БЪРЗИ КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 38 687
  • 736
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 9 170
и колкото повече видове сирена сложиш, толкова по-добре  Peace
Лабрекс, аз правя поничките, по тази рецепта на Хапката са, да  Peace

# 706
  • Мнения: 76
сваряваш захарен сироп и слагаш мангото да се вари в него,като се сгъсти е готово сладкото,сипваш в бурканчета,обръщаш ги с капачката надолу да хванат вакуум и това е...

може да направиш и компот,шейк,сладолед,кисел,пюре,нектар...

това е уникален плод,вкусен,ароматен...в БГ от години не съм виждала узрял,все зелени и малки ги внасят,горчиви и безвкусни ooooh!
Благодаря Доли,ще направя сладко по твоята рецепта  bouquet

# 707
  • Мнения: 76

Помощ търся....хладилната камера която е колкото хладилника голяма е пълна със манго,..........
Имам мангово дърво в двора и тази година много роди,раздавах на съседи на приятели, и вече почти опада плода,жал ми е да го ядат мравките и пилците.
А толкова е сладко...

Ех, Саниани, да бях някъде наблизо, хич нямаше да се чудиш какво да правиш мангото! Умирам си за него, но, както Доли е написала, в България трудно се намира хубаво. Иначе както тя ти е написала, действай, не го оставяй да се разсипе! Peace  bouquet
Лабрекс,с най голямо удоволствие ще те помоля даже да обереш дървото,тази година ще направя сладко,ами следващата...на всичко отгоре децата ми не искат да хапват че било много сладко,та оставаме ние с половинът да се мъчиме Grinning

# 708
  • Мнения: 447
Момичета и момчета, помагайте!

Опитах се да направя Омайващия кекс на Венета, но май нещо не ми се получи добре. Не е съвсем сбит, но и не бухна особено. Следвах всички препоръки в рецептата, като изключим разбиването на жълтъците със захарта в началото - просто дадената в рецептата една чаша захар се оказа твърде много, за да се разтвори в двата жълтъка, поради което сложих и киселото мляко и тогава разбих. Всички продукти ми бяха със стайна температура. Разбивах течните продукти дотогава, докато захарта спря да хрупа под бъркалките и се стопи напълно, след което прибавих пресятото брашно на части и бърках със силиконова бъркалка, не с миксер. Бетъците прибавих предпоследни - съвсем внимателно и на части. Най-накрая добавих шоколадови калети. Пекох в кексова форма с дупка на 170 градуса.
Знам, че в рецептата са зададени 200 градуса, но си познавам фурната и знам, че това е прекалено висока температура. При такава температура при мен печивата покафеняват отгоре твърде бързо, а вътре остават сурови и не бухват достатъчно. Поставих съдче с вода на дъното, за да не изсъхва кексът. Къде бъркам?

Знам, че тънкостите при правенето на кекс са повече при печенето, но не знам къде греша, за да поправя грешката си. Миналата седмица направих Сладкиша с хрупкава захарна коричка и плодове на Labrex, който се получи страхотно. Ползвах същото брашно - самонабухващо кексово на София мел.
Къде мислите, че е проблемът?
Вече направо се страхувам да правя кексове и всякакви подобни сладкиши. Не може да няма начин да се получават по-добре... Tired

# 709
  • Sofia
  • Мнения: 26 712
според мен грешката ти е именно в печенето,дори да ти е силна на 200,поне в първите 10мин.трябва да се пече на толкова,докато се надигне/отгоре слагаш фолио/,след това на 170...

# 710
  • Мнения: 22 867
според мен грешката ти е именно в печенето,дори да ти е силна на 200,поне в първите 10мин.трябва да се пече на толкова,докато се надигне/отгоре слагаш фолио/,след това на 170...

Doli,  много зависи от фурната. Аз в моята кексове, сладкиши и пити пека на 170-180 град. Малко да вдигна и са прегоряли. Някои пишат, че пекат първо на долен реотан, пък после на горен, пък на силна температура, после намаляват, е, при мен това е невъзможно, пробвала съм, резултатът е плачевен. Така че всеки пече според фурничката си, важното е да я познава. Кексът на Вени също на тези градуси пека, за 25 мин е готов в моята. Peace

Windy, не се притеснявай, на всеки се случва нещо да не му се получи, дори неща, които съм правила стотици пъти, току взема та ги окепазя. Казвам си "не ми е ден" и толкова. Наскоро един тутманик, дето почти нямам провал при него, че го спретнах и в двойна доза, ами нещо не се получи, стана за ядене, ама не беше това, което очаквах. А го правих за из път и трябваше да е както си става. Да, да, ама не! Laughing Случва се, пробвай пак някой път, като ти дойде музата, ще стане. Peace

# 711
  • Мнения: 2 826
Лабрекс и при мен така се случи последният път с млечната майонеза, за която ти ми даде рецепта. Правила съм я преди и все се получаваше, но последният път си остана рядка и не се сгъсти изобщо. Отчитам като грешка, че сложих прясното мляко направо от хладилника и дано да е това. Даже щях тук, в тази тема да те питам къде греша. Следващият път се надявам да се получи.

Windy, ако Венета се включи може би ще ти даде някакви насоки. А относно печенето и аз много не гледам написаното в рецептата, защото всяка печка е различна и всеки сам си я познава по-добре.

# 712
  • Мнения: 447
labrex, да не казвам голяма дума, но от твоите рецепти каквото съм опитала, всичко ми се получава (поне засега). Heart Eyes

Нямам обяснение защо с еднакви продукти, оставени на стайна температура, при едни и същи градуси, на едно и също ниво във фурната веднъж ми се получават кексовете, веднъж стават като подметки. Хайде, в случая не е точно подметка, има си някакъв обем сладкишът (горе-долу двойно на първоначалния обем), но от това което прочетох за кекса на Вени, очаквах нещо далеч по-бухнало и пухкаво. Още повече, освен набухвателя, който има в брашното, белтъците се бият и слагат отделно, та си помислих, че трябва доста повече да се надигне. Дали шоколадовите калети объркаха схемата? Дали кексовата форма провали експеримента (ползвам я за първи път за кексове, пекла съм в нея само козунак)? Сладкишът на labrex го правих в керамична тавичка с хартия за печене, а кексовата ми форма е от тънък алуминий и сигурно не топлоотдава така равномерно като керамиката. Дали пък не трябваше да пусна вентилатор? Съдът с вода на дъното на фурната грешка ли беше? А съм убедена, че в смесването на продуктите няма грешка, внимавах наистина много... Tired

# 713
  • София
  • Мнения: 3 456
Здравейте!

ММ донесе някакъв комплект от Лидл за кексчета на клечка. Искал да зарадваме детето. Обаче в комплекта има кексова смес и красата и пише, че се приготвя в специален уред (нещо като гофретник изглежда, но стават топчета). Чудя се сега какво да правя с това чудо. Мога ли да измайсторя някак си топчета или да направя един цял кекс и толкоз. Мога ли да направя нещо като близалки без този уред?

# 714
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Предложение без личен опит.
Вземи от магазин за 1 лв. възможно по-малки хартиени формички за кексчета (има много минятюрни). Разпредели сместа в тях без да ги пълниш до горе и ги пъхни във фурната на 180 градуса. Очаквам да се изпекат бързичко. После, ако искаш ги набучи на клечки или просто ги поръси с украсата, за да се зарадва детето.
Тази смес и аз я видях в Лидл, но нямам деца и не се хванах да оглеждам какво пише и не съм мислила да купувам.
Ако не ти се занимава изпечи голям кекс. Състава така или иначе едва ли е по-различен от смесите им за кексове.

# 715
  • Мнения: 22 867
Лабрекс и при мен така се случи последният път с млечната майонеза, за която ти ми даде рецепта. Правила съм я преди и все се получаваше, но последният път си остана рядка и не се сгъсти изобщо. Отчитам като грешка, че сложих прясното мляко направо от хладилника и дано да е това. Даже щях тук, в тази тема да те питам къде греша. Следващият път се надявам да се получи.

star in the sky, и аз имам май два неуспешни опита newsm78, първия път правих сладкиш с нея, а втория долях още малко олио, пуснах пасатора и взе, че стана. Иначе бях я приготвила да заливам картофи с нея във фурната. А млякото при мен винаги е от хладилника, просто няма друга опция. Седи в него до разваляне, вкъщи няма любители на пресно мляко, използвам го само за печива. Като не стане майонезата, измислям ѝ друга употреба и хич не се косЯ (или кОся?)! Grinning   bouquet

Windy, радвам се, че ти се получават рецептите, аз общо-взето гледам такива да публикувам, дето са правени няколко пъти и изпробвани на опитните зайчета - домашни и приятелски. Laughing Но, пак ще напиша, случва се и да не стане нещо както му се иска на човек. Peace

Вени, ако се появи, може би ще съгледа грешка някаква, но може и просто случайно да е, мал шанс просто. Аз съм го забърквала няколко пъти омайващия, няма проблеми, все ни е замайвал. Laughing Peace

# 716
  • София
  • Мнения: 10 825
И на мен млечната майонеза на Labrex при стриктно спазнаве на пропорциите понякога ми се получава редичка. Оправям я с добавяне на още малко олио.

# 717
  • Мнения: 2 826
Ще и намеря приложение, няма да я хвърля  Peace Ако се получи фал друг път ще добавя олио, не я знаех тази подробност. Значи не е било виновно студеното мляко, щом и с такова става. Може пък олиото да е дошло по-малко, а уж все меря всичко. Както и да е. Иначе и при мен всички други рецепти на Лабрекс са ставали без грешка  Peace Вчера пак правих от бутерките "Да си глътнеш езика" /май така се казваха  newsm78/ - обират овациите в нас и рецептата вече наизуст я знам.

# 718
  • София
  • Мнения: 3 762
Моля за рецептата за кекса на Венета.

# 719
  • Пловдив
  • Мнения: 588

mimimibg, Поничките на Сладка хапка, предполагам ще има още предложения, виждала съм снимки, не знам защо пеп-4о ми се върти в главата newsm78, може и да бъркам...... Peace

Благодаря.

Общи условия

Активация на акаунт