Смешки от форума 37

  • 68 176
  • 746
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 18 666
У майка си можеш да ходиш всякак, макар и при нея  едни бонбони не са излишни, или плод, нещо желано от нея, дребно.
Да я зарадваш.
Другото е уважение към домакина.Каквото и да е, десерт, питка, бутилка най-често.Просто жест.
Няма мерене, няма подтекст.

# 736
  • София
  • Мнения: 19 322
Като се замисля, сещам се че когато бях малка, понякога носеха цветя за домакинята. Явно като по-непрактични, цветята са преминали в бутилка.
А щом съм отишла на гости, сигурно уважавам домакина и той мен. Ако се разберем да донесат, примерно десерт - ОК, обаче аз съм направила, те ми носят...

# 737
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 027
Да занесеш подарък, нещо малко или по-голямо на домакините, е едно, а съвсем различно е да си занесеш пиенето и яденето. Носиш си водката и мезето, изяждаш, изпиваш си ги и си тръгваш... Това ли е днешното "гости"?!

# 738
  • Майничка
  • Мнения: 12 623
Май тръгна от 90те, когато не се знаеше дали домакините не са заредили от складовете на Цар Киро.😁

# 739
  • Мнения: 41 368
За мен е израз на практичност. Ясно е, че домакините трябва да инвестират средства в купона, но няма лошо да им се помогне с нещо. Поне в днешните практични времена по-добре бутилка отколкото букет цветя. Не виждам проблем. Впрочем този обичай се зароди като бях ученичка - от домакините се очакваше да осигурят терен и това беше най-сериозният принос. От там нататък от купонджиите се очакваше да донесат пиене и мезе, защото е ясно, че домакинът не може да го направи. Казвам, че според мен се е зародило тогава, защото по времето на родителите ми се носеха цветя. Представям си на един купон с десетина гости да бъдат донесени десет букета... Много по-добре десет бутилки Wink Пък и отделно, ако някой има по-специфични предпочитания, е нормално да се подсигури.

# 740
  • Мнения: 18 666
Няма да напои и нахрани  с дребен подарък никого, уважение  е, дали цветя, дали бонбони, дали бутилка, подарък е  за домакина, не за масата с гости, ако искат, ще го споделят.
Ако има деца, към тях се ориентира подаръка.

# 741
  • Мнения: 25 724
От години се въприе някак за нормално да носиш нещо, когато отиваш на гости. Никога не отивам с празни ръце- твърд алкохол или вино е минимумът.

Аз също се чудя откъде тръгна това - разбирам да се събират младежи у някого, тогава ясно, обаче да те поканят на гости - значи могат да го понесат.

Аз пък се чудя защо се чудите. Открай време знам, че на гости не се ходи с празни ръце. Минимум нещо за децата, обичайно кутия бонбони и/или бутилка алкохол.
Разбира се, не е задължително (освен според етикета). Никой няма да върне гостенин с празни ръце.
Просто така е прието, че гостенинът носи нещо за трапезата, освен ако не става въпрос за рожден или имен ден. Тогава пак носи, ама подарък.

Май тръгна от 90те, когато не се знаеше дали домакините не са заредили от складовете на Цар Киро.😁

Ами не. Най-ранните ми спомени са от 60-те, преди това как е било – не мога да знам.

# 742
  • Мнения: 9 396
Не знам. Аз като каня на гости, каня гости, а не осигурявам терен. Гостите могат да донесат бутилка вино и/или бонбони и/или десерт, но основното + мезета, различни алкохоли и безалкохолни напитки са моя работа.  Десерт също правя. Ако гостите донесат, ще сложа и от двата. Но не се тръшкам, че са ми изяли яденето и изпили пиенето. Даже се радвам.

# 743
  • София
  • Мнения: 62 595
Цитат
Едно от моите момичета от вчера е със запушен нос, от месец не са стъпвали на ясла...Хлебарките ще измрат някой ден, но детския сопол ще пребъде.

За да бъдем по-точни за сопола - яслено-градинският сопол ще пребъде! Той е евъргрийн.

# 744
  • Мнения: 6 790
И аз съм възпитана, че на гости не се ходи с празни ръце.
Бутилка вино, нещо сладко и нещо за децата, ако има такива. Всеки с възпитанието си.

# 745
  • Мнения: 25 724
Цитат
На практика, не съществува класически български фентъзи роман, който да се нареди до заглавия като „Под игото“, „Железният светилник“, „Тютюн“ и пр. Да, има разкази и сборници с разкази, и популярни автори от ранга на Чехов, но пак не е достатъчно.

Искрено се надявам, че новото литературно произведение, чийто автор е авторът на цитираната реплика, не е същият логически тюрлюгювеч. Simple Smile
Изобщо, в наши дни явно е много модерно да се сравняват ябълки с круши и... дори с репи.

# 746

Общи условия

Активация на акаунт