Морски свинчета (тема 5)

  • 69 498
  • 751
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 022
Румии, адмирации за желанието ти да се информираш!  bouquet Чудесно е да има загрижени стопани.

Забелязала съм, че свинчетата си имат вкусови предпочитания за сено, също и пелети, зеленчуци. На моето свинче любимото сено е на Витакрафт с мента или Витакрафт с коприва. Те са от втора и трета коситба, т.е. нямат толкова слама и сухи дълги съчки, миришат фантастично, меки са и му доставя удоволствие да играе и лежи в сеното. Преди да стигнем до тази марка, пробвах други две, така че и ти ще видиш какво му е любимо.

# 31
  • Мнения: 5 022
Извинявам се, че поствам два коментара един след друг.

Сглобихме клетката, към 2 часа ни отне и май не беше толкова трудно. Голям кеф, честна дума.  Grinning Засега клетката е голям хит, дървото се гризе, опитва, скача се вътре, радост велика. Много бързо се научи да ползва едната стълба към малката къщичка на горния етаж, вече я взима с един скок. Направихме я обаче по-малко стръмна от оригиналния дизайн за всеки случай. Ще покажа снимки следобед.

На долния етаж не пускам свинчето още, защото искам да обезопася другата стълба. Тя не е никак стръмна и има "стъпалца", обаче ще добавим парапети отстрани да не се катурне. Засега съм повече от доволна от клетката, при наличното ни място тя беше най-добрия вариант. Още не сме я поставили там, където ще стои перманентно и сега едни 5 см от клетката леко ми блокират вратата на кухнята, но и това ще оправим идната седмица.

Хубав следобед на всички!

И ето обещаните снимки и по-подробно описание:
Скрит текст:
Клетката е на два етажа, много удобна изглежда за почистване, коритата се издърпват много лесно. Стабилна е, не се клатушка. Между двата етажа да няма стълба, а да се сложи капаче на горния отвор. За момента съм направила така, понеже искам да сложа първо парапет на стълбата между двата етажа.

На горния етаж сложих талаш, там ще е и храната на свинчо. Единствената промяна, която направихме, е да подпрем стълбичката, която води към къщичката, за да е по-малко стръмна. Не е никакъв проблем, свинчо вече слиза и се качва без да се замисля. Не е много удобно за поставяне на поилка обаче, иначе всичко е хубаво. Не е много лесно да се изхвърли талаш, макар че Роузи като за първи ден се постара /и поради това подът около клетката изглежда нечистен с дни, макар че минах с прахосмукачка преди половин час  Embarassed Embarassed/. Сега обаче излизам и ще чистя чак утре.

Стълбата към долния етаж е по-малко стръмна от тази към къщата, Роузи проявява интерес към нея и веднъж слезе, но не го пускам засега, за да не падне, докато ме няма. Затворила съм отвора към нея. Идеята ми е долният етаж да е изцяло за тичане и скачане, ще има само поилка, но иначе ще си е свободно пространство. Сложих постелка за баня като подложка, защото коритото е плитко и талаш ще излиза много лесно навън.

За момента свинчето явно харесва клетката, подскача вътре радостно, така че и аз съм доволна.

Къща
Скрит текст:



Горен етаж
Скрит текст:




Долен етаж
Скрит текст:

Последна редакция: сб, 07 ное 2015, 17:02 от Макарон

# 32
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Здравейте момичета.Първо да се похваля-имаме ново морско свинче и е най-сладичкото и красиво животинче,което някога сме виждали.Моят син наскоро навърши 9 години и не знаех какво да му подаря,а на Архангелов ден беше именник  и в събота зяпахме заедно играчки,но той нищо не си хареса и му обясних,че вече е пораснал,а играчките са за по-малки деца.Дотук добре,но когато влязохме в магазина да купим храна за Пуци видяхме този малък сладур,той е беличък с кафяво и съвсем късокосмест и много мъничък.Попитахме какъв е мъжки или женски,но момичето и момчето не можаха да кажат,извадиха ми го да го видя и според мен е момченце,но и аз не посмях да го взема,оставих си телефона,защото ми казаха,че ще идва лекар да прегледа някои животинки и ми обещаха,че ще прегледа и него и ще ми се обадят да ми кажат със сигурност.Вечерта не звъннаха и помислихме,че няма да се обадят,но на другата сутрин ни зарадваха с хубата новина,че е момченце.Веднага хукнах да го купувам  и го донесох у нас,пуснах го при Пуци и седнах пред тях да гледам да не стане нещо лошо.Нямаше кой знае какви лоши реакции,но Пуци се оказа голяма скръндза,защото легна върху храната и не даде на малкото да се храни.А то миличкото толкова хареса Пуци,все гледаше да се гушне в него.Както и да е,реших да купя нова клетка докато свикнат двамата и на другия ден наистина отидох в друг магазин,където клетките са значително по-евтини и реших да се похваля за новото мъниче,но жената ми каза,че много от мъничетата не оцелявали и ужасно се притесних.Наистина е по-мъничко отколкото беше Пуци,когато го взехме,голямо е колкото възрастен хамстер.Съвсем здраво е прегледано е от лекар,хапва си,пие водичка,не е злоядо като Пуци,нагъва всичко,но много ме е страх да не му стане нещо.Вие колко от колко мънички взехте вашите свинчовци?И вярно ли е,че трябва да яде магданоз,така ми каза жената в магазина.Аз  по неин съвет и на Пуци давах,но не го опита дори и си расте без проблеми без магданоз.Ще съм много благодарна,ако някой сподели дали е толкова важен магданоза.А малкия скоро ще го снимам да го покажа,за сега едвам се удържам да не го гушкам постоянно,за да не се плаши и вместо него галя и гушкам Пуци,който на свой ред е много щастлив от толкова внимание.

# 33
  • Варна
  • Мнения: 62
Честито,mariqivanova799 bouquet .Чакаме снимки скоро на малкият сладур  Heart Eyes

Когато взех Мишел,тя беше на около месец,а относно магданоза- тя си го похапва с голямо удоволствие.

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Сега ще ходя до пазарчето и ще купя за малкия маданоз,щом не е вреден и няма страшно.Малкото яде всички гранули и семенца,не ги избира като Пуци,снощи му оставих парче морков и парче ябълка и е излапало всичко.Обаче още не е свикнало с нас и се плаши от мен.Дано стане мил и любвеобилен като Пуци.Сега си давам сметка колко много ме обича Пуци,в момента,който ме види застава на решетката,а когато му давам храна бърза през ръцете ми да види какво му сервирам,яде от ръката ми или си взема морковчето и ябълката,а малчо писука и бяга.

# 35
  • Мнения: 5 022
О, колко хубаво, имаме си ново свинче в темата! Честито, Мариана, да ви е живо и здраво и много да ви радва.  Heart Eyes И аз се нареждам на опашката за снимки.

Докато са малки, давай неограничено количество сено и пелети, чисти и изкиснати зеленчуци /че да се намали съдържанието на нитрати/ също. Като са бебешочета, имат нужда от много витамини и минерали и те най-добре се набавят от свежата храна. Чудесно е, че малкото има апетит и яде охотно.

Доколкото разбирам временно ще са в отделни клетки? Извинявам се предварително на по-гнусливите в темата за следващия ми съвет.  Blush Ако са в отделни клетки, давай на малкото свежи, още влажни екскременти от Пуци. Свинчетата са копрофаги и малките разчитат на майките си, за да получат всички полезни бактерии и да имат балансирана чревна флора. И понеже явно много малко е отделено от майка си, за по-сигурно е добре Пуци да я замести в тази дейност.  Laughing

Ще се радвам да пишеш после как съжителстват, когато ги събереш в една клетка.

# 36
  • Мнения: 25 672
Не мисля, че е добра идея две мъжки да живеят в една клетка, защото по-голямото ще тормози по-малкото, а и вероятността да се бият е голяма.
Ако са кастрирани, вече е друго нещо.

# 37
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Как` Сийка,няма проблеми да живеят в отделни клетки и честно казано нямам никакво желание да ги кастрирам,защото си умирам от страх да не им стане нещо при операцията.А да попитам трябва ли да се обезпаразитяват вътрешно,при положение,че са домашни животинки?Бяха ми предложили за Пуци,но когато попитах дали няма да му стане нещо докторът каза,че може да получи диария или повръщане и аз се отказах.Доколкото съм чела са много деликатни животинки и това може да е фатално.
Макарон,благодаря за хубавия съвет,чела съм,че на болно свинче се дават екскременти от здраво,не знаех,че на малкото са му нужни полезни бактерии,но звучи съвсем разумно,явно това са техните пробиотици и ще му давам.Определено не изпитвам гнус от никакви животни,не пищя от паяци и хлебарки,дори ако видя ги хващам с ръка и ги пускам през прозореца,защото не желая да ги убивам.

# 38
  • Мнения: 25 672
А да попитам трябва ли да се обезпаразитяват вътрешно,при положение,че са домашни животинки?

Не, излишно е.

# 39
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Как` Сийка,благодаря ти,и аз така мисля,най-много да ги отровят,изобщо няма да ги подлагам на подобно нещо.

А сега да ви разкажа колко смешна ситуация се получи.Купих магданоз,измих едно стръкче,пуснах го на малкото и седнах в другата стая да уча с детето за утре.По едно време чувам писъци,каквито никога не съм чувала от моята стая и тичам да видя всичко ли е наред с малкото,защото реших,че то пищи.Гледам го-яде си магданоз,а Пуци пищи така,както никога до сега и тича от единия край на клетката до другия.Гледам го,има вода,сено,семенца,морковче,ябълка и в един момент ми просветва,че на него не съм дала магданоз.Измих му стръкче,пуснах му го и чудо-започна да го яде.Бях изхабила цяла връзка магданоз преди време да го уча да хапва,но не го и близна,а сега яде.Хем се смяхме с майка ми,хем си мисля,че ако можехме да разбираме еика на животните щяхме да се учудим колко умни са всъщност.Как разбра това мишле,че другото е получило храна,която то няма и как се възмути на несправедливостта Joy

# 40
  • Мнения: 5 022
Много мила история.  Laughing Моето покрай другарчета свинчета прояде круша и ябълка, ако и все още да се мръщи на плодове, май не обича сладкото. Обаче като другото свинче яде, той не иска да остане по-назад и се осмелява да пробва. Сладурковци са.

Не съм сигурна дали ползваш английски, но за мен това е най-добрият и същевременно написан с любов наръчник по запознаване на морски свинчета: http://jackiesguineapiggies.com/Companionship.html Не е нужно да са в една клетка, особено ако нямаш място за просторна, но може да другаруват на неутрална територия по време на разходките. Въобще, много идеи има и горещо те съветвам да хвърлиш едно око.

# 41
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Макарон,Знам малко английски,благодаря,ще си помогна с някоя програма за превеждане и общо взето ще намеря начин да го преведа.Аз като видях,че голямото избутва малкото от храната веднага на другия ден купих клетка,а от страх да не прегладнее малкото приятелче през нощта го сложих в малка,но съвсем чиста кофа,която за нищо не ползваме,с майка ми му монтирахме поилката и му сипах храна,на сутринта беше пило вода и си беше изяло всичко.Решила съм да ги пускам заедно да се разхождат,в началото само под мое наблюдение.Но искам да изчакам малко преди да пусна новия свинчо навън,малко да свикне с мен и обстановката,защото още е уплашен миличкия.Аз съм абсолютна оптимистка,че ще се разберат на както казваш ти"неутрална територия"

# 42
  • Мнения: 150
Здравейте всички!

Включвам се и аз - с новия член на нашето семейство - свинчето Хари (познайте кой е любимият герой на сина ми Wink). Изчетох доста по въпросите за храната и грижите за малките сладурковци, но искам да се посъветвам и с вас. Хари (на месец и половина) е у нас от два дни, но почти през цялото време стои сгушен в единия край на клетката, почти не обикаля. Знам, че сигурно е още уплашен и се ориентира в обстановката, но все пак - навсякъде пишат колко жизнерадостни животинки са, а нашият хич не подскача Simple Smile
Засега има постелка от пелети, но по съвет оттук ще му оформя собствена къщичка/кътче, където да се сгушва на спокойствие. Не харесва особено гранулите, но явно обича магданоз, за който все пак гледам да не прекаляваме (4-5 стръкчета на ден). Хареса му морков, също ябълка и мааалко късче банан.

Много ми хареса уютната ви темичка и мисля честичко да я посещавам Simple Smile

# 43
  • Мнения: 2 726
Колко нови прасенца си имаме в темичката  Heart Eyes
Марияиванова779, четох те с голям интерес, а как ще се казва другарчето на Пуци  Flutter

maiadate, не се притеснявай всички прасенца са били така в началото  Simple Smile.
Нашата Анджи я следяхме постоянно, че пие едва по 5 мл.вода на нощ, ей така стоеше все сгушена, ако посегнехме да я погалим бягаше милата. Може би й трябваше около месец за пълна адаптация, ела да я видиш сега какъв маратон му удря като я пусне щерката на разходка из стаята, какви писъци са като види, че някой й носи нещо скрито в ръката  Joy Трябва да кача снимка, че не съм я показвала  bowuu

# 44
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Здравейте пак,надявам се,че утре ще успея да си снимам свинчовците докато детето е на училище и ще покажа хем колко е пораснал Пуци,хем новото свинче.

polin4eto,много уместен въпрос,по принцип само ние с майка ми ги кръщаваме животинчетата,синът ми на Пуци казва свинчо,а малкото щяло да бъде свинчо две.Понеже е много мъничък всички казваме за него "малкия" и сигурно ще бъде Малчо или Фъстък.


maiadate,добре дошла Hug bouquet
И аз да потвърдя,че прасенцата са много страхливи в началото,моят Пуци е по-големият и го имам от няколко месеца,в началото се гушеше и той в ъгълчето,хем него го беше страх от мен,хем мен от него,защото все си мислех,че ще ме гризне ако го пипам.Но се оказа изключително мило животинче,никога не е посегнал да ме хапе.Много бавно се отпусна,той звук не издаваше в началото,а и сега си е кротък,но е изключително обичлив.Вашето свинче писука ли когато го милвате или го гушнете?Новото ми приятелче е голям пискун,когато се надвеся над клетката писука,а ако река да го взема и гушна сигурно всички съседи чуват,много е гласовито.Но ще свикне,не го притеснявам много,трябва време.
Според мен ще ви е забавно по-нататък,защото ще се привърже към вас,ще започне да подскача,не се тревожете, имате прекрасен домашен любимец!

Общи условия

Активация на акаунт