Глава на бебето 10 см и месец до термина - рискове

  • 9 416
  • 71
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 222
svetla, aз лично изобщо не те разбирам. При бебе с голяма главичка и съвет за секцио ти отиваш да раждаш нормално при непознат екип с лекар, който не ти е следил бременността и се надяваш на късмет Rolling Eyes За мен това е неоправдан риск. Защо не се уговориш с някой лекар, така поне той ще ти даде мнение и можеш спокойно да си родиш и нормално при него после, ако той поеме ангажимент.

Последна редакция: чт, 14 апр 2011, 16:38 от _Dana_

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 4 495
Здравей!
Включвам се в темата, за да те успокоя поне малко. Аз имам две вагинални раждания на едри бебета (синът ми се роди 4,250, а  малката - 4,100 кг) и няма нищо толкова опасно или страшно.

Всъщност не говорим за едри бебета сами по себе си, а за такива с големи главички. Щото разлика има, повярвай. Малката ми дъщеря се роди 4200, но пък бип-а или там както се нарича, й беше съвсем нормален, далеч от застрашаващи размери.

И аз това щях да кажа, големите бебета, не значат автоматично големи глави. Моето момче имаше голям диаметър, но не бипариетален, а другият- ОФД, каквото и да значат тези инициали. Докторката в болницата, която записваше данните под диктовката на моят лекар два пъти го попита дали  има предвид точно тези см,толкова беше учудена. УЗ показа 3500 гр, той се роди 3400.
Освен това еддва ли може да има грешка в измерванията на бебето на авторката. Неточностите на УЗ идват обикновено във връзка с теглото, което  е базирано на изчислението на апарата по дадените  размери. Естествено ,че никой не знае дали тези размери отразяват точно теглото. Но главичката не е  трудно да се измери от средноразреден доктор.

# 32
  • Мнения: 2 658
По отношение на предаването на Гала, майката сподели, че раждането и е било предизвикано, а едно предизвикано раждане винаги крие рискове.


 Peace

Taка си е, само по себе си, предиzвикането не е точно "естествено".

Съгласявам се с това иzречение, "Гала" не съм гледала..

# 33
  • Мнения: 2 381
swtela, лаишки обяснено, твоят таз по време на раждане е изключително "гъвкав" (ставите като цяло), главичката на бебето е създадена така, че 4-те "пластини" се припокриват на "излизане".
Раждането започва при 10 см разкритие, последния месец детето не нараства значително.
Природата ни е създала така, че да раждаме нормално, а не секцио.

Раждала съм в САЩ. Само с опипване на корема ни казват колко голямо бебе се очаква. Гледат ни на ултрасаунд само ако се налага (гест. диабет). Таз не се мери изобщо.

Имаш едно рамо от мен за решението, което си взела. Само си уреди екип за раждането.

# 34
  • София
  • Мнения: 44 229
тя природата ни е създала естествено да раждаме, ама когато хората са раждали съвсем природно доста родилки и деца са си заминавали на ония свят по време на раждането....
не винаги може да се роди естествено...тогава секциото е добре дошло, нищо, че не е природно изобретение Wink

# 35
  • Sofia
  • Мнения: 4 495
тя природата ни е създала естествено да раждаме, ама когато хората са раждали съвсем природно доста родилки и деца са си заминавали на ония свят по време на раждането....
не винаги може да се роди естествено...тогава секциото е добре дошло, нищо, че не е природно изобретение Wink
Точно така е. В чужбина докторите вероятно реагират по-адекватно при спешен проблем от нашите, така че нещата не са много съпоставими. Но и там сигурно стават доста издънки. Колкото и да са редки, едва ли има значение, ако става въпрос за теб. Бебето е много по-важно от майката и в крайна сметка  е важен резултатът.
А по повод прегледите за енти път се радвам, че живея в България и само от мен зависи колко пъти и кои доктори ще ме преглеждат. Може и да не е най-правилната практика, но имаш малко повече гаранция за хванати аномалии отколкото с 2-3 прегледа в чужбина.
Идеята ми все пак не е да убеждавам майката, тя ще си понесе рисковете и на двата вида раждане.

# 36
  • Мнения: 3 861
тя природата ни е създала естествено да раждаме, ама когато хората са раждали съвсем природно доста родилки и деца са си заминавали на ония свят по време на раждането....
не винаги може да се роди естествено
...тогава секциото е добре дошло, нищо, че не е природно изобретение Wink

именно  Peace

Аз съм типичният пример за това, при цялото си желание да родя нормално сина си, нещата така се закучиха, че само бързата и адекватна реакция на екипа ни спаси и двамата, а бебето дори не беше гигантско, роди се 3850. Съвсем нормално тегло.

Светла, тук каквото и да ти говорим истината е някъде там, по средата и ще я разбереш, когато дойде моментът. затова бъди спокойна и позитивно настроена, не взимай категорични решения предварително. То ще си покаже в процеса на раждането. Само не им позволявай форцепс или вакуум...

# 37
  • Мнения: 2 381
В Бг 80 % от жените раждат секцио по медицински причини. Я малък таз, я голямо бебе, я късогледство,  я почивка на доктора баш, когато се пада термина  Grinning
Съвсем не става въпрос за случаи, когато се налага.

Светла успех.

(достатъчно прегледи на доплер съм имала + изследвания, които в Бг се смятат за излишни и натоварващи психиката).

# 38
  • София
  • Мнения: 44 229
Това са различни неща..

# 39
  • Sofia
  • Мнения: 4 495
[
Е, не е съвсем така. Повечето раждат секцио по желание. Не виждам вредата от това, честно казано. Не е това темата де. Пак казвам - важното е здраво бебе.

# 40
  • Мнения: 2 132
Здравей!
Включвам се в темата, за да те успокоя поне малко. Аз имам две вагинални раждания на едри бебета (синът ми се роди 4,250, а  малката - 4,100 кг) и няма нищо толкова опасно или страшно.

Всъщност не говорим за едри бебета сами по себе си, а за такива с големи главички. Щото разлика има, повярвай. Малката ми дъщеря се роди 4200, но пък бип-а или там както се нарича, й беше съвсем нормален, далеч от застрашаващи размери.

Освен това еддва ли може да има грешка в измерванията на бебето на авторката. Неточностите на УЗ идват обикновено във връзка с теглото, което  е базирано на изчислението на апарата по дадените  размери. Естествено ,че никой не знае дали тези размери отразяват точно теглото. Но главичката не е  трудно да се измери от средноразреден доктор.
Не съм съгласна. При мен имаше точно грешка с изверването на главата, а и други момичета споделиха за такова нещо  Peace

# 41
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 479
В Бг 80 % от жените раждат секцио по медицински причини. Я малък таз, я голямо бебе, я късогледство,  я почивка на доктора баш, когато се пада термина  Grinning
Съвсем не става въпрос за случаи, когато се налага.

Нали  Laughing

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 2 495
Момичета, сега по-скоро приляга да променя заглавието на темата, ето какво стана в резюме:

Доктор номер 1 (познат на майка ми, еднократно ходене при него): каза диаметър 10 см, препоръка 90 % секцио

Доктор номер 2 (който ми следи бременността, но не изражда): диаметър 9.8 см, има доста добри шансове за вагинално раждане.

Доктор номер 3 (д-р Троянчев от Пловдив, има много чувствителен ехограф, затова вчера бях при него) - каза 9.294 Ponderal Index. А бебето е с тегло  3766 г. в 37 г.с., отклонение 0.200. Препоръки - мога да родя нормално, тазът ми го позволява.

А сега де ? Моля се дано последният доктор да е прав.

Ето какво ми даде, моля която от вас знае абревиатурите, на които ще сложа " ?", да ми каже.



FAC/Fl  (?) стойност 4.6, норма за г.ц. 4.3, допуст.отклонение +- 0.5, реално отклонение 0,3

Fl/FAC (?)  стойност 21.7, норма за г.с. 22, допуст.отклонение +-0,2, реално откл. -0,3

Гестационна възраст по ПРМ   37w+1d
Гестационна възраст по УЗИ (?)  39w+0d

Някой медик ако има да се включи, защото докторът все пак не ми обясни детайлно всичко това ?
Доколкото анализирам, отговарям на 2 седмици по-късно.

Последна редакция: пт, 15 апр 2011, 14:11 от svetla

# 43
  • София
  • Мнения: 44 229
ако главата е 9,2 и тазът явно дори не изглежда тесен..тогава   пробвай нормално...
ако вярваш, че главата е 10 и повече - избери секцио...на кой лекар ще се довериш, зависи само от теб.

Освен това, ако не родиш преди термина, ти препоръчвам, ако може последно мерене на главата в началото на Май, за да видите как реално се развиват и променят нещата....

Гестационна възраст по УЗИ (?)  39w+0d - г.с. по ултразвуково изследване е това...

Последна редакция: пт, 15 апр 2011, 14:17 от Angel_Dust

# 44
  • Мнения: 2 401
И на мен така ми изглежда, че бебето върви по-напред от термина при това положение пък измерванията съвсем не дават  повод за притеснение!
Сигурно няма възможност да родиш при въпросния д-р Троянчев, но на теб ти трябва точно такъв доктор! Много е важно раждането да се развива естествено, да няма форсиране за да може и бебето и организмът на майката да са напълно готови, когато бебето тръгне да излиза, тогава обикновенно раждането е напълно безпроблемно. Това обаче без избор на екип много трудно може да се постигне, в смисъл че ако нямаш предварителна уговорка това да не се прави, много ще ти е трудно да си остояваш позициите да няма форсиране! Единственото спасение в такъв случай е да се отиде в последния момент в болницата, обаче лошото е че е трудно човек да прецени сам кога е дошъл този момент, особенно като е първо раждане!
Дано всичко да се развие по- най благоприятния начин и най-важното да попаднеш на добър лекар и акушерка!  Praynig

Общи условия

Активация на акаунт