Морски свинчета (тема 5)

  • 69 502
  • 751
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Макарон,стискам палци да я сглобите и много искам да я видя на снимка.Показаната клетка е великолепна,ако имах толкова място да я сложа бих пуснала вътре поне 3,обаче женски свинки,за да живеят задружно.Майка ми твърди,че ако купя ново свинче щели да се изпохапят и аз малко се притеснявам и не купувам.На нас ни предстои да вземем баба ми да живее с нас и ще направим нужните размествания,ако остане повечко място ще взема да купя и аз една по-голяма клетка за Пуци,че взе да нараства(пу да не му е уроки) и е доста по-голям вече,нямам идея колко големи стават свинчетата,но му се радвам много,че расте,дано да е все така здравичък.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 62
Привет и от мен.  bouquet Благодарение на всички вас и вашите отзиви за морските свинчета,днес аз съм един изключително щастлив собственик на това мило животинче. Миши вече свикна  с нас и с голямо удоволствие се гушкаме заедно Grinning През деня си се разхожда свободно в импровизираното ми ограждение и е в клетката си единствено вечер. Искам да кажа на всички,които си мислят,че морските свинчета миришат,не са забавни,хапят и т.н .. такова нещо НЯМА. Нито мирише,нито хапе,единствено ми облизва пръстите,когато се гуши в мен. А ако знаете какви обиколки падат,когато излезе извън клетката Laughing .То се започва с бягане,писукане,обикаляне,хвърля се във въздуха...просто по-забавно и мило животинче не съм виждала и мнооого си я обичам Heart Eyes . Най - обича да си похапва магданоз и чушчица и гранулки,които с удоволствие си гризка.

Имам и едно въпросче. От всичко изчетено знаех,че не се препоръчва рязка смяна на гранулките,а трябва да става постепенно и съответно трябваше да й взема храничка от същият магазин.Зоомагазинът,от който я взех се намира доста далече от вкъщи и не винаги мога да отскоча до там за храничка. Та въпросът ми е ... Можете ли да ми обясните как точно да внеса нова храничка,без да предизвиквам резки промени и това да й се отрази в последствие.Някъде из темите имаше точно обяснено,но тогава не си записах,а сега не мога да се сетя точно в коя  беше .Ще съм ви много благодарна  bouquet


# 17
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Румии,здравей,аз също сравнително от скоро имам морско свинче ,но никой не ми е казвал това за храната.Моето се случи злоядо и на практика яде само храни с ечемик.И при нас такива  храни продават доста далеч,но винаги намирам начин да отида,последния път купих доста голямо количество и го насипах в буркани и кутии от сладолед.Защо не попиташ в магазина на коя фирма е храната,може да се окаже,че в по-близък магазин има същата,а може и да купиш повечко и да смесваш с новата,която искаш да въведеш.Дори и да ми се накарат си признавам,че не знаех това за храните и новите неща,които съм въвела и се е случило чудо и свинчо да ги яде съм ги давала в неограничено количество.
За това,че не хапят мога и аз да потвърдя.В началото си умирах от страх,че ще ме захапе,защото виждах големите зъбки и едвам го хващах,гледах да го пусна възможно най-бързо и майка ми все мислеше,че ме е ухапало.А то миличкото нито веднъж дори не се е и опитало,вече го гушкам без никакъв страх,детето ми си го гали съвсем спокойно и за мен също е много забавно животинче.Побутва ми ръката и това го прави в знак на любов,дори плаче за мен,когато отсъствам дълго време( в смисъл няколко часа).Дори вместо аз него,той мен успя да дресира.Когато иска да си играем започва да дрънчи със зъби по клетката,аз отивам,галя го,той гука,гушвам го,говоря му,пускам го да се поразходи и малко след като го прибера пак започва да дрънчи...голям сладур,признавам си и аз мислех,че е само една мишка,която по цял ден яде и спи,а се оказа най-забавното животинче,което съм имала.

# 18
  • Мнения: 25 672
Когато сменяте храната, просто смесвайте двата вида, като постепенно увеличавате количеството на новата.
Това е правилото по принцип, но невинаги може да се спази. А и храните са под формата на смески, така че свинчето все ще си хареса нещо от новата, с което вече е свикнало. Гледайте да са пресни, да не са престояли, че какви гадости са намирани в кутиите и пакетите с храна, бедна ви е фантазията. Аз съм попадала и на минерално камъче с червеи.
Друго, което трябва да имате предвид, е, че производителите често променят формулата на смеските. И както свинчето е свикнало с определена марка, така изведнъж спира да я яде. А то се оказва, че има промяна в състава.
Затова е най-добре, ако можете, да откриете кои са любимите му съставки и да си правите сами смеските. Хем свинчето ще си изяде всичко, хем и ще ви излезе по-евтино.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 62
Когато сменяте храната, просто смесвайте двата вида, като постепенно увеличавате количеството на новата.
Това е правилото по принцип, но невинаги може да се спази. А и храните са под формата на смески, така че свинчето все ще си хареса нещо от новата, с което вече е свикнало. Гледайте да са пресни, да не са престояли, че какви гадости са намирани в кутиите и пакетите с храна, бедна ви е фантазията. Аз съм попадала и на минерално камъче с червеи.
Друго, което трябва да имате предвид, е, че производителите често променят формулата на смеските. И както свинчето е свикнало с определена марка, така изведнъж спира да я яде. А то се оказва, че има промяна в състава.
Затова е най-добре, ако можете, да откриете кои са любимите му съставки и да си правите сами смеските. Хем свинчето ще си изяде всичко, хем и ще ви излезе по-евтино.
 
Благодаря много bouquet

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Когато сменяте храната, просто смесвайте двата вида, като постепенно увеличавате количеството на новата.
Това е правилото по принцип, но невинаги може да се спази. А и храните са под формата на смески, така че свинчето все ще си хареса нещо от новата, с което вече е свикнало. Гледайте да са пресни, да не са престояли, че какви гадости са намирани в кутиите и пакетите с храна, бедна ви е фантазията. Аз съм попадала и на минерално камъче с червеи.
Друго, което трябва да имате предвид, е, че производителите често променят формулата на смеските. И както свинчето е свикнало с определена марка, така изведнъж спира да я яде. А то се оказва, че има промяна в състава.
Затова е най-добре, ако можете, да откриете кои са любимите му съставки и да си правите сами смеските. Хем свинчето ще си изяде всичко, хем и ще ви излезе по-евтино.
Права си,аз изхвърлих доста храна,защото от една насипна се развъдиха молцови пеперуди.Прерових всички шкафове с дрехи наоколо,защото не знаех,че е от храната,мислих,че са се навъдили в някой шкаф гадовете.Сега се научих-купувам пакетирана от ДМ,в нея има много ечемик и я сипвам в буркани с винт или кутии от сладолед.Все пак купувам и насипна от друго място,защото много я обича милото.

# 21
  • Мнения: 5 022
Румии, от къде е купено свинчето? Сребристи свинчета са ми слабост, а в София не съм виждала никъде.

За храната: аз никога не купувам насипна храна - нито знам какво му давам, защото не мога да прочета съдържанието, нито знам как е съхранявана и какви буби са се завъдили вътре. Пакетираната е малко по-скъпа, но поне знам с какво ги храня.

Предното свинче беше свикнало на смески от магазините, тип "мюсли" с много работи вътре. От тях отбираше някои неща, някои изхвърляше, но отказваше да яде храна тип пелети. Съответно престанах да давам такива смески за година, давах само сено. След тази една година прояде Versele Laga Cavia Complete. Това свинче от момента, в който дойде вкъщи, не му е предлагано нищо освен Versele Laga Cavia Complete и Oxbow Young Guinea Pig. За моя радост ги яде, като предпочита втората храна. В Централна ветеринарна клиника също дават на гризачите Oxbow, виждам и че това е най-често препоръчваната от ветеринари храна в Европа и САЩ. За мен насипните храни тип смески са малко като техния еквивалент на Мак Доналдс и след тях не им се яде нещо здравословно.  

Ако свинчето толкова не може да свикне с храна на пелети и стопанинът много държи да дава смески, бих пробвала Versele Laga Cavia Nature, обаче напоследък ми се струва, че дори Versele Laga лежат на стари лаври и са започнали да правят голеди боклуци. Сеното им е отврат, разни гризки са пуснали за морски свинчета с брашно, захар и яйца - безумие просто. За съжаление нямат алтернатива на нашия пазар поне с Cavia Complete.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 62
Макарон,от Варна сме bouquet. Много трудно намерих магазин, в който да продават морски свинчета и по специално гладкокосмести. Майката беше трицветна с бяло,кафяво и черно,а таткото с бяло и сребристо,но и двете изглеждаха като таткото.Храната,която й взимам е насипна от същия магазин 3 вида взимам за 5 лв килограма.Вътре има гранулки,овесени ядки,царевица,моркови,банани,кюспе и други ,нокюспето изобщо не го яде,не го и поглежда даже.За пакетираните храни в супермаркетите..там това което продават е ужасно.Има някакви паяжинки,червейчета съм виждала и т.н Confused.За сега в насипната не съм намирала подобни неща. Peace

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Румии,ако имаш наблизо дрогерия ДМ пробвай тяхната смеска,за 2.99лв е 1кг,а е немско производство и ми изглежда качествена,моят Пуци я хапва с удоволствие.Сеното с невен и глухарче също от ДМ му се струва толкова вкусно,че когато му сипя подскача от радост.То е малко скъпо,5 и нещо е пакетчето,но му купувам,хапва около 2 пакета за месец,редувам с обикновено сено.Има едни гтанули,пак от ДМ,те са зеленчуци и корени,но нашият ги побутва...Мисля,че във всеки ДМ би трябвало да има,отначало ми беше странно как в дрогерия ще продават и храна за животни,но в нашия има.

# 24
  • Мнения: 5 022
Ох, подозирах, че е купена от Варна, само там в България май се получават сребристи прасенца. В София не съм виждала никъде сребристо, а са ми слабост  Laughing

Наистина ли във Варна няма магазин, който предлага Versele Laga (Белгийски), Vitacraft (Немски), Padovan (Италиански), Beaphar (Холандски)? Питам сериозно, не се заяждам грам. Тези марки не се предлагат в супермаркети, а в магазини за животни.

Всички тези марки храни имат пакетирани варианти, в които бих била безкрайно изненадана да намеря представители на флората и фауната. Не, че съм убедена в полезността им, даже напротив, иначе нямаше да поръчвам или пренасям храна от чужбина, но от наличните в България опции са по-добрият вариант. Ако няма във Варна, има куп онлайн магазини, които ги предлагат на съвсем поносими цени. Примерно аз купувах последно на Versele Laga Cavia Complete за 6.90 за 500 грама с безплатна доставка, а тази храна се яде два месеца, не е някакъв огромен разход.

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Макарон,при нас в МОЛ Плаза ги има тези марки,от Витакрафт нашия харесва крекерите,но се ослушва за гранулките,този път така и така ще ходя до ДМ(и той е в същия МОЛ) за сено ще му харесам и някоя по-хубава храна,която не сме пробвали.

# 26
  • Варна
  • Мнения: 62
Ох, подозирах, че е купена от Варна, само там в България май се получават сребристи прасенца. В София не съм виждала никъде сребристо, а са ми слабост  Laughing

Наистина ли във Варна няма магазин, който предлага Versele Laga (Белгийски), Vitacraft (Немски), Padovan (Италиански), Beaphar (Холандски)? Питам сериозно, не се заяждам грам. Тези марки не се предлагат в супермаркети, а в магазини за животни.

Всички тези марки храни имат пакетирани варианти, в които бих била безкрайно изненадана да намеря представители на флората и фауната. Не, че съм убедена в полезността им, даже напротив, иначе нямаше да поръчвам или пренасям храна от чужбина, но от наличните в България опции са по-добрият вариант. Ако няма във Варна, има куп онлайн магазини, които ги предлагат на съвсем поносими цени. Примерно аз купувах последно на Versele Laga Cavia Complete за 6.90 за 500 грама с безплатна доставка, а тази храна се яде два месеца, не е някакъв огромен разход.

Да си кажа честно не знам. Витакрафт със сигурност има,но за другите не мога да кажа,защото до сега не съм се интересувала и не съм имала опит с  отглеждането на морски свинчета и все още се образовам така да се каже  Laughing Но ти благодаря за полезната информация,следващият път ще се огледам и за тези,които ми изброи Hug Оценявам наистина съветите на всички вас Hug

Румии,ако имаш наблизо дрогерия ДМ пробвай тяхната смеска,за 2.99лв е 1кг,а е немско производство и ми изглежда качествена,моят Пуци я хапва с удоволствие.Сеното с невен и глухарче също от ДМ му се струва толкова вкусно,че когато му сипя подскача от радост.То е малко скъпо,5 и нещо е пакетчето,но му купувам,хапва около 2 пакета за месец,редувам с обикновено сено.Има едни гтанули,пак от ДМ,те са зеленчуци и корени,но нашият ги побутва...Мисля,че във всеки ДМ би трябвало да има,отначало ми беше странно как в дрогерия ще продават и храна за животни,но в нашия има.
mariqivanova799 ,благодаря ти  bouquet Ще видя дали има такава дрогерия. Hug До сега пробвах два различни вида,едно полско Лоло май беше и българско ливадно,но сякаш не й харесват много.

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Сено трябва задължително да хапва,за да се изтриват по естествен начин зъбките,защото те растат непрестанно през целия живот на свинчето,а и много помага за храносмилането.Аз слагах върбова клонка на моя мишок да гризе,но не иска,имам солено блокче,закачено на клетката,което той не поглежда,доста време не обръщаше внимание на крекера,но един ден го загриза и явно му хареса,защото си го обра до последното зрънце и му сложих още един-за нула време го изгриза.Крекерите са на Витакрафт от една смеска.Те са като подарък към храната,но се моля да ги продават отделно,за да му взема повече.Много културно са опаковани отделно.
Румии,слагай на Мишел всеки ден сено,в начало на темата има полезни статии на български,аз от там прочетох за сеното.
Редактирам се,ето я статията:
http://www.ohmypiggy.org/index.php?ind=article&op=entry_view&iden=56

Последна редакция: пт, 06 ное 2015, 20:59 от mariqivanova799

# 28
  • Варна
  • Мнения: 62
Да,да.. сено си има винаги,но просто сякаш.. знам ли хапва си,но не така със желание.. остава доста от него. Ще й разнообразя малко сеното,когато свърши това,но никога не я оставям без сено,даже май й слагам малко повече отколкото трябва Whistling

Благодаря  mariqivanova799  bouquet

# 29
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Моят Пуци много си играе със сеното.Когато изчистя основно клетката слагам доста голямо количество сено и известно време той подскача около него,върху него и накрая се напъхва под него,а моят син казва"Направило си е колибка".В началото свинчето ядеше по много от сеното-купувам обикновено ливадно на Минипак ЕООД,но това от ДМ много му харесва и все се ослушва като му сложа обикновеното.Въпреки това го виждам,че си прави сам постелка от сено в любимото ъгълче на клетката и го изхвърлям само като чистя основно цялата клетка.Не го подменям всеки ден,ако случайно хапне повечко му слагам мъничко ново.

Общи условия

Активация на акаунт