Родителите в България

  • 22 961
  • 316
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 22 036
Ако учениците са под 12 год. не могат да си тръгнат сами от училище.

Е, не е съвсем така. Тук си се прибират сами ако са в квартала от втори клас. Има изградена система на "сейфти хаусис" и регулировчик за пресичане.

# 91
  • Мнения: 7 325
При нас до 6 клас са заключени и ги пускат само с родител. Може би не в цялата държава е така, но аз все на такива училища съм попадала.

# 92
  • Мнения: 2 309
Аз се сещам още от първи калс майка ми ме псукаше да се прибирам сама и даже на пазар ме пращаше сама! моят е втори калс и от нова година сам отива и си се прибира! Голяма радост му е! Чувства се като голямо дете!

# 93
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 406
Явно че е различно. Писах че тук децата тръгват когато са на 4-5г тогава са в първи клас.

В три различни училища са учили децата ми досега и до мин 9-10г възраст трябва родител да ги прибира. Като са 9г и зависи къде живее детето със съгласието на родител може да се прибира само.

Едно време в България приятелката на сестра ми сама се прибираше от детска градина на 5г беше. Родителите и работеха и нямаше как. Сега сигурно е различно и в България.

# 94
  • Мнения: 11 343
Не бъркайте родителска безотговорност и неглижиране (самО дете на улицата на 5-6 г.), с липса на самостоятелност и свръхпротекция (водено за ръчичка дете на 10-12 и повече години).

През соца имаше доста случаи на първото, сега -  доста случаи за второто, истината както обикновено е някъде по средата.

# 95
  • Русе
  • Мнения: 11 931
  До 4 клас - 10 годишни, родителят трябва изрично да подпише декларация, че детето може да бъде пуснато да се прибира само. В противен случай учителят си стои и чака с детето, докато не се появи родител.

# 96
  • Мнения: 3 784
Цитат

Бг-родителят не е особено добър родител.
Обикновено изпада в една от двете крайности:или е прекалено обсебващ, или прекалено незаинтересован.
Рядко виждам вече естествени, отговорни и добри родители.


Е, доста хора смятат, че родител, който отделя повече време за децата си, сравнено с тях, е "обсебващ", а когато е по-малко, сравнено с тях - "прекалено незаинтересован". Не знам дали е някакво усещане, че си Единствен Правилен Еталон за Вселената, или по-скоро нужда от утвърждаване на правилността на собствените действия.

# 97
  • Мнения: 438
Странно е, защото в нормални условия би трябвало на 5г. детето да ходи само, а и учениците сами да се прибират...ама ти не живееш точно в нормални условия, а май в хипер-урбанизирана среда, нали?


Леле, сериозно ли някой може да обсъжда тези колички вече 5 страници. Ми нека който му е удобно да си ги вози, какво ти влиза на теб в работата? Точно това ме дразни в БГ родителя, все да наложи неговото мнение, ми за теб може на 5 г. да прави планински преходи, има и такива деца. Няма "би трябвало" и "не би трябвало", всеки има свой живот, и си решава сам за себе си, кое му е удобно или не.

 А по темата, срещала съм прекрасни БГ родители, но масата е зле. Много неща вече бяха казани, ще допълня, само, че ми прави впечатление неприятно, че децата много често биват сравнявани и засрамвани. Примерно "виж Гошко как слуша, пък ти само бели правиш“ и тн. 

# 98
  • София
  • Мнения: 8 775

Е да, ама Ирайн е супер родител - възпитава от раждането, нагажда си живота към бебето, а не бебето към живота, храни го правилно, въобще - златен медал за нея.
Благодаря, че така мислиш...с малко закъснение да си кажа.
Всъщност щях да кажа, че съм по-към лошите родители. Старая се, но ме мързи и често не ми се занимава. Губя си времето да чета, но не и да прилагам наистина.
Но май няма смисъл да се обяснявам, защото от 4-5 изречения какво аз мисля и какви са моите впечатления, веднага се родиха странни изводи newsm78
Не виждам нищо лошо в тези пусти колички, ако има причина. Моето е на година и 3 месеца и не ходи. Возя си го, не мисля, че не ходи заради това.
Наесен ще е на ясла и ще ходи от скоро, ще се изморява. Не съм шофьор и смятам, когато се налага аз да го водя, да ползваме количка. Не възнамерявам да тормозя и себе си, и детето, защото някой ме гледа лошо и цъка. Ако иска той да го води всяка сутрин в 8 от хотел Плиска до Зоологическата градина.

Аз ходех на училище от втората седмица на първи клас и се прибирах. Пътувах с автобус на 3 спирки от нас. Може би е било безотговорно, аз не бих пуснала моето. Но родителите ми нямаха друг избор. Гледах със завист тези, които ги водят. Някои живееха точно до училището, но ги водеха и взимаха до 5-6 клас. Сега ми се вижда много, но тогава завиждах.

# 99
  • Мнения: 12 703
Сигурно и те са ти завиждали.

# 100
  • Мнения: 9 509


Аз ходех на училище от втората седмица на първи клас и се прибирах. Пътувах с автобус на 3 спирки от нас. Може би е било безотговорно, аз не бих пуснала моето. Но родителите ми нямаха друг избор. Гледах със завист тези, които ги водят. Някои живееха точно до училището, но ги водеха и взимаха до 5-6 клас. Сега ми се вижда много, но тогава завиждах.

По мое време, преди 30 г. в София, уточнявам мястото, си ходехме на училище сами от първи клас. Никой не го водеха и взимаха. Имах съученици, пътуваха на групички по 4-5 спирки + 10 минути пеша да спирката, защото училището ни се водеше "елитно" за 4 квартала. А, да и сами си си се гледахме вкъщи, с ключ на врата. Не знам дали е било неглижиране или сега е свръх-протекция, но тогава с 2 работещи родители, така беше.

# 101
  • Мнения: X
 До 4 клас - 10 годишни, родителят трябва изрично да подпише декларация, че детето може да бъде пуснато да се прибира само. В противен случай учителят си стои и чака с детето, докато не се появи родител.
Пропуснала си да уточниш, че става дума за вашето училище. Не навсякъде е така.

# 102
  • Мнения: 11 343
Мигар сега в семействата няма по двама работещи родители? Дори е по-трудно да скатаеш, отколкото през соца.
Не знам откъде ги изкопавате тези оправдания Simple Smile

# 103
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 406
По соца знам как беше от цял голям блок с входове до Ж на 8 етажа, майка ми беше единствената домакиня, която си водеше и посрещаше в къщи децата от училище. Деца на по 5г сами се прибираха от детска градина.
Сега поне разбрах, че има целодневна грижа за деца до четвърти клас за работещи родители. Поне да не седят децата сами в къщи или по улиците.

# 104
  • Мнения: 11 343
Затова пък беше пълно с млади пенсионерки и пенсионери, свободни да гледат внучета. За водене и взимане не знам (и аз съм ходила сама на училище от 6 г.), но доста от децата около мен не бяха стъпвали изобщо в детска градина - гледани от баби.
А сега пенсионната възраст е 65 г. Аз родих доста късно, детето ми е вече ученик, а баба му още на работа ходи Grinning

Общи условия

Активация на акаунт