Чист доход за член от семейството за добър стандарт на живот - ориентири?

  • 38 813
  • 623
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 8 002
От 800 лв. чиста заплата до 2-та SUV-a BMV, които да били под 7 години, ако правилно запомних, имаш доста път да извървиш. Дотогава ще ти се формира мнение и за жената, и за децата, и за детските градини.
Като начало можеш да започнеш с работата върху себе си, пък останалото ще проучваш в движение. А проучвания от сорта, че на Пенка й стигат 1000 лв., а Минка с 6000 лв. мизерства, не са ти от никаква полза. На твое място бих се концентрирала върху преценка ти, с твоята квалификация и умения, колко би могъл да изкараш в най-добрия случай. 

# 46
  • Мнения: 4 577
АбсурТ, твоят опит предполагам е от преди 20-30 г., сега образованието няма нищо общо с тогава. Има сегрегация и само няколко читави държавни училища. Затова е бясната надпревара за централните такива. Като изпуснеш влака, само частните (и то някои) са вариант. След 7-8 години ще е още по-зле. Това е българската реалност, няма нужда от хамерикански филми.
Моят опит е значително по-пресен и твърдя, че с изключение на Американския колеж, няма частно училище след 7 клас, което да може да стъпи на малкия пръст на Първа и Втора Немска, на СМГ или Първа АЕГ.
Уиш, абсолютно си права и аз така мисля, имах предвид до 7-ми клас. Читавите училища просто не могат да поемат всички желаещи,  а по кварталите (и в някои централни)нивото е много ниско.  За мен е важна и средата на детето и затова предпочитам добро държавно, вместо посредствено такова или частно.
По темата - най-добрият съвет е авторът да работи върху себе си и да се развива в област, в която вижда професионална перспектива. В началото не бях разбрала, че дори приятелка няма.

# 47
  • Мнения: X
Аз ще ти дам един съвет, малко в рамките на шегата, но не съвсем! Peace
Премести се в Созопол:) Дават 2 000 лв. за раждане на дете и детските градини са безплатни:)

# 48
  • Мнения: 46 573
...Виж колко даваш за парно, ток и вода. След умножи по две (ще сте двама, а и дете, казваш). Значи - поне по две умножи. Това ще са ви режийните месечно...
За водата да сложи 2 кубика, и за тока 10 лв., по 2 чак няма как да се вдигнат.

# 49
  • София
  • Мнения: 12 011
...Виж колко даваш за парно, ток и вода. След умножи по две (ще сте двама, а и дете, казваш). Значи - поне по две умножи. Това ще са ви режийните месечно...
За водата да сложи 2 кубика, и за тока 10 лв., по 2 чак няма как да се вдигнат.

Как 2 кубика Shocked
Това е невъобразимо малко - 5 кубика на човек вече е приемливо.

# 50
  • Мнения: 18 691
Само заедно ще се къпят...

# 51
  • Мнения: 5 374
 Много свежа тема.  Laughing

# 52
  • Мнения: 19 180
...Виж колко даваш за парно, ток и вода. След умножи по две (ще сте двама, а и дете, казваш). Значи - поне по две умножи. Това ще са ви режийните месечно...
За водата да сложи 2 кубика, и за тока 10 лв., по 2 чак няма как да се вдигнат.

И повече от двойно може да се вдигнат комуналните разходи. Едно е двама възрастни, които се прибират вечер, пускат 3 перални седмично и включват за 1-2 часа да се стопли малко, докато легнат, друго е малко дете постоянно вкъщи, което изисква постоянна температура в жилището, често се пере и пр.

П.П. Авторът е над 30-те. Ако ще сменя сферата на работа, доходите му няма да скочат рязко, ако въобще скочат. Да не се окаже, че след няколко години не е успял да си ги вдигне и все още е без приятелка.

# 53
  • София
  • Мнения: 3 716
Подхождам прагматично по темата. Ясно е, че зависи. Зависи дали ще живеете в собствено жилище, или под наем, или ще плащате ипотека. Зависи дали това жилище, ако е собствено е в добро състояние, или му е необходим ремонт. Зависи дали доходите на съпругата са по-големи или по-малки от твоите.
Също така при раждането на бебе има малко по-големи разходи, но по принцип по-малките деца вървят с по-малки разходи. При по-гелемите идват суми за учебници, частни уроци и спортове. Частните детски градини и училища според мен е напълно изключено да ги коментираме при доходи от 800 лв.
Това не означава, че хората с по-ниски доходи не магат да се женят, просто твябва малко да си приземят мечтите.

# 54
  • Мнения: 2 681
Авторът до скоро питаше в темите за дрехи втора употреба къде има ризи и костюми.
Сега Нероден Петко на БМВ ще качва...
Наистина - много свежа тема.

# 55
  • Мнения: 736
 Нямам дете и не мисля да планувам, планувам бъдещи харчове за него, болести, не възможност да работя или друг член от семейството. Взимам доста добри пари и се побирам в джоба. Не мисля, че БМВ-та и сродни на тази марка вършат по-добра работа от "обикновените" марки  Grinning
 До някъде разбирам, ако ми се налага да пътувам много да си купя луксозна кола, която ще ми предоставя удобство при шофиране.
 Според мен, когато имаш възможност си задели пари и така си го направи като някакво правило, желано. В крайна сметка, не живееш ден за ден, тя сметката винаги можеш да си направиш ама винаги може да излезе нещо и тя да стане крива  Crazy

# 56
  • Мнения: 10 998
Ако не можеш да си увеличиш доходите, ще трябва да свиеш разходите. Според мен частна детска градина е излишен разход. Частно училище си струва само ако е Американският колеж. Но не всички деца могат да покрият критериите заприем, така че може и да не ти се наложи да го мислиш.
Ако искаш дете действай. Ще се справите. Ако стандарта ти на живот ти е по-важен, то тогава не се напъвай за дете. Като майка на две деца мога да ти кажа, че парите ми са най-малкият проблем.

# 57
  • Мнения: 30 802
Аз пък си мисля, че хубава частна градина може да е разход, който си заслужава. За второто дете най-вероятно ще е в частна. Има разлика- малки групи, повече внимание, по-малко болести.

# 58
  • Мнения: 10 998
Най-лесно е авторът има баба под ръка, която да гледа детето и то да ходи на градина за по два, три часа на ден. Направиха реформа и сега децата могат да ходят на детска градина само по три часа, без изхранване, като се плаща 1,30 лв. На час.

# 59
  • София
  • Мнения: 11 497
...Виж колко даваш за парно, ток и вода. След умножи по две (ще сте двама, а и дете, казваш). Значи - поне по две умножи. Това ще са ви режийните месечно...
За водата да сложи 2 кубика, и за тока 10 лв., по 2 чак няма как да се вдигнат.
Аз не знам как става, но при нас, топлата вода е 7 кубика месечно (за тази година са ми заложили 8 кубика). На мой въпрос - да нямаме басейн, така да виждат басейн вкъщи, отговарят - ми това е потреблението, виждате водомера...
Питах съседи как е при тях, те кимат (не) разбиращо.... така че - просто не знам.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт