Крадат пари от свекъра ми

  • 5 576
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 680
Здравейте! Моля за съвет! Свекъра ми живее в друг град самичък, в къща. Две от стаите е дал на жена, която не му плаща наем, а се грижи за него. Той й дава дебитната си карта да му тегли пари, като освен парите тя му дава и бележката от банкомата. Последните няколко пъти му е казала, че банкоматът не пуска бележка. Един ден той решава да изтегли 100 лева и установява, че му липсват 2 800,00 лева. На нас нищо не казал, защото не искал да ни притеснява. Усъмнихме се в тази жена и проверихме в банката, тегленето на парите продължава. Проблемът трябва да решим семейството ни, тъй като съпругът ми почина. Реших да му се обадя и да го разпитам, без да споменавам, че се съмняваме в жената. Ще му кажа, че имаме позната в банката, която ще ни съдейства да разберем кой е теглил парите и да му ги върнат. Защото според нас той явно е много зависим от тази жена и й има голямо доверие. Предложих му да продаде къщата и да купим къща край нас, да е по-близо, но категорично отказа.. Ние сме далече и освен по телефона и два три пъти годишно да ходим да го виждаме, друг контакт нямаме. Да се обърнем към полицията, но след като той доброволно й дава картата, не знам дали ще постигнем нещо.

# 1
  • Мнения: 7 006
Извлечение от банката за движението по картата.Ще се види на кои дати какви суми са теглени.
И после,човекът да си прави сметката,иска ли още тази жена да се грижи за него или не.
Ако реши,че иска,нищо не може да направите и го оставяте да се оправя.
Ако реши да я гони,му съдействате,но по съдебен ред,едва ли ще можете да си вземете парите,така,че аз лично,бих ги отписала.

# 2
  • Мнения: 2 755
Полицията ще съдейства! Той е дал картата за теглене на определена сума, а жената е извършила кражба. Не вие ще я съдите, а прокуратурата и ще трябва да върне парите.

# 3
  • Мнения: 1 130
Прокуратура! Категорично ще помогнат. Нужно е обаче сигналът да е подписан и да изхожда от свекъра ти, тъй като никой не може да защитава чужди права, а само своите собствени. Посочете номер на сметка и при коя банка е, оттам насетне полицията ще си проведе разследване и по служебен път ще изиска каквото е нужно. Не е необходимо да пише, че според него го краде жената.

# 4
  • Мнения: 680
Много ви благодаря! Мислим другата събота да отидем при него. Дъщеря ми е записала на листи движението по сметката. Но ще го накараме да отидем до банката и да му го разпечатат. И след това с разпечатката в полицията или прокуратурата?

# 5
  • Мнения: 1 130
До Районна прокуратура. С екземпляр за вас (него) и екземпляр за РП. Прокурорът ще назначи проверка, която ще възложи на полицията.

# 6
  • Мнения: 680
Много съм ви благодарна! Ще пиша, като отидем другата седмица какво е станало.

# 7
  • Мнения: 7 006
И как ще докаже,че ѝ е казал да изтегли Х лева,вместо У ?
Жената просто ще каже,че е теглила сумите по негово нареждане и положението става недоказуемо.Нейната дума срещу неговата.Едни голи твърдения.
Дано прокуратурата да успее да му върне парите на човека,но се съмнявам.

# 8
  • Мнения: 680
Ако не му върнат парите, поне ще се оттървем от нея. Дано само той да повярва, че е тя. Защото й има голямо доверие.

# 9
  • Мнения: 5 099
Нито прокуратурата, нито полицията могат да направят нещо,след като титулярът на сметката си е дал картата да се ползва от друг човек.Кражба няма в случая.Не може да се докаже,че жената не му е давала парите.Може да направите месечен лимит на картата или да закриете картата и тегленето да става от каса с пълномощно за всяко теглене,заверено от нотариус.

# 10
  • Мнения: 25 811
И аз не мисля, че ще успеете да докажете, че тегленото не е давано на мъжа.
Решение е да има лимит на теглене. Той да си следи сам, както и вие бихте могли с он лайн банкиране да знаете колко са изтеглени и да обсъждате по телефона, ако има съмнение.
Успех. Много ми е жал за старите хора, останали сами в края на живота си.  Sad

# 11
  • Мнения: 41 387
Винаги да му тегли само 400 лева. Ако я изпрати да тегли и тя му донесе 400 и му върне картата няма как да е теглила други, защото банкоматът не пуска повече за 24 часа. Виж ако я изпрати за 200 тя може да изтегли 400 и да си сложи 200 в джоба. Ако 400 е много, можете да свалите лимита на картата.

# 12
  • Мнения: 2 516
Винаги да му тегли само 400 лева. Ако я изпрати да тегли и тя му донесе 400 и му върне картата няма как да е теглила други, защото банкоматът не пуска повече за 24 часа. Виж ако я изпрати за 200 тя може да изтегли 400 и да си сложи 200 в джоба. Ако 400 е много, можете да свалите лимита на картата.
Това не е точно така. Аз мога да тегля повече от 400 в един ден. Поне 800 съм теглила, през 1 минута време.
Зависи какви са условията по договора с банката.

# 13
  • Мнения: 41 387
ОК, тези условия лесно се предоговарят. Идеята е важна. На децата и 50 лева лимит им слагат.

# 14
  • Мнения: 25 811
Отдавна е трябвало дА има лимит тази карта. Предвид, че е в чужди ръце.

# 15
  • Мнения: X
Забравете за откраднатите пари, недоказуемо е и никаква прокуратура няма да помогне. Лимит на картата е добра идея, но старият човек е уязвим по много други начини. Освен да търсите друг да се грижи за него, но и там гаранция никаква.

# 16
  • Мнения: 680
Преди няколко месеца му предложих да продаде къщата и да купим близо до нас къща, но не иска.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 1 025
Той и е дал картата и пин кода си доброволно, няма как да се обяви за кражба. Намалете лимита на картата.

# 18
  • Мнения: 25 811
Преди няколко месеца му предложих да продаде къщата и да купим близо до нас къща, но не иска.
Това е нормално, не трябва да ви спира да търсите решение.
Ако жената, която го гледа напусне, какъв е плана ви?

Последна редакция: пн, 14 окт 2019, 13:49 от So Lucky*

# 19
  • Мнения: 680
Преди няколко месеца му предложих да продаде къщата и да купим близо до нас къща, но не иска.
Това е нормално, но трябва да ви спира да търсите решение.
Ако жената, която го гледа напусне, какъв е плана ви?

Тя доброволно няма да напусне. Или ако му вземе всичките пари, може и да си тръгне. Той по-скоро иска да има някой край него, не толкова, че не може да се справи. Всеки ден идват и му носят храна, а два пъти в седмицата идва жена да чисти от социалните.

# 20
  • София
  • Мнения: 6 011
Това е сериозен проблем за много възрастни хора в провинцията. Доста от тях са сами и ги крадат , бият и даже убиват , разни ниски елеметни и пройдохи, че и жени които уж се грижат и им се плаща за това  .... Лоша работа. търсете начин, стария човек да дойде да живее или у вас или до вас, или квартира до къщата ви, намерете начин. Колко години му остават? Да се мъчи не става.
Такава история или подобна чувам за n-ти път Confused

# 21
  • Мнения: 680
Тази година навърши 85 години.

# 22
  • Мнения: 25 811
Тази година навърши 85 години.
Не е лесно, сигурна съм.
Мислете варианти.

# 23
  • Мнения: 680
Изобщо не е лесно, да. И той е с характер, и си иска на неговото да стане. По принцип.

# 24
  • Мнения: 6 377
Тъй като написахте че възнамерявате да го посетите в събота, уверете се че банковия клон работи. В малките населени места дори мобилните оператори не работят в събота, какво остава за банка.
Успех!

# 25
  • Мнения: X
В малките градове е абсурд да работи банка в събота. Както и повечето магазини.

# 26
  • Мнения: 680
На час път има голям град. Само да се съгласи, ще го заведем там.

# 27
  • Мнения: 44
Много тъжна история...Искам да споделя, че и баща ми, който беше сравнително млад, но много болен,  беше обран от медицинската сестра, която се грижеше за него и му правеше вливания. Баща ми живееше със семейството си в София. Повече тази жена не я видяхме. Навсякъде може да се случи, ако човек е уязвим и се нуждае от грижи.

# 28
  • Мнения: 680
Много тъжна история...Искам да споделя, че и баща ми, който беше сравнително млад, но много болен,  беше обран от медицинската сестра, която се грижеше за него и му правеше вливания. Баща ми живееше със семейството си в София. Повече тази жена не я видяхме. Навсякъде може да се случи, ако човек е уязвим и се нуждае от грижи.

 Много съжалявам!

# 29
  • Мнения: 2 600
И при нас беше същото. Проблемът се корени в народопсихологията, че да се живее в старчески дом е ужасно. И става така, че вместо да живееш на хотел, сред връстници, които много или малко имат същите разбирания и интереси, живееш сам, в жилище, което не можеш да обслужваш, ядеш помията от патронажа, а всякаква сган се лови за "болногледач" с идеята да краде. Ние си знаехме, че малко по-ценните вещи изчезват една по една, но нямаше какво да направим, на 250 км разстояние без кола даже. Дори накрая бяхме дали на баба 90 лв да има за спешни случаи ако се наложи някакво плащане /мъничката й пенсия отиваше за патронажа/, тя почина след 2 дни, парите ги нямаше, а "гледачката" заяви на ревящата ми над ковчега майка, че уж не сме й били плащали за не знам колко време назад. Баба ми просто отказа да живее при нас и нищо не можахме да направим.

# 30
  • Мнения: X
Момичета, повечето стари хора са свикнали да живеят на село, имат силна връзка със земята, с природата, да се затворят в сивия, мръсен град между 4 стени за тях е равносилно на смърт. Но накрая винаги човек до човека опира и е въпрос на шанс какъв гледач ще се падне.

# 31
  • Мнения: 2 600
Същото се случва и с градските пенсионери.

# 32
  • Мнения: 44
Злоупотребява се с всеки уязвим. Не мисля, че е свързано с неходенето в хоспис. Баща ми имаше много бързопрогресиращ рак, и в някакъв момент може би щеше да има смисъл от палеативна грижа. Но той почина година след диагнозата, а диагнозата му беше в уж ранна фаза. Когато почина бяхме наели тази сестра, защото татко не можеше да се храни, беше получил анорексия и имаше нужда от системи. Веднъж му беше много зле, бях повикала бърза помощ, но човекът заплаши, че ще се самоубие, ако го пратим в болница, искаше да си умре вкъщи, гледайки Витоша.
Относно хосписи и старчески домове,  баща ми ни беше предупредил, че там има много измами. Човекът го беше страх даже и от частно погребално бюро, настояваше всичко да е държавно. Свидетелство за смърт отново да е само от нашия личен лекар.
Когато раждах (скоро след това), видях, че и с раждащите жени се злоупотребява.
Всеки, който е беззащитен и в нужда, е в риск.

# 33
  • Мнения: X
За хосписите не се и съмнявам, но ми стана интересно как може да злоупотреби частно погребално бюро или родилен дом. Последният предполагам да ти вземе повече пари, но това при избор на екип. Съжалявам, че се отклонявам.

# 34
  • Мнения: 1 130
Съществува възможност да се докаже, като това е ангажимент на органите, не наш тук. Също така ние нищо не знаем за жената, която се подозира - тя може да има и криминални регистрации, но това, както казах, не можем да установим. Дори да изглежда като "дума срещу дума" юридически това не е така.
Важно е да се види движението по сметката, защото е напълно възможно да са теглени суми от порядъка например на 100 лв, 200 лв, както има и възможност да са изтеглени накуп. Да не говорим пък, че сме имали в кантората случай на сметка в банката с 30000 лв наличност и когато отишъл да ги тегли клиентът установил, че ги няма. Никой близък не е теглил! Е, оказа се злоупотреба от страна на 3 банкови служителки. Мисълта ми е, че може и да не е крала жената.

За родилното и аз имам какво да кажа. Как се злоупотребява ли - като ти се дават попълнени документи, на въпрос от твоя страна се отговаря лаконично "Тук е така" и "Ами така се пише", като те таксуват за щяло и нещяло, като част от сумите не се отчитат и така нататък. А за личните данни - хич да не отварям дума как попълват твоето разрешение до данните ти да имат достъп Сульо и Пульо и ако не щеш - тичай да раждаш другаде и дано стигнеш навреме.

# 35
  • Мнения: 680
От банката ни казаха, че е теглено с пин код. Няма сканиращи устройства или измамници. Няма кой друг да е.

# 36
  • Мнения: 2 471
Банките изрично пишат в условията към дебитните карти, че пинът трябва да бъде запазен в тайна от собственика на картата и не трябва да бъде споделян с никого, нито пък написан на листче на самата карта. Тегленето от въпросната жена с картата на баща Ви, автоматично отменя всякаква отговорност на банката.

# 37
  • Мнения: 13 388
Свекъра доброволно си е дал и картата и пина, в случая банката на вас информация официално няма как да ви даде, помолете свекър си да сложи месечен лимит на картата и разделете парите, другите да седят в спестовна сметка, а не в тази към която е прикачена картата.
Да жената може да злоупотребява, може и свекъра да е изтеглил повече пари, отколкото си е мислел.
Та каквито и питания да имате към банката трябва да са отправени от титуляра по сметката, така че каквото и да правите трябва да е с негово знание.

Казваш той и има доверие, а защо, вие къде сте или само отстрани сега се включвате като се разбра за парите.
А по въпроса за краденето от гледачки и медицински сестри, вероятно го има, но също така и често просто няма никакви пари или се харчат.
 Приятелка имаше проблем с майка си, именно гледачката и беше казала, че я кара да й купува всеки ден по 5 билетчета или как се казват тези за търкане и й беше дала цяло тесте изтъркани, за да говори с майка си да спре, майката отричаше и казваше че не са нейни, много неприятно беше за приятелката ми, един месец се лашкаше на кой да повярва, уволни гледачката взе нова, мъжа и без нейно знание беше сложил подслушвател, защото той твърдеше, че майката лъже и стана ясно, че кара и новата гледачка да  и купува билетчета.
Трудно е понякога да повярваш, че родителя лъже, по - лесно е да обвиниш външните хора.

# 38
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Съществува възможност да се докаже, като това е ангажимент на органите, не наш тук. Също така ние нищо не знаем за жената, която се подозира - тя може да има и криминални регистрации, но това, както казах, не можем да установим. Дори да изглежда като "дума срещу дума" юридически това не е така.
Ще ти се да е така, ама не е.

ПИН-кодът се явява като подпис. Предоставиш ли го другимо го упълномощаваш да харчи от твое име. Нито банките, нито полицията се занимава с възстановяване на пари след доброволно предоставен ПИН.

# 39
  • Мнения: 680
Когато свекърът ми е разбрал, че му липсват пари, жената, на която е давал картата, му е казала, да не ни казва, за да не ни притеснява. Той ни каза  почти три месеца, след като са теглени парите. Ясно ни е, че парите няма да се върнат, след като доброволно й и е давал картата. Но тя му е казала, че измамници са теглили от картата. Служителка от банката ни каза, че са теглени пари с пин код, а не са източени от сметката.
Живеем на 500 км, няма как да ходим всеки месец до там. Чуваме се по телефона два, три пъти в месеца.

# 40
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Когато свекърът ми е разбрал, че му липсват пари, жената, на която е давал картата, му е казала, да не ни казва, за да не ни притеснява. Той ни каза  почти три месеца, след като са теглени парите.
Крил е от вас 3 месеца, а сега му вярвате?

# 41
  • Варна
  • Мнения: 36 746
Ще дам непоискан съвет - за човек, който живее на 500 км и не може да се справя сам, 2-3 пъти месечно е малко. Поне 2-3 пъти седмично трябва да се чувате.

# 42
  • Мнения: 680
Когато свекърът ми е разбрал, че му липсват пари, жената, на която е давал картата, му е казала, да не ни казва, за да не ни притеснява. Той ни каза  почти три месеца, след като са теглени парите.
Крил е от вас 3 месеца, а сега му вярвате?


   Жената, която е теглила от картата му е казала да не ни казва, за да не ни притеснява.

# 43
  • Мнения: 680
Ще дам непоискан съвет - за човек, който живее на 500 км и не може да се справя сам, 2-3 пъти месечно е малко. Поне 2-3 пъти седмично трябва да се чувате.

    Свекърът ми е на 85 години, но е подвижен и с ума си. Дава стаи на жена, която му помага в домакинството.
    Тази година са му правени пълни изследвания, включително и скенер на глава. Всичко му е в норма. Не е немощен, неподвижен или с някакви заболявания. Това, че иска да има някой край него е друго.
     Темата беше за друго.

# 44
  • Мнения: 13 388
Няма какво да направите, нито с полиция, нито с банка, това е семеен проблем, който трябва да реши мъжа ти с баща си.
Хем с ума си, хем не ви казва щото някой му казал - очевидно не  е немощен и всичко се прави с негово знание.
Куца цялата история, и да се превърта оттук оттам от там, трябва да поддържате по често контакт с него и да ходите по-често, за родителите може да се погрижите вие, а не полицията, банката, чуждите хора.

# 45
  • Мнения: 680
Няма какво да направите, нито с полиция, нито с банка, това е семеен проблем, който трябва да реши мъжа ти с баща си.
Хем с ума си, хем не ви казва щото някой му казал - очевидно не  е немощен и всичко се прави с негово знание.
Куца цялата история, и да се превърта оттук оттам от там, трябва да поддържате по често контакт с него и да ходите по-често, за родителите може да се погрижите вие, а не полицията, банката, чуждите хора.

   Съпругът ми почина, свекърва ми също. Има пълно доверие на тази жена и я слуша. Опитвам се да намеря решение на проблема.
   Ако ще се заяждате, по-добре не пишете.

# 46
  • Мнения: 13 388
Не не се заяждам, но това е семеен проблем, който няма как да бъде решен от институциите по твоя инициатива, при положение, че не си засегната страна в случката с тегленето на парите.
Искаш да делегираш на някой грижата, отстрани дистанционно - нямаш варианти.
Свекър ти ако реши - утре може да дари  и имота си на тази жена и няма какво да направиш.
Ти виждаш проблем, а дали за свекър ти е такъв голям проблем, щом има доверие на жената и молил ли е за помощ или това е твоя самоинициатива, защото отстрани преценяваш, че тя харчи неправомерно.
След като е с акъла си, вероятно има добри отношения с въпросната жена и тя добре се грижи за него, за да има такова отношение към нея.

# 47
  • Мнения: 680
Не искам да прехвърлям на никого грижата за него. Просто потърсих съвет. Говорихме с него, обяснихме му, че от картата е теглил някой, който знае пин кода. Той мисли, че са измамниици и се е примирил. Искаме да разбере, че го лъжат. Имам познат адвокат от неговия град. Ще го помоля да отиде с него до банката, да му обяснят кога и откъде е теглено. Има дни, в които е теглено два пъти по 400 лева. Той не тегли по толкова пари. Само той и жената знаят пин кода.

# 48
  • Мнения: 25 811
Не искам да прехвърлям на никого грижата за него. Просто потърсих съвет. Говорихме с него, обяснихме му, че от картата е теглил някой, който знае пин кода. Той мисли, че са измамниици и се е примирил. Искаме да разбере, че го лъжат. Имам познат адвокат от неговия град. Ще го помоля да отиде с него до банката, да му обяснят кога и откъде е теглено. Има дни, в които е теглено два пъти по 400 лева. Той не тегли по толкова пари. Само той и жената знаят пин кода.
Вече Ви отговирихме какви са механизмите да не го крадат повече.
Хем здрав и прав, хем други хора му теглят пари. Не се заяждам, противоречите си.

# 49
  • Мнения: 680
Не искам да прехвърлям на никого грижата за него. Просто потърсих съвет. Говорихме с него, обяснихме му, че от картата е теглил някой, който знае пин кода. Той мисли, че са измамниици и се е примирил. Искаме да разбере, че го лъжат. Имам познат адвокат от неговия град. Ще го помоля да отиде с него до банката, да му обяснят кога и откъде е теглено. Има дни, в които е теглено два пъти по 400 лева. Той не тегли по толкова пари. Само той и жената знаят пин кода.
Вече Ви отговирихме какви са механизмите да не го крадат повече.
Хем здрав и прав, хем други хора му теглят пари. Не се заяждам, противоречите си.

   Здрав е за годините си.  Мързи го да излезе да изтегли пари. Затова явно й дава картата.

# 50
  • Мнения: 2 114
Не го мързи, просто няма душевна енергия да се занимава.

Имате два варианта - или поемате вие грижите и организацията или си теглите последствията.

2-3 пъти месечно разговор по телефона не е грижа.

Не Ви упреквам в никакъв случай, просто знам какво говоря.

Дори да седнете и да му обясните и да отидете с него в банката да сложите лимит или да говорите и с двамата едновременно - изискват се  от Вас усилия и ангажиране.
Дали Ви се занимава - няма как да знаем.

Имайте предвид само едно: сега може да е в съзнание и да има сили, но нещата не отиват към по-добро, а силите намаляват. Ако за тогава няма пари за грижи или загуби апартамента си и пр. - за Вас ще стане още по-тежко. Така че сега вземете нещата в свои ръце, че после да не стане непоносимо, а да нямате пари да посрешнете нуждите му ако се загуби и имота му.
Жена, която тегли пари, а използва създадената у стария човек представа, че някакви злосторници са теглили парите му, не е стока в никакъв случай, но да съжителстваш със стар човек не е песен и жената може пред себе си да се аргументита с това, че следва да се компенсира с тези пари за приъствието и грижите.
Помислете за бъдеще вереме и вземете мерки сега. Друг близък ако няма дядото, пак Вие ще мислите какво и как.

# 51
  • Мнения: 1 130
Съществува възможност да се докаже, като това е ангажимент на органите, не наш тук. /quote]Ще ти се да е така, ама не е.
....

Коментирам събирането на доказателства от органите на досъдебното производство, а не отговорността за вреди. Не става въпрос изобщо за ангажиране на отговорност на банката, нито за връщане на пари от нея, тя работата си е свършила.

# 52
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Съществува възможност да се докаже, като това е ангажимент на органите, не наш тук. /quote]Ще ти се да е така, ама не е.
....

Коментирам събирането на доказателства от органите на досъдебното производство, а не отговорността за вреди. Не става въпрос изобщо за ангажиране на отговорност на банката, нито за връщане на пари от нея, тя работата си е свършила.
Много добре те разбрах и е ясно, че под "органите" нямаш в предвид банката. Simple Smile

Оправи си цитатите, че си ги омешал/а.

Общи условия

Активация на акаунт