Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? ТЕМА 14

  • 39 298
  • 761
  •   1
Отговори
# 735
  • София
  • Мнения: 5 982
Разбира се, че си има хотели.
Доколкото виждам, обаче съм в тема за наемане на имоти и какво се случва реално....
В повечето български хотели няма меню за хора с непоносимост към глутен!
И когато предпочетеш да наемеш апартамент в нова сграда на главната улица, с отделна спалня и оборудвана с модерна техника кухня, с висок рейтинг, очакваш качество за съответната цена!
И някакво място за дрехите си....

През каква система го букнахте? Ако можете оставете оценка, но по възможност реална...
Имам предвид, не някакво мнение което да "мирише" на лошо отношение...Ами си напишете истината,, че апартамента е хубаво обзаведен ( например) , луксозен и на хубаво място. Но че е напълно неприемливо да има гардероби пълни с вещи на хазяите и лоша миризма или подобно нещо....
Така ще звучи напълно правдоподобно , когато се пише истината...
Аз например, вярвам на точно такива коментари, а не някакво пълно хейтърство..... със 100 кусура....
Хем и хазяите може да се поправят така
И на тях им го кажете директно, какво мислите, любезно, няма смисъл да се свадите, но най - добре директно в очите...


# 736
  • Варна
  • Мнения: 2 942
Докато сме на тая тема, препоръчайтеми система за букинг на апартамент за нощувка, но да мога да посоча ориентир. Конкретно ми трябва до зала Армеец, а София изобщо не познавам, камо ли да задам улица или квартал около залата.

# 737
  • Мнения: 2 681
Точно до залата ще е трудно.
Може да търсиш кв. Мусагеница - през булеварда е.
Изток, Изгрев също са наблизо.
Младост, бл. 30 е отсреща.

# 738
  • Мнения: 2 049
Разбира се, че си има хотели.
Доколкото виждам, обаче съм в тема за наемане на имоти и какво се случва реално....
В повечето български хотели няма меню за хора с непоносимост към глутен!
И когато предпочетеш да наемеш апартамент в нова сграда на главната улица, с отделна спалня и оборудвана с модерна техника кухня, с висок рейтинг, очакваш качество за съответната цена!
И някакво място за дрехите си....

През каква система го букнахте? Ако можете оставете оценка, но по възможност реална...
Имам предвид, не някакво мнение което да "мирише" на лошо отношение...Ами си напишете истината,, че апартамента е хубаво обзаведен ( например) , луксозен и на хубаво място. Но че е напълно неприемливо да има гардероби пълни с вещи на хазяите и лоша миризма или подобно нещо....
Така ще звучи напълно правдоподобно , когато се пише истината...
Аз например, вярвам на точно такива коментари, а не някакво пълно хейтърство..... със 100 кусура....
Хем и хазяите може да се поправят така
И на тях им го кажете директно, какво мислите, любезно, няма смисъл да се свадите, но най - добре директно в очите...



Благодаря!
Свързах се със собственичката и букинг.
Жената остана супер учудена за състоянието на апартамента, оказа се че живее в чужбина и апартамента го поддържа майка й. И като й пратих снимки веднага каза, че ще ни върне парите. Та сега стягам багаж и отиваме в хотела на Шарлопов, добре че имаше места, няма да си правя експерименти повече!

# 739
  • София
  • Мнения: 5 982
Браво ! Точно това е начинът !
Аз по принцип смятам, че нищо подобно не бива да се премълчава.
Без скандали, с любезно отношение и уважение, но право в очите.
Повечето хазяи биха се поправили
Или другите след вас ще знаят
Само така имаме шанс и в Б-я да предлагаме хубави услуги. Всеки като каже и направи честен коментар, ще не ще , хазяина ще се поправи, или пък ще отпадне от бизнеса който в решил да прави... няма друг начин ..

# 740
  • Мнения: 1 716
Румка, те парцелите в София ги продават на такава цена, смятана именно като въпросното обезщетение на това какво може да се построи върху този парцел. Така че в този случай дали ще го купиш за 500к или ще те обезщетят с 3 апартамента (примерно), които пак струват 500к е все тая.
Не е вярно, защото процентът обезщетение е на база построената площ.
Варира в зависимост от квартали и други параметри, но почва от 25%.
Някой силно заблуден ще приеме твоя вариант за обезщетение.

Когато си дадеш парцела за обезщетение, получаваш минимум двойно квадратни за парите си.
Ако в случай 1 си купиш готови апартаменти, значи ще вземеш 3 броя примерно.
Ако в случай 2 купиш парцел и рискуваш, и чакаш да ти го построят, все пак и други разни рискове поемаш. Тогава вземаш съпоставими 6 апартамента поне. С паркомясто или гараж към тях. Нови. До ключ. На желано място от теб. А именно където си си харесал и самия парцел.


Ами не е така, нали това се опитвам да обясня. Да речем, че става дума за 30% обезщетение, те един вид са вече включени в цената на парцела. Ще го дам с пример, за да е по-лесно. Парцел: квадратурата му е 300 квадрата. Върху него може да се застрои площ от 1500 кв. РЗП. Тоест това 30%-но обезщетение ще е 30% от тези 1500 квадрата РЗП, което е някъде 450 квадрата. Продавачът си калкулира цената на квадрат по тези 450 квадрата, които могат да се застроят, а не по тези 300 квадрата, каквато е реалната площ на парцела. Това за мен не е правилна практика, но е факт, че навсякъде в градовете продавачите калкулират цената по този начин. Ако да речем в даден квартал цената върви около 600 евро / квадрат при парцелите, това означава, че за нашия парцел от 300 квадрата би му се искала цена от 270к евро (което е равно на 450*600), а не 180к (300*600). Wink
Ти защо си мислиш, че са толкова скъпи парцелите? Защото всеки го смята какво може да се построи върху парцела, а не колко голям парцел реално продава.

# 741
  • Мнения: 2 469
Красе, влезнах в booking за произволни дати. В опциите вляво има:

Забележителности
Археологически музей 196
Храм-паметник „Александър Невски“ 100
The Mall 7.

The Mall e близо до зала "Арена Армеец". Предлагат се 7 хотела/апартамента.

Последна редакция: чт, 02 май 2019, 12:32 от :::

# 742
  • Варна
  • Мнения: 2 942
Красе, влезнах в booking за произволни дати. В опциите вдясно има:

Забележителности
Археологически музей 196
Храм-паметник „Александър Невски“ 100
The Mall 7.

The Mall e близо до зала "Арена Армеец". Предлагат се 7 хотела/апартамента.
Явно пез букинг ще е. Благодаря!

# 743
  • Мнения: 9 887
Румка, те парцелите в София ги продават на такава цена, смятана именно като въпросното обезщетение на това какво може да се построи върху този парцел. Така че в този случай дали ще го купиш за 500к или ще те обезщетят с 3 апартамента (примерно), които пак струват 500к е все тая.
Не е вярно, защото процентът обезщетение е на база построената площ.
Варира в зависимост от квартали и други параметри, но почва от 25%.
Някой силно заблуден ще приеме твоя вариант за обезщетение.

Когато си дадеш парцела за обезщетение, получаваш минимум двойно квадратни за парите си.
Ако в случай 1 си купиш готови апартаменти, значи ще вземеш 3 броя примерно.
Ако в случай 2 купиш парцел и рискуваш, и чакаш да ти го построят, все пак и други разни рискове поемаш. Тогава вземаш съпоставими 6 апартамента поне. С паркомясто или гараж към тях. Нови. До ключ. На желано място от теб. А именно където си си харесал и самия парцел.


Ами не е така, нали това се опитвам да обясня. Да речем, че става дума за 30% обезщетение, те един вид са вече включени в цената на парцела. Ще го дам с пример, за да е по-лесно. Парцел: квадратурата му е 300 квадрата. Върху него може да се застрои площ от 1500 кв. РЗП. Тоест това 30%-но обезщетение ще е 30% от тези 1500 квадрата РЗП, което е някъде 450 квадрата. Продавачът си калкулира цената на квадрат по тези 450 квадрата, които могат да се застроят, а не по тези 300 квадрата, каквато е реалната площ на парцела. Това за мен не е правилна практика, но е факт, че навсякъде в градовете продавачите калкулират цената по този начин. Ако да речем в даден квартал цената върви около 600 евро / квадрат при парцелите, това означава, че за нашия парцел от 300 квадрата би му се искала цена от 270к евро (което е равно на 450*600), а не 180к (300*600). Wink
Ти защо си мислиш, че са толкова скъпи парцелите? Защото всеки го смята какво може да се построи върху парцела, а не колко голям парцел реално продава.

Сега вече трябва да си виждаш ясно грешката и сам. И тя е тази, че ти купуваш парцела + възможностите, които той предлага, за 600 евро на квадрат.
И за тези 600 евро на квадрат получаваш ново строителство, завършено до ключ, с паркомясто или гараж.
Което - ЗА СОФИЯ - е равно на почти двойна изгода.
Пак зависи от квартала и прочие. Но няма никъде къде да вземеш за 600 евро на квадрат до ключ, ново, с Акт 16.

Първоначално тръгна въпросът от къща или имот в София. Затова и аз за София си дадох моите "два цента"
Wink

# 744
  • Мнения: 1 716
Rumka, тая цена я дадох ей така просто за примера. Не съм си правил труда да гледам по колко вървят. Може и по 1000 и над 1000 да им искат. С примера си исках да покажа нещо съвсем друго.

# 745
  • Мнения: 5 644
Rumka, купи си парцел.

# 746
  • Мнения: X
Кой пуска нова тема?
Да препоръчате нотариус в София за договор за наем, другата седмица май ще подписвам 😊 И като разход какво да очаквам - 1 година, 500 наем - казаха ми около 40-50лв.

# 747
  • Мнения: 6 889
Ще я пусна довечера. Simple Smile

# 748
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 798
Кой пуска нова тема?
Да препоръчате нотариус в София за договор за наем, другата седмица май ще подписвам 😊 И като разход какво да очаквам - 1 година, 500 наем - казаха ми около 40-50лв.
Договорът да е за една година, защото доколкото помня се смята процент върху общата цена на наема за една година. Може да се предвиди по взаимно съгласие продължаване за неопределен срок, в случай че и двете страни желаят това, за да не се налага да се подписват анекси. Не помня колко беше процента, но нещо такова излиза за такъв наем.
Ако е за по дълъг срок, ще смятат процента върху общата сума, което става скъпо.
Нотариуси бол, някой който ви е близко, но се обадете предварително, защото понякога имат сделки и не приемат.

# 749
  • Мнения: 39
Преди години имах проблеми с едни наемателки. Престанаха да плащат режийните, идваха огромни сметки за топла вода, вероятно са преотдавали едната стая почасово.

Реших да ги изгоня и не им върнах депозита, защото освен че не плащаха сметките, бяха изпочупили и дори откраднали сумати неща. Тогава ходих при адвокат, той ме посъветва, че най-безболезнения начин да изгониш такива квартиранти е не чрез съд, а като ги издебнеш, когато не са в квартирата, да им изнесеш багажа, например в мазето и да смениш бравата.

Забелязвате ли, че от години в топ-центъра на София вече никой не отдава дългосрочно квартири за офиси, а още по-малко и за живеене. Предполагам, че хората дори  купуват в топ-центъра, за да отдават краткосрочно  чрез платформи, като "Booking" и "Airbnb".

Има ли някой информация какви доходи извличат от такива платформи? Доколкото се информирах, навсякъде по света ако отдаваш част от жилище (не цялото) в което живееш, нямаш нужда от лицензия или специално разрешение от общината за хотелиерка дейност.

Общи условия

Активация на акаунт