Присвояване, придобиване на изоставен имот

  • 5 418
  • 55
  •   1
Отговори
# 30
  • Sofia
  • Мнения: 2 369
Няма значение дали са наследници, става дума за владение, за това и нотариалния акт е констативен, респективно оспорим.
Ключовото е, че владееш имота 10 години и ти трябват трима комшии свидетели, че това действително е така.
Такива случаи има много за изоставени къщи в села. За държавата е все едно, нали някой трябва да се заангажира с изоставения имот и да плаща данъци.

# 31
  • София
  • Мнения: 13 333
Откакто хората се изучиха от сайтове, всички станаха юристи, лекари, инженери и т.н..
Както казах, не е точно така, но за подобни консултации си има тарифа.

# 32
  • София
  • Мнения: 2 092
Доколкото аз съм чувала нещо по въпроса, е, че това се отнася за имоти в съвладение (примерно няколко братовчеди), от които едните не се интересуват от имота, а някой от тях го поддържа и му плаща данъците. И пак не става просто така, а са нужни свидетели, които да докажат, че наистина само претендентът се е занимавал. Нелогично ми се струва просто ей така сульо и пульо да може да завладее имот (който, ако пък хич няма наследници, ще го вземе държавата, а досега не съм виждала случай, в който държавата да пуска фъндък на някой си, щото се е оказал най-хитрия).

# 33
  • Sofia
  • Мнения: 2 369
Най-добре е при нотариус за такава консулатация, тъй като в крайна сметка те издават въпросния акт.

# 34
  • Мнения: 18 590
Да плащат чуждите данъци като им е толкова акъла. Не им пречете.

# 35
  • Мнения: 8 957
Юрист съм. Това е практика, която наистина се случва. Нужни са свидетели, които да докажат пред нотариуса, че имота се ползва от несобственика и нотариуса съответно издава констативен нотариален акт.
В крайна сметка в закона е предвиден достатъчно дълъг срок от 10 години, в който собственика евентуално да се заинтересува от имота си. Ако не го е правил, проблемът си е негов. Да ходи после по съдебен ред да оборва нотариалния акт.

И между другото, нито процедурата е толкова лесна, нито 10 години е кратък срок, та да обвиняваме някой, че си прави тънки сметки.
 Ако до вашето място има пустеещо такова и ви се налага няколко пъти годишно  да косите тревата, за да не ви влизат в двора змии, интересно как ще разсъждавате.

# 36
  • Мнения: 19 092
С косене на тревата не се придобива имот.

# 37
  • Варна
  • Мнения: 36 689
Може би с 10-годишно косене...

# 38
  • Мнения: 19 092
Може би с 10-годишно косене...

Сигурно. И една ограда или мрежа трябва да му сложиш на чуждия имот, за да се счита, че го владееш. Заради змиите, де, нищо, че тях подобни препятствия не ги спират.

# 39
  • София
  • Мнения: 13 333
И после иди да си го впишеш в кадастъра. Wink

# 40
  • Мнения: 8 957
Косенето на тревата е упражняване на фактическа власт върху този имот. И се включва именно в понятието "владение", което се има предвид по закон.

# 41
  • Мнения: 5 262
Ей сега всеки ще иска правото да коси градинките около блоковете. След 10г. собствени паркоместа и бизнес и за поколението   ?

# 42
  • Мнения: 8 957
Ей сега всеки ще иска правото да коси градинките около блоковете. След 10г. собствени паркоместа и бизнес и за поколението   ?

Това са пълни глупости!
Общинските имоти не се придобиват по давност.

# 43
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 974
Май се бърка владението като факт и като право. Това корпус, анимус....., нямам намерение да изнасям лекции по вещно право, ама не стоят нещата толкова елементарно с едно косене, та макар и 10 години.

# 44
  • София
  • Мнения: 13 333
То и с частните не е толкова лесно. Че да не стане така някой да коси, а накрая собственикът да му поиска неустойка за окосената неправомерно трева.

Общи условия

Активация на акаунт