Чист доход за член от семейството за добър стандарт на живот - ориентири?

  • 38 806
  • 623
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 9 936
Повечето ми връстници са вече семейни, с по едно дете... а аз още не се чувствам сигурен за такава стъпка, най-вече от икономическа гледна точка.  Confused
Само като знам, че такса за частна градина е от порядъка на 500-700лв... да не говорим за екскурзии/почивки, 1-2 автомобила... да кажем, че наема на жилището няма да е перо от бюджета, ако зависи от мен.
А и съм на принципа, че не смятам за редно да създавам/е деца, за да бъдат лишавани след това (не говоря за глезене) - просто добър стандарт/старт, на средно или над средно ниво, а не на 18-20г да се озове в небрано лозе.

Преди време си говорих с моя приятелка и като стана дума за работа (заплата) ме попита: "поне 1к има ли?!" Да, имаше, но брутно (но не уточних)...  ooooh!

Какъв доход да си поставя за цел?
 От доста време обмислям преквалификация в по-добре платен отрасъл и май е крайно време за това. Със сегашната си професия не виждам да мина 1000лв нетно, скоро, а това не е кой знае какво за Столицата (за сам човек, да ама за мъжа в семейството...).

ПП: Горе долу как ви вървят разходите, за кола, (качествена) храна и т.н.

Последна редакция: нд, 22 яну 2017, 20:19 от Starrydream

# 1
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
С 1000 лв - разходите за коли, качествена храна и частна детска градина ги забрави.
Нагласи първо тока, парното, телефоните, ГТ, хляба и киселото мляко! Peace

# 2
  • Мнения: 19 101
Ами, ти най-добре си знаеш какъв доход е реалистично да си поставиш за цел. Има хора, които просто нямат капацитета за високи доходи, други го имат. Иначе във форума може да ти кажат, че най-добре поне 10 бона чисто да изкарваш на месец - ще си го поставиш ли за цел? За съжаление не всички хора могат да си позволят частни детски градини, почивки и екскурзии няколко пъти годишно и пр., но въпреки това живеят, че и създават семейства.  Разходите за жилище също не са малки в големите градове - ако нямаш жилище и си купиш с кредит, може да се успокояваш, че си е твое, но пак всеки месец дълги години имаш разходи за изплащанрто му, както и тези, които живеят на квартира.

 Аз поне разпростирам разходите си според доходите си, не пресмятам предварително какъв доход ще ми трябва, за да живея по определен начин, защото тъй или иначе накрая се налага да харча колкото имам, с известно заделяне, разбира се.

# 3
  • София
  • Мнения: 9 936
Говорим примерно една почивка годишно... жилището не е проблем, засега.

Е, аз искам да го пресметна, докато е времето... за да не си деля/делим един ден кофичката кисело мляко, както се казва... Peace
Не искам да е на принципа едно за сметка на друго...примерно ще го дадем на държавна градина, за да можем да ходим на екскурзии или да поддържам BMW SUV-a Shocked

Създаването на семейство (деца) не е идея фикс, то (почти) всеки го може, но въпроса е как ще израстнат тези деца, при какви условия, какво ще излезе от тях един ден... book newsm64

Последна редакция: нд, 22 яну 2017, 20:51 от Starrydream

# 4
  • Мнения: 19 101
Ок, ама някой, ако ти каже, че ти трябват примерно по 1860 лв. на член от семейството чисто, ще успееш ли да направиш еволюционния скок от 1000 лева бруто до тази сума, трикратно умножена, понеже, разбираш ли, си си го поставил за цел и си сметнал предварително, че толкова ти трябва? Между другото, има ли въобще жена на хоризонта, кандидатка за майка на детето в частната детска градина? Струва ми се, че ако/когато има такава, това най-добре ще покаже какви са ти възможностите.

# 5
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 298
Ами няма как да предвидиш всичко.
Нашето дете например е с астма.Не съм предполагала,че може да ни се случи.
При нас почивката на планина поне за 30 дни е задължителна.Заради детето.
Плажът не го смятам,защото живеем до морето. Hug


# 6
  • София
  • Мнения: 24 839
Говорим примерно една почивка годишно... жилището не е проблем, засега.

Е, аз искам да го пресметна, докато е времето... за да не си деля/делим един ден кофичката кисело мляко, както се казва... Peace
Не искам да е на принципа едно за сметка на друго...примерно ще го дадем на държавна градина, за да можем да ходим на екскурзии или да поддържам BMW SUV-a Shocked

Създаването на семейство (деца) не е идея фикс, то (почти) всеки го може, но въпроса е как ще израстнат тези деца, при какви условия, какво ще излезе от тях един ден... book newsm64
b
Сега, освен ако не живееш в "Люлин", не виждам защо държиш на BMW SUV. hahaha
Не си ли чувал за приоритети в живота през различните му етапи?
Не си ли чувал, че дори и милионерите са се лишавали от много неща, работейки денонощно за постигането на комфортна на живот, който са си поставили за цел?
Едно ще ти кажа- от децата ще излезе това, което са им предали родителите.
Ако за теб са по- важни парцалките и екскурзиите , и BMW SUV, но без покритието на образование, яко бачкане- на 2 места, ако трябва, то и за тях ще е същото. Peace

# 7
  • Мнения: 3 228
Аз не разбрах защо е задължителна частната детска градина? Иначе е норманло чпвек да се интерсува какви са разходите около семейство/деца, но това обикновено го разбира когато му се случи. всеки се разпростира според чергата си.

# 8
  • Мнения: 6 970
Аз не разбрах защо е задължителна частната детска градина? Иначе е норманло чпвек да се интерсува какви са разходите около семейство/деца, но това обикновено го разбира когато му се случи. всеки се разпростира според чергата си.

И аз много се зачудих.  newsm78 Какво им е на обикновените детски градини? Разбирам драмата за добро образование на хубаво място след, да речем, 7 клас, ама в детската градина децата четат шарени книжки, учат се да броят и си играят.

# 9
  • Мнения: 3 228
Седми клас чак е късно да се мисли за поставяне на началото на добро образование, но държавната детска градина според мен си е чудесен старт.

# 10
  • София
  • Мнения: 38 612
Цитирам директно от КНСБ за март 2016: "Издръжката на живот на 1 лице от 4-членно домакинство (2 възрастни + 2 деца) в края на м. март достигна 557.55 лв. За да покрива разходите за храна, за образование, здравеопазване и поддържане на жилище, следва общите месечни доходите на този тип домакинство да бъдат около 2 230 лв."

# 11
  • София
  • Мнения: 24 839
Което няма начин да се получи при голяма част от семействата.
Дори и в София.
И ако чакаш да ги стигнеш, може да дочакаш  критическата........ Simple Smile
 
ПП. Доброто начало на доброто образование, от опит, не зависи основно от " елитното" училище, а от настройката на детето и заангажираността на родителите.

# 12
  • Мнения: 4 577
Всеки има различни виждания за стандарта на живот. Ти нямаш ли представа колко харчиш в момента, че грубо да можеш да си направиш сметката? За София за спокоен живот без лукс + някакви дългосрочни спестявания (например за образование в чужбина) ви трябват поне 3000 чисто за двама +едно дете. Това, ако имаш една кола (неособено лъскава и купена на 5-7 г.), готвите си и не ядете постоянно навън, ходите на почивка в хотел 2-3 звезди и отвреме-навреме на някой уикенд, нямате претенции за скъпи парцалки и джаджи и жена ти не си купува червило от 50лв. Не става въпрос да се обличате от Илиенци, но включва просто прилично качество и практичност без изцепки. Детето като расте се променят и нуждите, и разходите. И както ти казаха, не можеш да предвидиш всичко.  Да останеш без работа, да си направиш наводнение, да имате извънредни разходи за здраве, детето да не го приемат в общинска ДГ и т.н.

# 13
  • Мнения: 2 652
Ако продължаващ да си напрягаш мозъка с подобни чуденки може никога да не се решиш на дете, и да си останеш сам до края на живота. Доходът ти не е голям, но все пак и съпругата ти ще взима майчинство и детски. Все ще се оправиш някак. А какво да кажат родителите с минимална работна заплата и 2 деца, А? Да не би да не отглеждат децата си достойно?

На каква възраст сте с половинката? Имате ли биологическа възможност да отлагате децата? Това също е важен фактор. Чакането довежда до други проблеми. Аз изхарчих десетки хиляди за да се сдобия с дете. Сега съжалявам, че на младини се пазих, мислейки за пари и кариера също като теб.

# 14
  • София
  • Мнения: 24 839
София за спокоен живот без лукс + някакви дългосрочни спестявания (например за образование в чужбина) ви трябват поне 3000 чисто за двама +едно дете.
Това като прочета и се чудя да се смея ли, да плача ли?
Щял да спестява пари за образование в чужбина!
И ще чака да докара 3 бона,, че да го направи това дете, което след 18 години ще прати навън да се изучи.
Много хамерикански филми гледате, много! Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт