следобяд взимам детето от градина - ако е хубаво времето се разхождаме, сега за по-кратко и се прибираме вкъщи. У дома ми е изчистено, подредено и сготвено, защото има кой да ми осигурява тези екстри. Докато си приказвам с дъщеря ми, хвърлям око на телевизора, на някое романче или списание. Пия си вино или бейлис. През уикендите още повече си почивам, просто защото разполагам с достатъчно време. Тогава винаги излизаме някъде и се срещаме с приятели.

Съветвам те през уикенда да не хвърляш толкова усилия в готвене на специални неща, а да се изключиш от всичко и всички поне за 3-4 часа. Ако искаш лежи и гледай в една точка, но тегли една майна на всичко живо.  Peace

# 4
  • Мнения: 9 005
Mamacita Bandida, много си права, ама... Като не си падам по подобни церберски подходи... Нали си представяте каква олелия ще настане, ако реша да й спра нета?! То и сега не съм й особено мила в очите.  Thinking

valeria81 , за разкрасителни процедури и телевизия дори не смея да си мечтая.  CrazyСлед вечеря, ако нямам нещо друго неотложно за вършене, се занимавам с малката, щото никой друг не иска. И така докато си легнем. По тв почти нищо не мога да погледам... Би било наистина чудесно всички заедно да се грижим за домакинството, но уви...

tonkabonka, супер идея за уикендите, но ми се струва неосъществимо 3-4ч. да отделя изцяло за себе си.  Sad Май единствено под душа или в тоалетната съм на спокойствие.  Embarassed Все се надявам, че като още малко порасне малкото дете, ще доживея да имам пет секунди свободни вкъщи. Но пък не се понасям сега, че се изнервям за най-дребни неща. Което пък е следствие на умората и тоталната ангажираност. Просто някакъв омагьосан кръг. Sad

# 5
  • София
  • Мнения: 23 158
утро, а мъжът ти сводобен ли е през уикендите? Ако да - можеш да си отделиш време!

# 6
  • Мнения: 9 085
Да, знам как да си почивам пълноценно и го правя, въпреки че като цяло живея на високи обороти.
През седмицата основно времето ми минава в работа, спорт и излизане с приятели. Домакинската работа съм я решила с прахосмукачка робот, която си чисти сама докато ни няма, жена, която идва за гладене веднъж седмично, а с приятеля ми всичко останало по равно.

Уикендите обикновено пътуваме извън града или се отдаваме на лентяйстване, филми, книжки, ресторанти.

На твое място наистина бих ангажирала голямото дете с повече отговорности - никой не говори за церберски подходи, както и мъжа по отношение на домакинството.

# 7
  • Мнения: 9 005
утро, а мъжът ти сводобен ли е през уикендите? Ако да - можеш да си отделиш време!


Свободен е, но нали уж да сме заедно... Ние така сме си свикнали. Може би е време да го променим.  newsm78

# 8
  • София
  • Мнения: 23 158
Свободен е, но нали уж да сме заедно... Ние така сме си свикнали. Може би е време да го променим.  newsm78
Да разбирам ли, че и той е толкова уморен, колкото си и ти, след като сте солидарни един с друг.  Grinning
Той също ли готви, чисти, подрежда и т.н. заедно с теб? Съмнявам се, явно си почива през това време. Помисли си и променяй положението.  Peace

# 9
  • Мнения: 9 085
утро, а мъжът ти сводобен ли е през уикендите? Ако да - можеш да си отделиш време!


Свободен е, но нали уж да сме заедно... Ние така сме си свикнали. Може би е време да го променим.  newsm78

Бих започнала да го включвам, но постепенно, за да няма рязък отпор  Laughing
Явно така си ги свикнала твоите хора, но помисли и за себе си

# 10
  • Мнения: 9 005
Свободен е, но нали уж да сме заедно... Ние така сме си свикнали. Може би е време да го променим.  newsm78
Да разбирам ли, че и той е толкова уморен, колкото си и ти, след като сте солидарни един с друг.  Grinning
Той също ли готви, чисти, подрежда и т.н. заедно с теб? Съмнявам се, явно си почива през това време. Помисли си и променяй положението.  Peace


Не. Писах по-горе, че помага, но основните неща ги върша аз. А и децата са момичета и някак така се случи, че аз се занимавам повече с тях и те предпочитат моята компания.

Like_Smoke , май това е основния проблем, че не съм свикнала да мисля за себе си.

Благодаря ви, че ми помагате да се осъзная!
Приемам всякакви идеи за подобряване на описаното положение!

# 11
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 390
Може би е малко късно за промени,но все пак трябва да опиташ да разпределяш домакинството на 3.След това каката би могла да занимава по някакъв начин малкото дете,докато ти вършиш нещо,може също да прахосмучи,да бърше прах и разни други неща,които са напълно елементарни.Колкото по-бързо ти помогне,толкова по-бързо ще се види с приятелки или ще седне на компа.Трябва да е наясно с това.
А темата за мъжът и домакинската работа сме е "чепкали" тука и едно е ясно.Ти също ходиш на работа,така че домакинските задължения не са само твоя отговорност.Едни чинии да измие след вечерята,едно пазаруване,все си е помощ.

# 12
  • София
  • Мнения: 39 196
И аз съм в почти същото положение като авторката.
Но все пак имам малки "дупчици"
Аз си взимам душ, а мъжът ми готви.
Понякога децата се заиграват в стаята, а аз сядам на дивана да ям и да гледам ТВ.
Събота и неделя и аз си давам зор. Чистя, подреждам и пера /простирам/.
Обаче не готвя - готви ММ.
Следобедите гледам да си почивам - малкия спи с баща си, а аз съм или на компа, или на разходка "по женски" с голямата.

Въпреки това се чувствам уморена. Тази година почнах работа март и оттогава съм почивала само майските празници и 1 седмица лятото. Направо нищо. Едвам ще устискам до Коледните празници, добре че са повечко!

# 13
  • Мнения: 9 005
Честно казано мен най-вече ми тежи това, че докато готвя за вечеря малкото дете ме подлудява край мен. Би било разкош каката да се позанимава 20-30 минути, но това е последното нещо на света, което бих могла да я накарам. Върши го с такова нежелание, че веднага започват да се карат зверски и още повече ме изнервят вместо обратното.

Май при мен проблемът е, че децата никога не се заиграват.  Sad

# 14
  • Мнения: 6 365
Mamacita Bandida, много си права, ама... Като не си падам по подобни церберски подходи... Нали си представяте каква олелия ще настане, ако реша да й спра нета?! То и сега не съм й особено мила в очите.  Thinking

Ще ти благодари някой ден. И аз съм оставяна като тийн да тъна в своя
свят. По-добре да бяха ме натиснали да свикна да оправям и да мисля за
другите. Чака я университет, съжителство, брак. По-добре да има навици.

Не ти е работата да си й мила, а да си й майка.

http://www.theatlantic.com/technology/archive/2012/07/sorry-kids … ur-chores/260524/

Помните ли това?

Общи условия

Активация на акаунт