Отговори
# 30
  • Мнения: 1 792
Или, благодаря ти много за прекрасната тема!   bouquet И за списъка, разбира се. Сега ще го сравнявам с моя  Mr. Green

По отношение на шишетата и онази съставка BPA - аз за себе си не купувам такива, та за бебето ли  Stop Избягва се достатъчно лесно за нас и за малките ще е така. Като цяло едно от съществените неща е да не оставяме вода и храна да се затоплят в пластмасови опаковки. Гледах онзи ден едни стъклени шишета и ми се сториха леки  newsm78 А и не кой знае колко скъпи. Предполагам, че ще купя едно шише, да има. Даже може и да е 125мл само.

Може ли да предложа нещо - когато някой ъпдейтва да каже, както го беше направила Стефи, за да не си играем двойно Simple Smile

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 748
Благодаря за хубавата тема!  Hug Нека е пълна само с добри новини!
За шишетата-Или добре е обяснила.
Аз си бях купила две шишета на Нук, въпреки, че бях решила да кърмя. И добре, че се бях подготвила. Носих си ги в болницата и си храних там детето с тях, защото кърмата ми слезе по късно.
Вярно, че после не съм ги използвала, защото като тръгна кърменето дъщеря ми отказваше шишета.
Може да заложиш на по евтин вариант шише и като начало си вземи само едно Simple Smile за всеки случай.
За бисфенол-до колкото съм запозната вече не се съдържа в пластмасата на шишетата.
Емануелка, и аз много се цедях първия път. Но сега ще гледам да избегна тази гимнастика. Надявам се бебо да успее да регулира кърмата според неговите нужди и да не се налага цедене.

# 32
  • Мнения: 1 602
За шишетата аз си бях купила 2 едно стъклено от 125 мл и едно пластмасово от 250 мл. В началото използвах стъкленото за да дохранвам защото кърмата не и достигаше на нашата бебка, също така и давах и чаи от копър за коликите. Шишетата си ги купих от джъмбо като ми направи впечатление че стъклените са по евтини от другите. Стъклените шишета обаче ги смятам за неудобни когато бебето стане по голямо защото бебето почва да ги мята и те се чупят като има опасност да се порежат.

# 33
  • София
  • Мнения: 664
Здравейте и от мен мами! Simple Smile

Много хубава темичка!Браво!  bouquet

Нали Ви казах, че стерилната урина ми е без растеж на микроорганизми. Ами тази сутрин отидох да си взема оригинала на изследването от лабораторията и реших да пусна и една прясна урина, като за целта вкъщи се подготвих с тоалета и си я занесох в контейнерче. Резултата ми е: няколко броя левкоцити и еритроцити, множество плоски епителни клетки и бактерии + кръв в урината. Sad Възможно ли е за няколко дни?Утре ще ходя да си правя изследването и в друга лаборатория. Ще занеса резултатите на гинеколожката и ще видим какво ще каже тя и ще й кажа и за втвърдяванията. Чудя се ако я помоля дали ще иска да ме прегледа, тъй като го направи преди една седмица... Отделно си записах час за четвъртък следобяд за нефролог. #Crazy

Ето и хубавото: днес мисля, че усетих бебчо. Първоначално се появи хубаво чувство в корема ми, а след това и помръдването около минута - две. После се появи леко хубаво трептене. Heart Eyes

Лека вечер от мен!  bouquet

# 34
  • Мнения: 239
За шишетата... аз мисля че трябва да имам поне едно. Етърва ми, която все още не спяла да кърми /племенника е на 7 и половина месеца, та още суче сутрин и вечер/ ми каза, че с помпата за изцеждане е имало и едно шише с биберон. И през цялото време кърми с протектори, а четох някъде че се ползват в случай на нараняване на зърната... дрън, дрън. Та тя имаше ммноооого мляко - след като нахрани бебока изцеждаше още поне 60-70 мл. Да й завиди човек. Аз много се надявам да съм като нея...


И да ви се похваля от 2-3 дни бебчо ме атакува с риничета. Ако досега се колебаех дали е то - вече не е така.

# 35
  • Мнения: 39
Привет и от мен в новата тема - страхотна е, момичета   bouquet

# 36
  • Мнения: 263
Здравейте и от менв новата тема-страхотна е. Виждам вече сте на вълна шишета идр.покупки. Аз още се ослушвам,че първо трябва ремонт вкъщи-до към средата на май се очертава, и тогава пазаруването.За шишетета-предпочитам да имам 2 бр.- никога не са излишни.

# 37
  • Мнения: 789
Като спомена Мишоко за ремонт, аз в момента правя на апартамент и се надявам до месец да съм приключила и ме чака освежителен ремонт в нас преди бебка Simple Smile

# 38
  • Мнения: 263
Ocenborn-късметлийка сищом до месец си готова. Аз след медец в най-добрия случай ще съм започнала #Crazy

# 39
  • Мнения: 99
Мерси за хубавата тема  bouquet

Аз бързам да се похваля, че днеска на 100% потвърдиха, че ще си имаме момче.
Всичко си му е наред. Доц.Димитрова го огледа много хубаво: дробчета, гръбче, крачета, жлъчен и пикочен мехур и сърчице.

Доволна съм от прегледа. В петък съм при лекарката от ЖК и пак ще си видя бебока.
Отдъхнах си  Wink
От цял ден напрежение и сега ме заболя главата, но важно бебо да е наред.

Трябва да си запазя списъка, защото ние от каката имаме дрешки, но няма да мога да ползвам много, защото тя беше зимно бебе, а й цветово.

Аз имам ръчна помпа на Томи Типи не искам да купувам нова. Шишета трябва да са пак на същата марка, а аз не им бях голям фен.
Но се чудя може ли на пластмасата да й е станало нещо?


# 40
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
И аз тук Simple Smile
Благодаря за темата  bouquet
Минахме феталната. Всичко е наред с бебка. Вече е 100% сигурно,че ще е момиченце. Остава някак да убедим баткото, който иска братче, че  е хубаво да си има сестричка  Laughing
Шишета ползвах, макар че се кърмехме. Не бих си купила цял комплект като за начало. Това е много лесна покупка и може да се направи бързо и след раждането, ако има нужда. За начало бих взела едно, две максимум. Иначе сега има огромно разнообразие. Аз си пазя  някои от шишетата от баткото, но може и да реша да купя някое ново. Ще го обмисля по нататък.

# 41
  • Мнения: 41
Хоуп, благодаря за актуализирането и честито юначе! Hug

На мен ми дойде музата за списъка. Поствам "някакъв списък", компилация от няколко списъка в нета с коментар към предложените в него покупки. Това е само за началото, после ще си докупувам, каквото установя че трябва. Дрешки съм написла много по-малко, отколкото препоръчаното в списъците, защото като следвахме списък, имаше дрешки, които умаляха без да ги облечем нито веднъж. И с уговорката, че бебешките дрешки се перяха ежедневно на ръка. Ако ще ги чакате да се натрупат за пералня, наистина ще трябват повече.

Скрит текст:
Комплект за изписване - разбира се. В зависимост от това колко е топло. За лятно бебе, предполагам нещо с късо ръкавче и отделно едно лятно одеалце за всеки случай.
Бодита с дълъг или къс ръкав - очевидно с къс - 3-4 и едно с дълъг, да има. Добре е да се разкопчават отпред и отдолу. Отдолу за лесна смяна на пеленките; отпред, за да не лежи бебчо върху копчета. Всъщност за новородено стават и камизолки тип "прегърни ме".
Ританки - ами с този сезон за начало не знам дали ще трябват, но 1-2 е хубаво да има.
Чорапки - 2-3 чифта.
Гащеризончета - може би по-натам. Ако има хладни дни, ок, но иначе за бебчо е достатъчно да е по боди.
Шапка според сезона -  според мен няма да трябва, поне до застудяване през есента. На новородено слънчева шапка не му трябва, защото все му се пази сянка така или иначе, а топлеща шапка мисля, че ще е напълно излишна.
Жилетки - ами не. Не и преди есента.
Блузки с дълъг ръкав - може би една.
Ръкавички - не за да топли на бебето, а за да не се драска с нокти. Но може и да няма нужда.
Буйки - да, защото е сладко. Иначе реално няма нужда от тях.
Якенце/космонавт (през зимата) - да. През зимата, както е и написано.

Легло + матрак - според мен може да се спести от креватче, но матрачето трябва да е добро. Има много теми.
Преносимо креватче/кошара - не е задължително. Ние ползвахме много преносимо креватче, но в по-късен момент.
Одеяло/завивка - само лятно одеалце в началото.
Тънки памучни пелени - 1-2.
Памучни кърпи в различни размери - това е от мен, ползвахме почти постоянно, а не ги видях в никой списък. За подлагане в сутиена за кърмачки по време на кърменето, за да не потече към сутиена. За избърсване на бебчо, ако се накапе, защото е по-щадящо за кожата от хартиена салфетка. За подлагане под главичката, ако се лигави, докато спи и т.н. Много употребявахме. Имах поне двайсет, част от които си направих като срязах една тънка памучна пелена.
Спално бельо - два комплекта са достатъчни.
Протектор за матрак -  разумна покупка. Не си струва да спестите 20 лева (поне толкова бяха преди) и да рискувате наакан матрак...
Обиколник за леглото - по принцип не е необходим преди бебето да почне да се върти, но аз мисля да взема отначало, защото сме с климатици и ще му пазят завет.
Стаен термометър - напълно ненужно.
Бебефон - ако къщата ви е на повече от един етаж или е повече от 200 квадрата, и ако възнамерявате да прекарвате много време далеч от бебето...
Овлажнител за въздух - защо?
Спално чувалче - чак късна есен.
Мрежа против насекоми - ако нямате такива на прозорците е хубаво да има. Комарите мнооого обичат бебешка кожа.

Количка - да, удобно е да имате Simple Smile
Столче за кола - мисля, че е задължително за превозване на бебе.
Чанта за разходка -  мисля, че част от количките имат в комплект такава. Хубаво е да има много джобове за всички неща, които една майка мъкне със себе си.
Слънцезащитен крем - абсурд. Новородените и без друго не бива да се излагат на слънце. Само рискувате някоя алергия.
Дъждобран за количката - един път ми се наложи само, но спаси бебка. Но беше в по-късен момент.
Кенгуру/слинг - да, количката не е удобна всеки път. Понякога излизаш само за малко и е по-удобно така.
Сенници за кола - хм... не са ни трябвали.

Ваничка със стойка - имахме, удобно е, за да не се навеждаш, но се ползва много за кратко. Най-често и лесно напишканото дупе се мие на чешмата.
Шампоан (за коса и тяло) - да.
Сапун със сапунерка - в началото е излишно.
Гъба - ами не си представям да търкам новородено, може би по-натам. Имахме едно кесе от нежен хавлиен плат и с него обтривахме бебка.
Бебешко олио - не е задължително, всичко зависи от кожата на бебето.
Хавлийка - да, потърсете такава от фин хавлиен плат, дето трябва да се загледаш, за да различиш, че е хавлиен. Несравнимо по-меки са.
Крем против подсичане - ако се наложи.
Термометър за вода - излишно. Мисля, че всяка майка безпогрешно ще прецени температурата на водата. Нали знаете как се прави. Потапяш лакътя си, не дланта. Ако е ок за вас, значи и за бебо е ок.
Клечки за уши с ограничител - мда, събира им се нещо жълто по ушетата, така че клечките са удобство.
Непромокаема подложка за повиване - имахме и стабилен повивалник, и преносима подложка. Ами да, в началото върши работа, особено докато хванеш цаката на смяната на пелени. С времето има все по-малко гафове.
Четка и гребенче - ако има косица бебчо. Но мека четка е хубаво да има дори да няма коса, защото обикновено им се получават едни келки по главицата. Но може да се купи и по-натам, когато потрябва.
Влажни кърпички - да, голямо удобство, да избършеш преди да измиеш дупето.
Пелени за еднократна употреба - за еднократна, за многократна, кой както си е решил, но без това не може.
Ножичка със заоблени връхчета - или нокторезачка. аз ползвах нокторезачка, а ММ ножичка.
Прах за пране - мда, няма как с този за възрастни.
Скрин/шкаф за преобличане - има такива с повивалници отгоре. Не е задължително. Така или иначе ще трябва в нещо да държите бебешките неща. Ако се сложи повивалник върху обикновен шкаф върши същата работа.
Анатомична поставка за ваничка - нашавата ваничка си беше анатомична, така че това не се наложи. Майка ми пък е слагала пеленки под главичката и телцето на бебето и така.

Четки за шишета и биберони - ако ще храните с АМ или ще цедите.
Биберон залъгалка - ох, по-добре не почвайте. Много е изкушаващо, но после трудно се отучва.
Лигавници - 1-2.
Стерилизатор - абсолютно ненужна вещ за мен. Изварявахме шишетата като едно време. По-лесно ми беше да обслужвам тенджера с вода, отколкото стерилизатора. Освен това е поредното нещо, което заема място!
Клипс и кутия за залъгалка - ако имате такава.
Течност за студена стерилизация - ако сте на път, няма къде да изварявате... ама пък къде чак пък толкова ще се мъкнем с новородените.

Помпа за кърма - ползвах няколко пъти за наточване на кърма, когато трябва да отсъствам и веднъж ми спаси живота с едно запушено каналче. Но ако успеете на ръка, няма да ви трябва.
Сутиен за кърмачки - да, удобно е. Макар че често пъти успявах да го намокря с кърма...
Шишета (за чай и вода) - ако ще кърмите само, няма да ви трябват.
Биберони за шишета - виж по-горе.
Силиконови/каучукови предпазители - ами кърмих само с такива. Силиконови. И нямах никакви проблеми със зърната. Но и имах късмет, бебка смучеше като змей и нямаше проблеми с тях.
Абсорбиращи подплънки - не препоръчвам силиконовите такива, само хартиени.

Шишета за хранене - ако няма да дохранвате или да храните с АМ, не ви трябват.
Биберони за шишета - виж по-горе.
Пластмасова лъжичка - за новородено?
Термобокс за шишета - това какво е?
Термокана - може и на котлон.
Уред за затопляне на шишетата - ъ?
Отцедник за шишета - два пъти "ъ"! какво е това?!?

Капки против колики - ами сигурно няма бебе без колики и майките пробват какво ли не. Пробвайте. Най-много помагаше гушкането и носенето на ръце.
Бебешки термометър - какво ли му е бебешкото? Термометър. Важно е да има. Бебчетата се претоплят лесно и вдигат много бързо температура за съжаление.
Антибиотична пудра за пъпчето - ако има нужда.
Спирт 70 % – за пъпчето - ако има нужда.
Памук или памучни тампони - все ще потрябват за нещо.
Физиологичен разтвор - за какво?
Аспиратор за нос - само ако се разболее.
Стерилни марлички за пъпче - ако трябват.

Дрънкалки - в началото е излишно. Заслушват се нещо там по различните звуци, но няма по-интересно от гласа на мама и тати.
Музикална играчка за креватчето - също.
Играчка за количка - по-натам е много полезна, в началото не.

Нощна лампа - хубаво е да имате, за да може да отворите очи, и да хвърлите поглед на бебо, без да ставате. В началото ще се благодарни за всяка минута сън повече.
Възглавница за кърмене - така и не се научих да ползвам каквато и да е възглавница. Ама сега нали имам специална, пак ще се пробвам.
Кантарче - излишно.
Бебешки шезлонг - в един момент, за няколко месеца е страшно удобен, но в началото няма нужда от него. Нито от преносимото креватче. Ако искате бебо да е при вас в различна стая, може просто да го сложите в количката.
Кофа с капак само за мръсните дрешки на бебето - е чак пък толкова.


С много от нещата съм съгласна, с други - не. Особено майките с по едно, две деца вече са имали различни нужди съобразно индивидуалността на детето. Новородено бебе дори лятно се облича с дълъг ръкав и ританки, може да са много тънки и задължително памучни, но по къс ръкав и панталонки?

Ние специално много си ползвахме шезлонга - от 2 до поне 9 месец. Анатомичната ваничка (КАМ) на стойка до година и три месеца, страхотна покупка, докато си играеше с играчките, съм си взимала душ до него. Помпи, шишета, стерилизатор, уред за загряване на шишета ползвах много време, тък като изцеждах кърма и пиеше от шише, а в по-късен етап за загряване водата за АМ. Отцедник за шишета ползваме и сега, слагаме всякакви лъжички и шишета от вода. Като малък ползвах просто кухненска хартия, иначе всичко се мокри. Ако майката само кърми, може и да не потрябват, но 1-2 шишета задължително трябват, поне за предлагане на вода. Моето не искаше вода до 7 месец, но съм предлагала. След това пиеше като жаба Simple Smile

Стаен термометър и за вода за мен са задължителни и ги ползвахме доста време, а сега ще ни вършат работа и за второто. Това с проверката според майката са го правели майка ми и баба ми, но аз реших да се възползвам като ги има, много са удобни, а не малко майки претоплят децата си. Овлажнител за въздух е много полезен в студените сезони, когато въздухът се изсушава от парното и не влиза постоянно свеж такъв както през лятото. Влажността трябва да е между 40% - 60%, а в обикновени условия е около 20%, ползвахме го и бяхме много доволни, а ММ намали хъркането Wink

Бебешки термометър трябва и то добър. След около 2 години намерихме най-сетне на Браун, първия точен. Обикновен дигитален ако позволи детето мерене в дупето - ок, но като почнат да шават и да ходят, елате да пробвате пак. В уста и под мишница абсурд да позволят. Този на Браун е за ухо, измерва за 3 секунди и е много точен, което е най-важно.

Антибиотична пудра, спирт се слагат на всяко бебе докато не падне пъпчето - на нас на 16 ден падна. Лепенки вече не се препоръчват, може да се инфектира от затваряне на раната.

Най-добрата покупка и то чак наскоро е кош за мръсните памперси. Докато бяхме в БГ нямахме и банята постоянно миришеше на ако. После слагах всеки в отделни торбички и сега се родихме с този кош, чисто, свежо и приятно.

Бодита според мен трябват много повече от 2-3, както и лигавници. Новородените повръщат много често, моето до 3 месец постоянно повръщаше. Бодитата също се цапаха постоянно. Прането на ръка не е за мен, пусках пералня веднъж на няколко дни.

Преносимото легло е мнохо удобно за мен и сме го ползвали от началото до сега - било на хотел, гости на баба и дядо, приятели, голямо удобство е и бяхме купили най-обикновено за 80-90 лв.
Играчките и дрънкалките наистина са излишни, но е хубаво да има някаква успокоителна класическа мелодия или природни звуци.

Бебешко олио се ползва ако е зимно бебе, в повечето случаи е добре да е бебешко мляко. Крем против подсичане съм ползвала при всяка смяна на пелените и досега ползваме или докато е с памперси.

Иначе списъка е много изчерпателен, просто всяка майка ще се води от нуждите на детето си.


# 42
  • sofiq
  • Мнения: 111
Мерси за страхотната темичка Или и за списъка, бях намислила толкова неща да пиша и докато изчета страниците и забравих Simple Smile. Честито на разбралите пола на бебоците си Simple Smile.
За списъка аз още не съм си го направила, но си пазя предишния, който обаче е за зимно бебе. Ще го  барна тук там и ще видя какво ще остане за купуване, защото почти всичко си имаме, но ще трябват и някоя друга момичешка дрешка все пак.
Лека нощт и да спинкате спокойно, без много сабужданки Simple Smile

# 43
  • София
  • Мнения: 664
Добро утро на всички! Simple Smile

Или. благодаря за списъка!  bouquet

Стискайте ми палци Simple Smile след малко ще занеса изследванията на гинеколожката и по своя инициатива ще пусна нова урина! Praynig baby_neutral

Лек ден от мен на всички! Simple Smile

# 44
  • Мнения: 239
Добро утро и от мен   bouquet

Станах рано, защото пътувм към София за 4Д във Фемина. Стискайте палци всичко да  наред.

Лек и приятен ден

Общи условия

Активация на акаунт