Параноята, която ни тресе нас, българите

  • 6 873
  • 77
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 3 064
Както е известно - настинката с лекарства минава за 7 дни, а без се влачи цяла седмица.

Тоест, все тая?  Laughing

Ами, да, все тая е. Можеш да си облекчиш възпалението в гърлото или хремата, ама това става и с бабини илачи - джинджифил, мед, лимони за вит C, чайчета от дюля за кашлицата, лук, промивки на носа с физ. р-р или просто морска сол, разтворена във вода. Тия вируси не се лекуват, само се потискат симптомите им докато минат. С по-леките ангини е същото положението.

# 76
  • Мнения: 5 710
Започвам да се чудя ...

Да, национална черта е. Това май си  има и име в психологията, но тъй като не съм психолог ще го обясня с мои думи: Когато човек е несигурен и несвободен, той е много склонен да проектира причините за събитията по-далеч от себе си и да се самоосвобождава от лична отговорност по този начин. Ето защо в Русия са луднали по разни врачки и конспирации и бълват потресаващи хипотези -  тенденция, която е ясна и у нас. Просто хората ( по-точно някаква достатъчно голяма част от хората, за да се оформи такава тенденция) са несвободно мислещи и мислите им стигат до там че 'от мен нищо не зависи' и съответно са много податливи на всякакви внушения.
Освен това хората от соц. блока са закърмени с една идея и тя е идеята за врага и вината.  Тези идеи помагат хората по-лесно да проектират  причините извън себе си и да се чувстват по-удобно на далечно разстояние от тях.
Ето защо е много по-лесно да повярваш, че американците, например са ни бомбардирали с еди какво си от космоса, което е причинило наводнения ( например), отколкото разни злободневни баналности, като непочистени корита на реки, канали, или незаконна сеч, строителство и тн.
Първото е лесния път - "те" отново са виновни, те отново са врага, ние сме жертви на великите сили Другото е трудно - поведението на свободна личност  - "аз" виждам причината и аз трябва да направя нещо ( например да гласувам, или да пиша един имейл на кмета да го питам защо така и тн.) Това е, според мен.

# 77
  • Мнения: 822
HARP е реален проект на министерствата на отбраната на САЩ и Канада. За връзката му със световните и българските катаклизми не мога да кажа нищо. Бях чела някъде, че Щатите е трябвало да замразят експериментите и изследванията си до края на 2014( или 2015, не съм съвсем сигурна).

Иначе параноята не е само българска треска...
Но понякога си мисля, че е много по-здравословна от безграничното доверие към правителство, медии и държавни институции, което е достигнало до епидемични размери на северноамериканския континент.  
В Европа все още се усеща някаква будност, опит за анализиране, нотка на съмнение, жажда за оспорване, нужда от търсене...
Началният етап от развитието на болестта при някои може да бъде само лека форма на любознателност. При други усложненията може да доведат до параноя. Много рядко може да се наблюдават и форми на шизофрения. Нормално е за свят, пренаситен от информация...

P.S. Само добавям, че идеята за връзка между HARP и катаклизмите в Европа дойде от запад и не се зароди на родна почва. Ние сме просто добри сюнгери и попиваме бързо... Предимно лошото. Това вече май ни е национална характеристика...

Последна редакция: нд, 14 сеп 2014, 08:52 от CaveWoman

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт