Масово съхнене на дървета

  • 3 655
  • 116
  •   1
Отговори
  • Мнения: 298
Направило ли ви е впечатление масовото съхнене на дървета? Конкретно имам наблюдения върху западна България и от няколко месеца съм го забелязала, но онзи ден пътувах и се ужасих - всяко второ крайпътно дърво или е изсъхнало, или е започнало да съхне. В полето същата работа. Огромни стари дървета стърчат голи. В двора ни на вилата също изсъхнаха три дървета за последната година - две ябълки и една череша без видима причина. Навсякъде в селото масово съхнат и храсти, и млади, и стари дървета. В София също съм го забелязала.
Според вас на какво се дължи - болест, климатични промени, нещо друго?

# 1
  • София
  • Мнения: 35 148
Засадили ли сте поне едно ново?

# 2
  • Мнения: 298
Садила съм дръвчета, да. Бихте ли отговорили по същество?

Впрочем последното дърво, което засадих, също изсъхна безславно за няколко месеца, но да кажем, че аз нещо не съм направила като хората.

# 3
  • София
  • Мнения: 28 658
Не, нямам такива наблюдения.

# 4
  • Мнения: 25 669
От години иглолистните насаждения у нас страдат от гъсениците на боровата процесионка. Този вредител не само унищожава боровите дървета, но и пашкулите му предизвикват тежки алергии сред хора и животни не само при докосване, но и при приближаване на по-малко от 10 м.
За широколистните – не знам, не съм забелязала да страдат така масово както иглолистните. Но няма да се учудя, ако и там има нещо.
Освен климатичните промени, към които природата рано или късно ще се приспособи успешно, повече вреда носи дейността на хората. Масово се използват хербициди, пестициди и инсектициди, при това безразборно. Тези, които се продават на дребно, са силно разредени и неефикасни, което принуждава хората да увеличават дозите и да сменят често препаратите, без да са компетентни как се прави това. Агрономите са просто продавачи в агроаптеките, докато на полето земеделците правят каквото си щат, защото на тях акъл не им трябва. За дребните собственици да не говорим. Внасят се семена нелегално, макар че и за легалните силно се съмнявам доколко е действащ контролът при това ниво на корупция, каквото има у нас. За масовото купуване на семена от китайските сайтове, на които дължим куп непознати доскоро у нас вредители и болести няма и да споменавам.
Но, разбира се, вината не е на Ганьо Тариката, ами на световната конспирация, масоните, кемтрейлса, рептилите, 5G и т.н. по списъка.

# 5
  • Мнения: 298
Да, за последните години съм видяла няколко унищожени иглолистни гори и знаех, че при тях има някакъв вредител. Обаче това, което забелязвам сега с широколистните дървета не мога да си го обясня. Даже се учудвам, че тук в анкетата повечето хора посочват, че не са забелязали. В момента съм на терасата и виждам две огромни дървета, които винаги лятото са имали гъсти, зелени корони - значително оредели. На места направо голи. От всяко второ дръвче стърчат голи, изсъхнали  клони. А това, което видях оня ден на път из западна България направо ме изплаши. Масово, наистина масово. Не бих го направила на въпрос, ако се касае за две/три дръвчета. Дано нещо повредата е в моя телевизор.

# 6
  • Мнения: 25 669
Чакай сега, колко са огромни тези дървета? Може да живеят повече от хората, но не са безсмъртни. Те също умират. Провери от кой вид са и виж колко години живеят обичайно.
Освен това населените места не са най-доброто място за растителните видове. Заобиколени от бетон, корените им киснат в незнайно какъв химически коктейл...

# 7
  • Мнения: 6 919
Наблюдавам в паркчето пред блока ни, от десетина години масово изсъхват широколистни дървета, предимно ясени, кленове и тополи. Не умират от старост, а кората им се бели и изсъхват. Има и дъб, един от големите му клони е изсъхнал, а дървесината на клона и по ствола е надупчена с дупки, дебели колкото палец. Питах една специалистка, каза, че било някакъв дървояд и няма спасение, ще загине целия.
Забелязала съм и че кестените доста боледуват. Джанките като, че ли са добре, засега.
Мисля си, че болести и вредители винаги е имало, но изглежда сега климатичните промени се отразяват на по-бурното им развитие. Зимите са меки, с големи температурни амплитуди и доста дървета не успяват да заспят зимен сън, сокодвижението продължава активно и при рязко застудяване, дори и да не е с много ниски температури, кората се пука, измръзват. Няма и сняг, който пази зимата от измръзване. Освен това се заформиха дъждовен и сух период, към което също много от местните видове не са приспособени. И това важи не само за дърветата, а и за традиционно отглежданите по нашите земи зеленчуци, плодове.
Освен това, покрай разрастващата се търговия, навлязоха и много, нетипични за нашите райони инвазивни вредители, които нямат естествени врагове. Например чимшировия молец, който бързо се разпространи из цяла Европа и унищожи чимширите за отрицателно време. А гъсениците му гризат не само чимширите, птиците не ги ядат. Напоследък и бялата цикада здраво напада в България. До сега не я бях виждала на живо, но това лято няколко пъти се появиха единични върху растенията на терасата ми. Говорих с Дирекция Зелени системи, нямали представа.

Последна редакция: пн, 21 авг 2023, 19:57 от Diorela

# 8
  • Мнения: 298
Как’ Сийке, не умират от старост. Говоря ти за драстична промяна от миналото лято досега. Освен това както казах съхнат и храсти, и по-млади дръвчета. И определено бие на очи разликата с предишни години. Аз обичам да се заглеждам по пейзажа наоколо и такова нещо досега не съм виждала.

# 9
  • Мнения: 25 669
Ами, явно има някаква локална причина – едва ли е климатът.

# 10
  • Мнения: 3 933

Но, разбира се, вината не е на Ганьо Тариката, ами на световната конспирация, масоните, кемтрейлса, рептилите, 5G и т.н. по списъка.
Ти това с кемтрейлса, рептилите и 5G  го откриваш във всяко мнение, което не ти допада. Защо? Не е задължително щом мислиш нещо да си фен на рептилските конспирации.

# 11
  • Мнения: 25 669

Защото истериите в интернет пространството относно световните конспирации и т.н., вместо да утихнат с отпадането на ваксините срещу ковид, още повече набират скорост. Чак се ужасявам колко много хора са бягали от часовете по физика и химия... Въпрос на време е и да се върнат кладите, на които да горят всеки, който се осмели да каже, че Земята се върти.
И защото ми писна да срещам под път и над път цитати от форума, с автори не само пълни невежи, но и откровени тролове, а под тях половин България да се изрежда да се подиграва на тъпите и прости мами.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 23 715
С кестените има проблем. Някаква ръжда.

# 13
  • на село
  • Мнения: 3 943
Все си мисля, че и някои от дърветата остаряват и изсъхват.
В нас изсъхна праскова, засадихме 2 нови, дори едната вече има 5-6  плода, преди 2- 3 г. изсъхна черешата на съседите,  беше над 20- 30г, но после и нашата отиде и една вишна, може и болест да е било.
За мен в природата е естествен подбор.

# 14
  • Мнения: 12 809
Не съм забелязала такова нещо.
Ние всяка неделя ходим на планина, има изсъхнали иглолистни, широколистни, има ударени от гръм, изкоренени от буря, но не е драстично или повече от когато и да е.
Ходим редовно и да село (също Западна България), а и пътуваме наистина много и изобщо не забелязвам нищо стряскащо.

Общи условия

Активация на акаунт