Масово съхнене на дървета

  • 3 670
  • 116
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6 895
Simple Smile Виждаме. А кой налага чрез санкции ?

# 46
  • Мнения: X
Не знам аз за санкциите и стандартите на ЕС, но все по-осезаемо се усеща антропогенният ефект върху затоплянето на климата: нетърпими жеги, нови рекорди, повсеместно изсъхване на реки и растителност, пожари тип трудно овладяемо инферно. Напомня ми на един виц от миналата година.

Скрит текст:
Малко черен хумор, но недалеч от истината.

"Днес е статистически най-горещият ден в страната от началото на измерването на температурата в региона. Какъв кошмар!
В същото време, след около 20 години този ден сигурно ще остане в историята като най-студеният оттогава насам."

# 47
  • Мнения: 58
На много места нивото на подпочвени води спада (например Германия), сондират се все по-дълбоки кладенци. Водните резерви стават дефицит, а потреблението нараства.

Друг, може би не толкова известен факт, е масовото измиране на видове, основно насекоми. За това не се говори често в медиите.
Дори и да забранят даден пестицид, фунгицид и т.н, на тяхно място влиза в употреба нов, за изучаването на ефектите върху околната среда на който отнема поне десетилетие.

# 48
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 350
Друг, може би не толкова известен факт, е масовото измиране на видове, основно насекоми.
Не знам за измиране на видове, я напиши малко повече, с примерчета.

# 49
  • София
  • Мнения: 38 721
Като бяхме на вилата в Гърция и на мен ми направи впечатление, че няма насекоми. Само мухи, комари и цикади. Помислих че са пръскали.
Преди вечер около лампата идваха поне 10 вида - бръмбари, мушички, нощни пеперуди. Тази година - нощем нищо. Само комари.

# 50
  • Мнения: 6 895
Rockstar и аз това усетих. Нямаше насекоми. Но в България на една селска къщичка и то в почти обезлюдено село, но землищата се обработват всичките с големи чисто нови машини от голям парк със земеделски машини т.е от големи предприемачи. А си спомням в детството си там имаше скакалци, щурци, светулки, бтръмбари, пеперуди и имаше гущери, жаби ... вече не се вижда такова разнообразие. Не знам с какво обработват огромните землища освен с новите си машини.
И не ми е ясно защо изсякоха съвсем естествена акациева гора за да садяли дъбчета...
По поовод подпочвените води в Германия и аз тези новини не успявам да ги разбера. Там се удавиха седмици наред проливни дъждове , огромни реки
Eфибуш За дърветата аз съм гледала няколко предавания и доколкото разбрах се разпространяват привнесени насекоми, които до сега не са били дразнител за дърветата и те нямат имунитет срещу тях. Добавя се сушата, която допълнително намаля имунитета на дърветата .  не ми се превежда но тук например има информация. На всякъде може да се намери информация.

Последна редакция: чт, 24 авг 2023, 08:20 от bella-ciao

# 51
  • Мнения: X
Едно възможно обяснение е миграцията им към по-благоприятни за тях климатични условия. В Европа отдавна зачестяват иначе редки случаи на тропически болести, привнесени от мигрирали насекоми.

Онзи ден четох една статия за климатичните последици, срещу които Ню Йорк в момента се бори: лош въздух от масовите пожари в Канада, насекоми и акули. Снимките бяха като извадени от апокалиптичен филм с оранжево, мръсно небе. Хората били изрично инструктирани да убиват на място определен инвазивен вид пеперуда, привнесена от Азия, която унищожава широколистните дървета, лозята и плодовите насаждения, колкото и брутално да звучат инструкциите. Учредили и екип за бързо реагиране при нападение с акули с хеликоптер и т.н., защото Северният Атлантик се е затоплил и хищниците, иначе около бреговете на Флорида, са се придвижили на север, нещо нетипично за тези ширини. И това не къде да е, а в Ню Йорк.

# 52
  • Мнения: 6 895
И в Германия казаха, че ако видиш заразено дърво веднага да алармираш, защото има много малък шанс да се пребори, но много голям шанс да зарази околните. Даже има инициативи като тези за доброволно почистване и групи разглеждащи дърветата при екскурзии ,разходки и пр. Също инаформиращ хората за какво да внимават и веднага да алармират. Например смола по дървото значело , че то се бори с нещо. Също отчупени парчета кора и ако я дръпнеш зад нея дантела от каналчета от ларвите на някакъв бръмбар ... те убиват . И т.н.

# 53
  • Мнения: X
Това само по себе си е хубава инициатива да информират хората за какво трябва да се следи, никога не е излишно. Виждала съм подобни органиризани групи в парка, 10-12 души, на обиколка в опознаване на флората наоколо. Благодаря, че сподели някои неща. Лично не съм особено запозната и на мен ми правят впечатление предимно окапалите жълти листа посред лято.

# 54
  • Мнения: 1 245
Като споменахте бръмбари и пеперуди, някои вече изобщо не ги виждам района около нас - Дневно пауново око, Адмирал, Дяволската пеперуда; Малкия еленов рогач, торни носорози; сечковци; бегачи;
преди имаше големи количества златки, кацаха по няколко на цветовете само на едно растение бъз, тази година 0 (нула), майски, априлски бръмбари също, а бяха в количества.
И разните дървеници са редки, след затоплянето пролетта повече се събудиха вътре в къщата и по разни постройки, отколкото навън. Също горски хлебарки и паяци.
В закрити пространства сякаш са повече.

# 55
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 350
За дърветата си има общински служби които трябва да следят и махат  залинелите.

Вчера ръчках разни мъхове из градината и имаше доста пъплещи буболечки, пеперуди също се появиха много сега в края на август. За видовете ми е все тая дали са местни или вносни, всъщност нямам абсолютно нищо против да дойдат шарени тропически птици и пеперуди и да изместят местните, ако ще е по-шарено 😀

# 56
  • Мнения: 6 895
Eфибушти можеш да нямаш, но много от местните видове може да не преживеят някои инвазии. И не ми се вижда много леко.

# 57
  • Мнения: X
Аз имам против тропическите насекоми - Ич нямам желание за тропически трески!
Освен това, нарушават баланса в нашите екосистеми.

# 58
  • Мнения: 3 970
Мдааа, и аз мисля, че приоданците Simple Smile променят нашата си картина.

# 59
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 350
Мдааа, и аз мисля, че приоданците Simple Smile променят нашата си картина.
Кой??

Общи условия

Активация на акаунт