Масово съхнене на дървета

  • 3 713
  • 116
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 7 079
LemonDesi някой , който разбира, трябва да ти каже. Има вариант това нещо да е повредило дръвчетата или пък друго нещо да ги е повредило и това нещо да използва вече умрелите или болни дръвчета. Не мога да кажа. Само който разбира.

Последна редакция: пт, 25 авг 2023, 13:03 от bella-ciao

# 76
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 743
ами как така хем върл фен и защитник на ЕС , хем по темите за инвазията на вредители, климатичните промени, измирането на местни видове .... противоречиви на ес линияата изказвания Simple Smile
В темата се подредиха абсолютно несвързани нито едно с друго нито с някаква обща логика мнения. Това че някой е видял изсъхнало дърво не води до извод, че има промяна в климата.

# 77
  • Мнения: 1 656
.... Това че някой е видял изсъхнало дърво не води до извод, че има промяна в климата.
Това точно не значи, да.
Но климатични промени има, и то драстични.

# 78
  • Мнения: X
Ами, нормално за обществен форум да има всякакви мнения, без ред и оглед. Всеки се включва с нещо.  

Но не разбирам защо да липсва логиката? В първия пост се питаше, в общи линии, "срещали ли сте изсъхване на дървета и растителност" и "според вас на какво се дължи". Според някои то е въпрос на неправилно отношение към природата, според други на прекомерна употреба на всякакви -циди, незнание, според трети на климатични промени, болести по дърветата и т.н. Като едно не изключва друго. Често са взаимносвързани.

# 79
  • Мнения: 7 079
Eфибуш и аз не съм сигурна за точно тази релация, но със сигурност съхне не 1 дърво. Горските, които пращат чоевек да да ги махат като умрат , казват че няма спасение ако е заразено дървото и не може да се пребори .

За климатичните промени не знам със сигурност , аз не мога да преценявам толкова глобални неща. Знам само, че докато борбата в Германия включва редуциране на локалното отопление и увеличаване на централното ... ще има все повече улици и дори участъци между градове и населени места ,  под които ще вървят топли тръби и върху които зимата няма да се задържа сняг и т.н. .. т.е. каквото и да правим пак на нас си го правим и не виждам как едно вмешателство с негов ефект би било по-добро от ефекта на друго вмешателство. За мен и двете са еднакво лоши. Това за реакциите на централно , европейско и пр. ниво.

Последна редакция: пт, 25 авг 2023, 13:21 от bella-ciao

# 80
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 743
ще има все повече улици и дори участъци между градове и населени места ,  под които ще вървят топли тръби и върху които зимата няма да се задържа сняг и т.н. ..
Ами то по света под улиците има какво ли не, ей го под Париж са катакомби от незнам кое време. В северни държави улици се топлят нарочно откакто съществува технологията за това, нарочно да не се заледяват зимата и да са проходими. И сега ако кажеш, че всички тия неща имат връзка с климата вече навлизаме в теорията на конспирациите, просто няма никаква научно показана взаимозависимост. Все едно като кихнеш и завали да мислиш, че кихавицата предизвиква дъжд.

# 81
  • Мнения: X
За мен лично климатичните промени вече не са въпрос на *вярвам или не вярвам в тях* и че *причината е в действието на човека*. От 2019 година насам виждаме с очите си, понасяме пряко последствията от тях на местоживеенето ни, всяка година се случва нещо нетипично за нашия умерен климат, като нещата са не едно и две и се натрупват. От 8+ години живея на едно и също място и спокойно мога да заявя, че климатът коренно се промени от това, което беше 2014г.

Достатъчно научни проучвания и рапорти има за измененията, не е задължително за мен да трябва да имам капацитета сама да правя оценка, за да говоря за тях. Като човек, аз вярвам в науката, но съм и на позицията, че всеки е в правото си да има собствено мнение и да не вярва в нея.

# 82
  • Мнения: 1 249
Промени има, и дори да не са драстични, са толкова бързи че се забелязват и без човек да е обсебен от екология и затоплизъм.
На някои места обаче може да са по-силни и по-отдавна случващи се, на други все още да не са забележими.
Тук повече говорим и споделяме за локалните промени, в определени микрорегиони, а не глобалните.

# 83
  • Мнения: X
Съгласна съм. Локалните обаче зависят и от глобалните Simple Smile

По темата за локалните, тази и миналата година, в Североизточна България, региона около Варна, на неедин земеделец му изсъхнаха част от овощтните култури и други посеви. Суша. Липса на дъждове. Това споделят, като говорят за проблема. Не знам дали правят всичко по реда си оттъм правилна грижа, нямам капацитета да определя, но говоря за хора с образование на агроном, с голям интерес към земеделието, завършили с отличие специалността си, т.е. само мога да предположа, че правят всичко както трябва.

# 84
  • Мнения: 7 079
... Все едно като кихнеш и завали да мислиш, че кихавицата предизвиква дъжд.
Ами може би е време  да си пуснеш новините не само на български. Също така не можеш да фаворизираш един съюз , само защото имаш например някакъв профит от някакви програми по него и да не те интересуват останалите програми на съюза. Според мен се информирай по-цялостно. Ако искаш. Спора който водиш е едностранен и емоционален и според някои теминологии начина на аргументация се нарича cherry picking.

Последна редакция: пт, 25 авг 2023, 13:18 от bella-ciao

# 85
  • Мнения: 1 249
Много дъжд се изля, примерно може и да покрива разните норми, но по-важни са снеговете и то във високите части. В един момент те бавно се топят и така подхранват водите ( вкл. подпочвените ) продължително време.
А тези бури, почти урагани вече в Европа + градушки, изсипващи се наведнъж и много неравномерно, са по-скоро вредни, и не помагат кой знае колко на водния баланс.

# 86
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 743
Много дъжд се изля, примерно може и да покрива разните норми, но по-важни са снеговете и то във високите части.
Снеговете са важни през август,  в Европа, а дъждовете не? Thinking

# 87
  • Мнения: X
Снеговете, да. Но какви снегове около Варна, там влияние оказва и морето. Миналата година чакаха дъжд, чакаха в тоя регион...
А тази година по планинските курорти и в БГ, и в чужбина беше много зле - сняг нямаше, изкуствен сняг създаваха чак. И ако някой още си мисли, че това е естествено развитие...

# 88
  • Мнения: 1 249
Зависи и от почвите и растителната покривка, затова оголването на планинските склонове прецаква нещата.

# 89
  • Мнения: 25 867
От 2019 година насам виждаме с очите си, понасяме пряко последствията от тях на местоживеенето ни, всяка година се случва нещо нетипично за нашия умерен климат, като нещата са не едно и две и се натрупват. От 8+ години живея на едно и също място и спокойно мога да заявя, че климатът коренно се промени от това, което беше 2014г.

Защо точно 2019 г.? С какво го свързваш?
Аз пък живея от 58 години на едно и също място (с малки прекъсвания) и видях как дори през 90-те климатът беше по-различен от този през 70-те и 80-те. И драстично по-различен от времената, за които са ми разказвали родители и прародители.
Цивилизацията, удобствата и комфортът имат определена цена. Но хем не искаме да се откажем от тях, хем не искаме да плащаме. Спокойно, ще плащат деца и внуци.
Но да смениш бензиновата или дизелова кола с хибрид или да се откажеш от памперсите и да си гледаш бебето с пелени, които переш в автоматична пералня с уж екологични препарати не е грижа за природата и наследниците, лицемерие е. Нещо като индулгенциите, които са продавали през средновековието. Даваш там едни пари, а полза никаква.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт