Какво да правя с майка ми?

  • 12 696
  • 82
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 382
Здравейте, намирам се в безизходица и не знам как да постъпя. Ще се опитам накратко да обясня. Живеем в един дом с моята майка, имаме две големи вече деца. От известно време(от както татко почина-2 години), майка ми понякога става просто непоносима. Те бяха изключително близки и това за нея(както и за всички нас впрочем) беше голям шок. Разбирам я, че трудно го преодолява, но... вече не се издържа. Искам първо да отбележа, че тя много ми е помагала винаги, за децата и изобщо за всичко, иначе е прекрасна и баба и майка, но....има едно НО... Аз съм на 40 год., с що годе добра професия, страхотни деца и прекрасен съпруг, апартамента в който живеем е доста голям, по принцип е мой(но преписан ми от родителите), ремонтиран и обзаведен от- до от нас, разполагаме с прилични доходи, които ни позволяват да не сме лишени от нищо, да ходим на почивки и екскурзии редовно и по чужбина, да си задоволяваме нуждите, без да сме богати. Майка ми обаче е вечно недоволна от това какво правим, как го правим, защо, непрекъснато се правят забележки от всякакъв тип и за всичко на мен, мъжа ми и децата и ние трябва да премълчим, защото ако се обадим става страшно. Непрестанно живеем съобразявайки се с нея за почти всичко- например какво говорим или правим, защото тя се обижда от нещо съвсем незначително. Всички се държим с нея добре- и аз и съпруга ми и децата, но само да и се противоречи за нещо, каквото и да е и да не сме съгласни с нея тя се разсърдва, мълчи или най-често се започва скандал, в който ако някой се обади става страшно. В момента е така- тя не ми е вече майка, никой не я обича, пречи на всички и вече три седмици живеем в една къща без даже да се виждаме почти или се разменаваме като непознати. Не искам да е така, децата са притеснени, грозно е, но опитах да я заговоря- нищо не става- тя си била казала последната дума- аз не съществувам за нея. И това за някакви велики глупости, в които тя изговаря безумни неща, чак смешни и след това тя се сърди, а през цялото време ни обижда, как едва ли не за нищо не ставаме, нищо не правим, не можем без нея да се справим с нищо и т.н., което е тотално невярно. Най-лесно е да се изнесем- не го правя, защото знам, че това ще я съсипе, наистина, освен това за нея е много важно мнението на хората- важно е за пред хората всичко да е ОК. Но, вече започва да ми писва и затова моля за мнения. Предполагам, че и аз имам вина, но правя всичко тя да е добре- даже я водим с нас на почивки, за да не остава сама, грижим се непрекъснато за всичко и пак   не става....

# 1
  • Мнения: 114
Съчувствам Ви,проблема е сериозен.Явно майка ви е силна и манипулативна личност,която след смъртта на партньора се е почувсвала "вън от прожекторите".
Всички тези скандали са ,за да се почувства важна и значима и да е сигурна,че всичко все още се върти около нея.
Ако е възможно,проведете още един сериозен разговор и твърдо отстоявайте позицията си,че най-важно е вашето спокойствие и това на съпруга и децата ви и няма да позволите намеса,забележки и скандали.Не зная на каква възраст е,но може да се касае и за начало на старчески изменения,които са различни за различните хора и понякога се изразяват различно.
Знам,колко е трудно когато ролите се сменят,но родителите трябва да се съобразяват с порасналите си деца ,а това не винаги е лесно.
Другия ми съвет е ако има възможност,да помислите за самостоятелно жилище в което да я обгрижвате,така ще е по-спокойно.

# 2
  • Мнения: 3 228
Според мен сте се вкарали в капан, от който няма излизане.
И още нещо - напоследък ли е така майката или винаги е била трудна за съжителстване или тотално се е променила последните години.
Аз лично не виждам какво може да направите. Ако се изнесете ще се започне колко сте неблагодарни и как сте чакали да остарее, за да я изоставите сама, а пък тя ви е помагала когато сте имали нужда и ви е дала дома си.
Ако останете, тези неща все повече ще ви изнервят и в един момент това ще се отрази на всички ви.
Почти съм убедена, че на тази възраст няма да я промените, за да съжителствате мирно

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 382
Според мен сте се вкарали в капан, от който няма излизане.
И още нещо - напоследък ли е така майката или винаги е била трудна за съжителстване или тотално се е променила последните години.
Аз лично не виждам какво може да направите. Ако се изнесете ще се започне колко сте неблагодарни и как сте чакали да остарее, за да я изоставите сама, а пък тя ви е помагала когато сте имали нужда и ви е дала дома си.
Ако останете, тези неща все повече ще ви изнервят и в един момент това ще се отрази на всички ви.
Почти съм убедена, че на тази възраст няма да я промените, за да съжителствате мирно
Подозирам, че си напълно права. Майка ми не е толкова възрастна- тя е на 67 год., общо взето и преди си е било малко тънкообидна и обичаше да става на нейното, но напоследък става страшно. Колкото повече се опитваме да и "угодим" толкова повече ни  се качва на главата. Мисля, че даже това че нямаме някаква пряка необходимост и зависимост от нея  я дразни. Имам предвид, че докато бяха по-малки децата беше добре - посреща ги от училище, ядене, уроци и т.н. А сега те нямат нужда от грижи-големи са и се справят сами с всичко и тя се чувства някак отхвърлена, незнам. И се чуди с какво да се заяде - вечерта когато се скарахме каза че мъжа ми  бил мързелив, не пипал нищо в къщи и се държал подигравателно с нея. Това след като 2 часа преди това той беше обикалял половината аптеки в града, защото едно от нейните лекарства ги нямаше и трябваше да се намери, за да има да пие. Освен това лично той е направил апартамента, като изваден от списание- сам, защото може и му се отдава- окачени тавани, луни, бар плотове... абсолютно всичко е "овършал" сам; след това я попита дали иска да сипе да пием по едно уиски- защо я питал, подигравал ли и се, тя да не е втора категория човек... newsm78

# 4
  • Мнения: 3 228
Ами опитайте да и давате дребни задачи, за да се чувства полезна. Например да сготви любимото ви ястие, защото го прави най - добре, да свърши някаква административна работа, защото е по - свободна.
Има ли си свой кръг от приятлеки, с които да се вижда, някакво нейно хоби?
Ако имате възможност я изпратете някъде на почивка без вас

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 382
Ами и това прави- ходи плаща сметки, готви(когато не се сърди) и така, но.... Сега не готви, седи си в стаята, не яде(поне в къщи), не говори. Супер тъпо е , тя винаги е била малко нервна по принцип, даже и лекарите и го казват, че трябва да пие малко успокоителни, просто си е такъв тип, но тя мисли че се опитваме да я изкараме и луда.

# 6
  • Мнения: 1 765
Пишеш, че не ти е проблем да се изнесете. Според мен незабавно трябва да си потърсиш квартира и да се изнесете. Остави я да си живее живота на спокойствие, без да е обсебена от контрола върху вашия живот. Виж ако беше на 80 - щях да те посъветвам да търпиш. Но тя е достатъчно млада - ще се посърди, посърди, пък накрая ще и мине и ще и ходите на гости. Не си хаби нервите с въпрос, който може да бъде решен. Животът е кратък и трябва да сме малко егоисти и да мислим преди всичко за себе си.
 И недей да страдаш от чувство за вина.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 382
Пишеш, че не ти е проблем да се изнесете. Според мен незабавно трябва да си потърсиш квартира и да се изнесете. Остави я да си живее живота на спокойствие, без да е обсебена от контрола върху вашия живот. Виж ако беше на 80 - щях да те посъветвам да търпиш. Но тя е достатъчно млада - ще се посърди, посърди, пък накрая ще и мине и ще и ходите на гости. Не си хаби нервите с въпрос, който може да бъде решен. Животът е кратък и трябва да сме малко егоисти и да мислим преди всичко за себе си.
 И недей да страдаш от чувство за вина.
Точно за това става въпрос- чувство на вина. Просто не мога да я оставя, защото знам, че ще се съсипе. Не знам, така ми е "насадено" мисленето, че не мога. Мисля за нея, въпреки, че според нея не ме интересува. Ако беше така отдавна да сме се изнесли. Другото- децата я обичат много и много са свикнали с нея и не искам и тях да ги травмирам, но като се опитам да поговоря с нея- не става, не ме разбира какво искам да кажа или по-скоро не иска да ме разбере. Аз съм най-лошата дъщеря и това е, не я обичам, не я уважавам, настройвам всички срещу нея...

# 8
  • София
  • Мнения: 28 634
Пишеш, че не ти е проблем да се изнесете. Според мен незабавно трябва да си потърсиш квартира и да се изнесете. Остави я да си живее живота на спокойствие, без да е обсебена от контрола върху вашия живот. Виж ако беше на 80 - щях да те посъветвам да търпиш. Но тя е достатъчно млада - ще се посърди, посърди, пък накрая ще и мине и ще и ходите на гости. Не си хаби нервите с въпрос, който може да бъде решен. Животът е кратък и трябва да сме малко егоисти и да мислим преди всичко за себе си.
 И недей да страдаш от чувство за вина.

И от мен - изнесете се.

ПП Чудя се как мъжът ти търпи това.

# 9
  • Мнения: X
Все едно описваш моята майка. И тя остана сама, след като баща ми почина преди няколко години. Поведението и е 1:1 с това на майка ти. Но има една огромна разлика- аз не живея с нея. Нещо повече, пределно ясно съм дала да се разбере, че няма да пожаля пари, ако се наложи да бъде обгрижвана, но с нея няма да живея и един ден от живота си. Изнесете се. Няма да се съсипе. Инстинктите за оцеляване са силни, особено у манипулаторите.

# 10
  • Мнения: 1 765
Пишеш, че не ти е проблем да се изнесете. Според мен незабавно трябва да си потърсиш квартира и да се изнесете. Остави я да си живее живота на спокойствие, без да е обсебена от контрола върху вашия живот. Виж ако беше на 80 - щях да те посъветвам да търпиш. Но тя е достатъчно млада - ще се посърди, посърди, пък накрая ще и мине и ще и ходите на гости. Не си хаби нервите с въпрос, който може да бъде решен. Животът е кратък и трябва да сме малко егоисти и да мислим преди всичко за себе си.
 И недей да страдаш от чувство за вина.
Точно за това става въпрос- чувство на вина. Просто не мога да я оставя, защото знам, че ще се съсипе. Не знам, така ми е "насадено" мисленето, че не мога. Мисля за нея, въпреки, че според нея не ме интересува. Ако беше така отдавна да сме се изнесли. Другото- децата я обичат много и много са свикнали с нея и не искам и тях да ги травмирам, но като се опитам да поговоря с нея- не става, не ме разбира какво искам да кажа или по-скоро не иска да ме разбере. Аз съм най-лошата дъщеря и това е, не я обичам, не я уважавам, настройвам всички срещу нея...
Съжалявам, че ще ти го кажа - това, което майката прави, се нарича емоционално изнудване. Можеш да и обясниш, че винаги може да разчита на вас, но имаш нужда от лично пространство. Бъди сигурна - ще го преживее и сама ще се чуди после как ви е търпяла. Можеш да потърсиш жилище близо до нея. Моментът е точно сега - когато сте скарани. Иначе тя ще остарява, помисли си готова ли си да живееш с нея още 20 години да речем - ти ще си на около 60. По- зле ще става, по-добре няма да стане ако не се изнесеш сега. Пиша ти  го от позицията на човек, който живее при родителите си, понеже не може да си позволи квартира.Съобразяване, съобразяване и съобразяване -  нямам свой живот, въпреки, че те са добри и грижовни хора. Но човек има нужда и от лично пространство.  Чудя се съпругът ти как търпи всичко това.  newsm78

# 11
  • Мнения: 2 406
Здравей и от мен
Аз си мисля, че като се изнесете /на вас ще ви е по-спокойно/, но това няма да ви реши проблема. Ние живеем отделно от родителите, но моята майка с напредването на възрастта и тя започна да проявява подобни признаци като твоята, и това че живеем в различни квартали, чесно казано не помага особенно. За съжаление конкретен съвет не мога да ти дам, ще ви следя да видя какво решение може да се намери Tired

# 12
  • Мнения: 280
И защо трябва да и се въртите всички на пета и тя да ви прави на маймуни? Бъдете малко по-категорични в споровете,спрете със старанията да угаждате.Щяла да се сърди.....ами да се сърди.Като види,че не и минават номерата-ще спре.На теб нали ти е чиста съвестта,че не злоупотребявате с нея,явно е обгрижвана и от мъжа ти,щом обикаля два часа да търси въпросното лекарство.Вместо да се радвате със съпруга ти на сплотените си отношения и на това,че са ви живи и здрави децата,финансово сте добре.....Не позволявай някой да ви разваля рахатлъка с подобни дивотии.Твърдост му е майката!!! Naughty

# 13
  • Мнения: X
Като види,че не и минават номерата-ще спре.
В интерес на истината, не спират с номерата, дори когато виждат, че не минават. Но това не е повод да и се позволява да прави на луди цялото семейство. Да, трябва твърдост. Но е много изтощаващо психически. Всяка Коледа, Великден и други подобни празници обмислям дилемата дали да оставя майка ми сама (тя няма други деца) или да подложа мъжа ми и децата на безобразното и държание. Поне за разлика от авторката аз не живея с нея. Затова е много важно да се изнесат. Така тормозът не е ежедневен и нещата се смекчават.

# 14
  • Мнения: 2 406
Скрит текст:
Като види,че не и минават номерата-ще спре.
В интерес на истината, не спират с номерата, дори когато виждат, че не минават. Но това не е повод да и се позволява да прави на луди цялото семейство. Да, трябва твърдост. Но е много изтощаващо психически. Всяка Коледа, Великден и други подобни празници обмислям дилемата дали да оставя майка ми сама (тя няма други деца) или да подложа мъжа ми и децата на безобразното и държание. Поне за разлика от авторката аз не живея с нея. Затова е много важно да се изнесат. Така тормозът не е ежедневен и нещата се смекчават.

струвами се че и при нас е като при теб, номерата стават по-сериозни  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт