Параноята, която ни тресе нас, българите

  • 6 868
  • 77
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 138
Започвам да се чудя дали параноята не е една от националните ни черти.

Сега разбрах, че някои хора смятат, че потопът във Варна бил предизвикан от климатично оръжие.
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4151988
И преди съм чувала разни конспирации за климатични оръжия и други разни политически и всякакви други конспирации.
Някои пък други, като не им върви, параноясват че някой им направил магия, урочасал ги.
Понякога се чудя това нормална държава ли е, или един голям психодспансер.
Защо параноята присъства толкова много в нашето мислене, откъде се поражда, да не би да сме някак си генетично обременени психически...

Вместо да се чуди как да подобри нещата, той/тя решава да обвини я някоя конспирация, я магия.
На мен ми се струва, че параноята е начин да бягаш от отговорност. Само че подозирам че е на несъзнателно ниво, иначе би било супер нагло.

Вас тресе ли ви параноя? Откъде идва и защо се поражда?

Последна редакция: нд, 22 юни 2014, 23:30 от kitarista

# 1
  • Мнения: 1 040
Климатичните оръжия, дето ги пускат самолетите ли?   Laughing

# 2
  • Мнения: 3 138
Не знам кои точно, не мога да им смогна на параноичните теории, но забелязвам че са много напоследък.
Възможно е да има няколко терории за климатични оръжия newsm78
Като че ли не достигат местата в психиатриите Laughing

# 3
  • Мнения: 3 138
"Според журналистката системата ХААРП е намесена дори в мистерията с малайзийския самолет, изчезнал в началото на март. Според специалиста по конспирации доц. Смоленов причината ХААРП да прихване самолета са намиращите се на борда му 20 високо-квалифицирани компютърни специалисти. "

Съвет от мен:
Преди да пътувате със самолет, обадете се на авиокомпанията и се уверете че на борда няма високо-квалифицирани компютърни специалисти. За всеки случай Laughing

# 4
  • София
  • Мнения: 18 679
Не знам кои сте вие, българите, но мен нищо подобно не ме тресе Simple Smile
Сега сериозно. Склонността да се вярва в подобни неща не е специфичен белег на никоя нация, но разкрива известен, как да го кажа по-деликатно, културен и образователен дефицит. Съответно, колкото по-голяма част от населението е носител на такъв дефицит, толкова повече хора симпатизират на подобни...хм, теории. Мисля, става ясно, защо у нас напоследък бизнесът на вестниците, които ги продават, процъфтява Confused

# 5
  • Мнения: X
Мене като една българка си ме тресе параноята. Сега съм далеч от България и като ми прати някой от там СМС със съдържание "Можеш ли да влезеш в Скайп?", веднага набирам номера и паникьосано питам: "Какво стана?  Shocked". Все си мисля, че нещо лошо е станало.

# 6
  • Мнения: 1 040
Преди по телевизиите се изявяваше един психо - не знам какъв си,
който беше убеден, че бялата следа, оставяна от самолетите в небето била
разпръскване на някакви си климатични вреди.
На мен идеята ми е безумна.
Забравих му имено - Еленко някой си.

# 7
  • София
  • Мнения: 18 679
Е, то, не че изгорелите газове от самолетите са много полезни, де...

# 8
  • Мнения: 4 892
То не е само нас, българите.

Но аз вярвам в ХААРП. Прочетох за него в един много достоверен сайт със сериозното име lokumki точка com.

A ето го и самият ХААРП.

Скрит текст:

# 9
  • Мнения: 4 418
Айде пак поредното обобщение "ние, българите" ...
Параноята и суеверията, които авторът споменава в началото са две различни неща. Нито параноята е задължително да бъде предизивикана от суеверия, нито пък суеверията задължително водят до параноя!

И сега .... барабни, че ще разкрия световна "тайна" - те не са в по-малко количество нито сред испаницте, нито сред италианците, нито сред гърците, да не говорим за страните в Южна Америка, Африка, Азия...

Т. нар. "параноя" не е присъща само на "нас, българите". Страхът е част от човешката природа, противното би било по-опасно. Защото най-големите бели в човечеството са дело именно на "безстрашни". А всичките тези теории на конспирациите са известни по цял свят и имат не по-малко поддръжници НАВСЯКЪДЕ по света!

Последна редакция: пн, 23 юни 2014, 00:22 от @steraki

# 10
  • Мнения: 14 478
Всеки над определена възраст го тресва нещо. Българите не правят изключение от биологията.

# 11
  • Мнения: 3 138
Айде пак поредното обобщение "ние, българите" ...
Параноята и суеверията, които авторът споменава в началото са две различни неща. Нито параноята е задължително да бъде предизивикана от суеверия, нито пък суеверията задължително водят до параноя!


Суеверията и параноята са вярно различни, но доста свързани.
Да обяснявяш всеки свой провал с това, че някой ти е направил магия и да харчиш пари за врачки да ги развялят си е точно параноя.

# 12
  • София
  • Мнения: 3 064
НиноТино, откраднах си снимката  Joy

А глупостите с ХААРП и Кемтрейлс не са параноя, ами нечовешка глупост. И не само в България вярват в тия идиотщини. Има и сайт на вярващите, че Земята е плоска, така че - всеки луд с номера си.
Иначе - удобно е за някои да вярват в конспирации и да си обясняват нещата с тях...

Колкото до следите в небето, те дори не са от изгорели газове, а са конденз, демек - гОла вОда.

# 13
  • Мнения: 4 418
Започвам да се чудя дали параноята не е една от националните ни черти.

Какви са другите ни национални черти? Ама сигурните.  Laughing

# 14
  • Мнения: 15 265
Тресе ме човешката безотговорност. Случилото се във Варна и Добрич е резултат от липса на мисъл и контрол от хора.
Не изключвам възможността да има различни оръжия, конспирации и др. подобни. По лошото е, че в ръцете на безумец, всяко нещо може да бъде използвано като оръжие за унищожение, било на хора, било на природа или държава.

Общи условия

Активация на акаунт