Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 16 112
В Германия майките работят с намалено работно време до навършване на 18 години на детето с намалено работно време. Получава и по-малка заплата.
 
Работят, но ако намерят почасова работа. Като и там не става да си офисен планктон на 4 или 6  ч. Все е нещо или с по-ниска квалификация, или обслужващ персонал.
Тук коя майка на 4 годишно ще се навие да реди стока по стелажите на Алди, да е администратор в поликлиника  или да сменя памперси на наборчета в детската градина. Ама как - тя е има Вишу от Карнобатския филиал на Новозагорския университет и трябва да е  в София, на бюро, пък.

# 46
  • Мнения: X
В Испания имат намалено работно време, което могат да ползват след майчинство. Работят на 6 ч. Става и за офисен планктон, даже там най-лесно се осъществява.

Ако си на позиция, която е на смени, примерно рецепция на хотел и са 3 смени по 8 часа, просто почиваш 1 ден повече.

Но тук ако направят такова нещо ще стане революция.

# 47
  • Мнения: 1 801
В Германия майките работят с намалено работно време до навършване на 18 години на детето с намалено работно време. Получава и по-малка заплата.
 
Работят, но ако намерят почасова работа. Като и там не става да си офисен планктон на 4 или 6  ч. Все е нещо или с по-ниска квалификация, или обслужващ персонал.
Тук коя майка на 4 годишно ще се навие да реди стока по стелажите на Алди, да е администратор в поликлиника  или да сменя памперси на наборчета в детската градина. Ама как - тя е има Вишу от Карнобатския филиал на Новозагорския университет и трябва да е  в София, на бюро, пък.
Не е така, за всяка работа законът е приет. Снаха ми е юристконсулт към сената. Не е търсила специално почасова работа.

# 48
  • Мнения: 1 747
Отговорите по тая тема дават обяснение защо България е страната с най-изразения отрицателен прираст в Европа и света. Детските градини и занимални са евтини, достъпни, детегледачки също, данъците не са високи за работещите, законите явно позволяват болнични и пак жените са недоволни. В Африка казват отнема цяло село да се отгледа дете. В България - ник’ва солидарност, да не се мине някой със сантиметър за другиго, да не преработи, докато нечие дете е болно. Данъците да са малки, да не се плаща за инфраструктура, облагородяване пък нейсе и за някой, който ще ми плаща пенсията, когато сухрясъм. Тц на коментарите - 90% от тях.

# 49
  • Мнения: 5 312
To и у нас има такова животно - работа на половин работен ден, но не всеки работодател го устройва. Иначе и парите са по-малко и стажът върви на 50%, та и майките не го искат.
Аз съм с ТЕЛК и съм на половин ден (действително не беше лесно да намеря такава работа). И съм чувала коментари от колежки, че съм връзкарка, защото съм на половин ден. В очите са ми го казвали даже, знаейки какво ми е положението. Толкова за толерантността на работното място. По повод майките, сигурно има и такива, които злоупотребяват, но и много от тях отнасят незаслужено хапливи коментари. Аз се старая да отсъствам възможно най-рядко и да си върша добре работата, отговарям на обаждания по служба, когато съм в отпуск или болничен. С това не се хваля, само описвам ситуацията. Затова и написах, че проявявам разбиране, когато колега отсъства, макар и да не получавам винаги същото насреща.

Последна редакция: вт, 20 сеп 2022, 06:28 от bell_87

# 50
  • Мнения: X
Уиш, наясно си, че в Европа имат други методи за стимулиране на родителите, минават на парттайм, имат данъчни облекчения и тн. А тук просто не може детето да тръгне на ясла на 1 г. А там тръгват и по-рано. И никой не го намира за ненормално.
Наясно съм, но понеже модератор е изтрил мнението, в което написах, че двегодишното платено майчинство в България е добра практика, от която Европа би следвало да се поучи (не разбрах как това не е по темата ли или нарушава правилата на форума), се налага да го повторя.
Относно методите за стимулиране на родителите като данъчни облекчения, у нас през последните години има такива, което е ОК. Но точно възможността за работа почасово или на половин ден тук почти липсва, а тя е изключително важна и за плавното връщане на майките на работа, и за социализацията им, и за да се намали възможността за често отсъствия, свързани с децата.

# 51
  • Мнения: 14 988
Не съм сигурна. Проблемът е в капацитета и липсата на отговорност. Където и да съм работила, е имало възможност за намалено работно време, на някои места и работа от къщи доста преди да стане модерно. Ама почва мрънкане защо парите са малко (за по-малко отработени часове) или защо смените са кофти (съкратена смяна, направена И за водене, И за прибиране на дете). Аз не разбирам защо работещи и коректни хора трябва да го отнасят, защото някое семейство го мързи да работи И да се занимава със собственото си дете и опитва да играе по най-разнообразни чувствителни струни - от бебчитата до демографията - и давай да проявяваме разбиране и да даваме пари.

# 52
  • Мнения: X
Изобщо не изключвам мрънкането и скатаването, но възможностите за гъвкаво работно време, хоум офис или почасова работа все още не са добре развити у нас. Има ги само в ограничен брой сфери.

# 53
  • София
  • Мнения: 62 595
Има професии и дейности, в които няма как да има гъвкаво работно време и хоумофис. 
Телкът си е телк, с него няма как да се спори и да се мрънка, а често е и очевидно какво е състоянието на човека. Всичко е въпрос на мениджмънт, там е коренът на проблемите - слабо управление и оттам проблеми между работниците.

# 54
  • Мнения: 5 312
Не съм сигурна. Проблемът е в капацитета и липсата на отговорност. Където и да съм работила, е имало възможност за намалено работно време, на някои места и работа от къщи доста преди да стане модерно. Ама почва мрънкане защо парите са малко (за по-малко отработени часове) или защо смените са кофти (съкратена смяна, направена И за водене, И за прибиране на дете). Аз не разбирам защо работещи и коректни хора трябва да го отнасят, защото някое семейство го мързи да работи И да се занимава със собственото си дете и опитва да играе по най-разнообразни чувствителни струни - от бебчитата до демографията - и давай да проявяваме разбиране и да даваме пари.
Права си, наистина има една порода хора, вечно недоволни. Дали са със или без деца, няма значение, както и да се стараеш, все не можеш да им угодиш. Аз съм доволна, че изобщо имам възможност да работя, съгласна съм с thewishmaster, че не се среща толкова често по-гъвкавото работно време, от опит го твърдя.
Andariel, в моя случай не е чак така очевидно, но точно хора, които в детайли знаят състоянието ми, са ми правили коментари как тези с ТЕЛК взимат и заплата, и пенсия, и не плащат данък върху заплатата.

# 55
  • Мнения: 5 100
Коментара не е лъжа.И аз съм с ТЕЛК и е точно така, защо се дразните?

# 56
  • Мнения: 5 312
Не е лъжа, но те го казват, защото завиждат на намаленото ми работно време (все едно работя половин ден, но взимам поне две заплати) и на пенсията за инвалидност. Ако се замислят и осъзнаят на какво всъщност завиждат, дали биха го правили пак?

# 57
  • Мнения: X
Това просто говори за хората, не за вас. Баща ми беше с телк и висок процент инвалидност. Вьимаше 450 лв последно. Голяма сума, че и за завиждане…

# 58
  • Мнения: 5 312
Така е. В случая темата не е нито за мен, нито за ТЕЛК, но принципът е същият. Тези, които се дразнят на майките, дали биха искали да имат у дома болно дете, та да отсъстват и те по-често?

# 59
  • Мнения: X
Знам, че не е редно да обвинявам държавата за всичко. Но все пак тя има възможност да промени това. В Германия майките работят с намалено работно време до навършване на 18 години на детето с намалено работно време. Получава и по-малка заплата. Така няма сърдити. Редно е и тук да се въведе. Така жената не се отдръпва от професията, получава доход, но има време за децата, без да ощетява колегите.
Запазвам си коментара за една друга тема.

Разбираемо е обаче негодованието на други жени, които не са майки, ако са постоянно ощетявани за сметка ма други.

Общи условия

Активация на акаунт