Примерна схема за захранване (14)

  • 37 347
  • 513
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 4 546
аз малко не на място , но..има ли тема, в която се обсъжда храненето на по-големите дечица?

# 121
  • Мнения: 15
аз малко не на място , но..има ли тема, в която се обсъжда храненето на по-големите дечица?

 И аз живо се интересувам от този въпрос, но за съжаление не съм намерила такава тема.  Периодично ми се налага да притеснявам Косе Босе, когато изпитам несигурност относно храненето на дъщеря ми, за което съм и страшно благодарна  Hug
Може би трябва да поемем инициативата...  Thinking

# 122
  • Мнения: 199
Преди време някой беше предложил нещо подобно-нова тема за обсъждане на храненето на малко по-големи дечица, ще си позволя да цитирам какво отговори Косе Босе тогава:

Може да се ползва закованата тема за рецепти. Там има чудесни предложения за възраст 6-18 м. (освен първите 1-2 страници), но за съжаление се загубиха сред въпроси за захранване и т.н.
Бу обеща отново да стане тема само за рецепти, предполагам е нужно малко време. Ето отговорът й тук.

ПЗ имат отделна тема, в подфорума за АМ също има подобна тема, макар и не толкова полезна. Евентуално да изчакаме предложението на Бу как да се пише в обновената тема за рецепти и тогава да се реши. Аз едва ли ще имам възможност да пиша в още една тема, въпреки че съм привърженик на готвената храна.


Според мен е по-добре да си седим тук, където сме сигурни, че Косе Босе ни помага Wink. Така може и да помагаме на момичета, които минават по нашия път, а и въпросите ни вече са доста по-малко.

# 123
  • Мнения: 1 449
Предложението беше на Nivea - за тема с рецепти.

В 'Нашите деца' има тема за хранене на по-големи дечица:
Здравословно хранене за децата - 2
Може и тук да се обсъждат различни въпроси за възрастта 1-3 год.

# 124
  • Мнения: 185
Shada, мерси много  Hug
В крайна сметка днес като ходих на пазар и аз реших, че ще взема няколко готови пюрета и смятам да й дам праскова и грозде, освен мангото, което ще купя сурово, поръчала съм си и няколко пюренца от сливи да ми донесат от БГ. Шипки тук не съм виждала да има, може да поръчам да ми донесат по-нататък  Rolling Eyes.
За глутеновите храни - аз точно като теб съм въвела овес и ръж, после дадах зелен боб, грах и сега давам карфиол, след това смятам да дам ечемик, после малко плодове и се чудех дали тогава да дам пшеницата и след нея масло или да я оставя за още по-нататък. Нали трябва между маслото и сиренето да има някакъв интервал или не съм разбрала правилно?
Червени пиперки днес намерих био и взех, ще дам и от тях, за царевица ще видя, май има био само някаква консервирана в бурканчета  newsm78. А за копъра и магданоза точно снощи си мислех, че трябва да започна да й слагам  Grinning. Те също ли трябва да се въвеждат или мога направо да давам  Thinking?

# 125
  • Мнения: 782
Съвсем изключих, че не си в БГ  Confused

Подправките и лука не съм ги въвеждала специално, то нали количеството е минимално и направо си слагах по щипка лук, магданоз или копър в пюрето Rolling Eyes

Маслото мисля да го въведа за 4-5 дни, след това  царевица и червена чушка и после сиренце  Rolling Eyes така ще има интервал м/у двета, макар че според мен не е необходимо  Peace

# 126
  • Мнения: 840
Момичета, от 4 дни се опитвам да захраня със сирене. Неуспешно Confused Само миризмата предизвиква позиви за повръщане. Пробвах да сложа минимални количества във формата на попара, в каша, в зеленчуково пюре. Само като подам лъжицата и се мръщи. Вчера я залъгах, бутнах в устата едно парче и повърна.
При положение, че аз не ям нито сирене, нито кис. мляко има ли смисъл да насилвам детето Confused Знам, че това са основни и много важни продукти, но като не ги харесва и като не намирам начин да ги дам Tired Дали да изчакам една седмица и пак да опитам или да отложа за след годинката?

# 127
  • София
  • Мнения: 2 381
Сиренето обезсолено ли е? Трябва да е такова. 1 път се опитах да дам на Марти необезсолено и не го щя. Освен това препоръчват при захранване със сирене то да бъде козе.

# 128
  • Мнения: 782
Аз все още не съм стигнала до сиренето ... ама да се изкажа  Blush

Пробвай  след седмица, две  Rolling Eyes ако пак не иска не може да я накараш на сила да го яде  Naughty по натам може да предложиш извара, кисело мляко, други видове сирена  Wink има варианти  Hug

Като бях малка, баща ми сутрин ми правеше попара с прясно мляко, която задължително ТРЯБВАШЕ да изям  Stop ами и до ден днешен не мога да понасям прясно мляко  Rolling Eyes Важното според мен е , че си й предложила, сега не иска, по-късно може да го прояде, както и тотално да откаже  Peace

# 129
  • Мнения: 840
Сиренето обезсолено ли е? Трябва да е такова. 1 път се опитах да дам на Марти необезсолено и не го щя. Освен това препоръчват при захранване със сирене то да бъде козе.
Пфуу, уж го обезсолих. Ама пак солено стои. Може в това да е проблема ConfusedЩе взема утре да пробвам с друго Peace Ама пак краве ще взема, че само при мисълта за козе и Sick

Шада Hug Аз идея си нямам при мен от къде идва тази непоносимост към краве продуктите. Не си спомням да са ме насилвали като малка да ям. Сирене и прясно мляко изобщо не ям. За кис. мляко бих се прежалила, но пак си зависи. Ако детето се метне на мен направо Crazy

# 130
  • Мнения: 690
амаринова, четах че децата на вегетарианци по принцип приемат месо малко по-трудно. Дали пък и това с млечните продукти да няма същата връзка  Thinking Като съм яла шопска салата съм давала на Ния дребно сиренце (от настърганите), защото кряка. Яде го, но прави едни смешни физиономии.

Да си похваля щерката (пу-пу да не й е уроки де) - днес изяде 190гр каша на Хип (готова). Не на веднъж, а на два пъти. Голям успех е  Party

П.С. Нещо ме няма с правопива днес  ooooh!

Последна редакция: пт, 03 апр 2009, 23:31 от Джоли

# 131
  • Мнения: 4 303
erota, мерси! За сега май ще се въздържа да предлагам плод, пък да видим..

# 132
  • Мнения: 770
Пак въпросче от мен.Мога ли да давам всеки ден каша?Изобщо колко пъти седмично се препоръчва?

# 133
  • Мнения: 1 449
Мога ли да давам всеки ден каша?Изобщо колко пъти седмично се препоръчва?

Може всеки ден, дори е силно препоръчително.
Добре е всеки ден да се предлага нещо зърнено - количеството е горе-долу колкото количеството на плодовете или зеленчуците за деня. Зърнените храни са едновременно калорични (което е много важно за възрастта 6-12 м.) и богати на важни витамини и минерали (В1, растителни белтъчини, желязо и др.).

Ако се предлага каша наполовина с плодове например, това се равнявa на 3-4 пъти каша седмично в пълна доза. Няма проблем да се дава всеки ден по половин или цяла доза. Освен това съвременните готови каши са направени така, че да се усвояват максимално ефективно от организма без това да води до напълняване; домашните каши могат да се приготвят без захар и други подобрители. С това са свързани и актуалните препоръки за често предлагане на каша.

С напредване на захранването кашата се заменя с други зърнени храни, но отново се спазва принципа да се дават всеки ден и в подходяща пропорция спрямо другите основни групи храни.

# 134
  • Мнения: 1 449
повторно въвеждам пуйка ... 20тина дни.
как е по-добре да продължа нататък  - първо да въведа още един вид месо (може би за по-кратко) и след това глутен с овесени ядки или да дам приоритет на глутена

Може и по двата начина.
Опитай месо-глутен-месо.

Предвид възрастта, може да намалиш дните за първото месо, например 7-10 дни са достатъчни. После нов плод или зеленчук и започваш глутена. Седмица след началото на глутена спокойно можеш да дадеш втори вид месо. Глутенът се въвежда плавно и редовно, а междувременно се включват други нови храни - плодове, зеленчуци, втори вид месо, по преценка. Освен това така се получава пауза от поне две седмици между двата вида месо, което е особено важно щом е имало първоначална реакция към месото.
Вторият вид месо се предлага за 3-5 дни. По принцип се счита, че не е нужно отделно въвеждане, защото самото месо вече е въведено, но са възможни индивидуални реакции в зависимост от вида на месото.



С кое да стартирам - ориз или елда? По прочетено тук като че ли препоръчително реда е елда - ориз
Ориз.
Елдата традиционно е първа каша в руските схеми на захранване - но дори и там тя е една от първите каши, наравно с ориза и царевицата.
Оризът е по-щадящ за стомахчето.

При дете с някакви алергични прояви оризът е по-добър избор. Елдата не е силен хранителен алерген, но има други алергенни прояви, които се проявяват при контакт с брашно от елда и пр. 



искам да въведа глутена, но се притеснявам, че от овесените ядки може да има същият ефект (тя си е склонна към диарии) и някак не ми се рискува - толкова ли ще бъде фатално ако започна директно с пшеницата и по-точно със сухарче?
Не е фатално. Давай по мъничко и следи за реакция.
А овесени ядки в оризова каша или с банан?

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт