Масово съхнене на дървета

  • 3 670
  • 116
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 38 721
Доколкото наблюдавам тук, в Младост, всичко е ок.

# 16
  • Мнения: 3 970
Скрит текст:

Защото истериите в интернет пространството относно световните конспирации и т.н., вместо да утихнат с отпадането на ваксините срещу ковид, още повече набират скорост. Чак се ужасявам колко много хора са бягали от часовете по физика и химия... Въпрос на време е и да се върнат кладите, на които да горят всеки, който се осмели да каже, че Земята се върти.
И защото ми писна да срещам под път и над път цитати от форума, с автори не само пълни невежи, но и откровени тролове, а под тях половин България да се изрежда да се подиграва на тъпите и прости мами.
Мога да разбера гледната ти точка ако се опитам да гледам през твоите очи, Как' Сийка. Само че в крайно различни теми е... как да ти кажа...

Инак по темата на мен в града ми прави впчатление, че изсъхват като от болест тези синкавите иглолистни. Забравям все пак се водят. Сякаш нещо ги напада и малко по малко изсъхват целите.

# 17
  • Мнения: 2 009
Всичко съхне не само дърветата . Погледнете какви жеги , каква суша . Нищо не понася на тия жеги . Нормално .. Стой ти на 40 гр . на вън по цял ден и ще те питам няма ли да съхнеш . Чух , че това лято е било най - горещото до сега , преди 2016 е била най - гореща , но тази я е надминала . Земята е жадна , в тая жега се нагорещяват , отделно и болести и неправилна грижа .

**** Масово се изсичат дървета в пояси и разни други места , а никой не сее . След години няма да имаме какво да режем и дървата за огрев ще струват до небесата .

Последна редакция: вт, 22 авг 2023, 11:44 от alisa212

# 18
  • Мнения: 1 245
За изсъхването на дървета не знам, но масово изсъхване/умиране на лози имаше. Иначе откъм плодовете сме зле. Почти никакви няма с изключение на орехите, но не се знае дали ще се задържат.
Впрочем и насекомите ми се виждат доста по-малко, особено пчелите. От последните седмици се появяват единични бройки. Главно мухи, малко оси и стършели. И мравките сякаш са кът, докато бяха големите дъждове се навираха по къщите, сега са навън, но като се загледа човек по земята почти нищо не се вижда да пълзи, да се движи.

# 19
  • Мнения: 2 009
За изсъхването на дървета не знам, но масово изсъхване/умиране на лози имаше. Иначе откъм плодовете сме зле. Почти никакви няма с изключение на орехите, но не се знае дали ще се задържат.
Впрочем и насекомите ми се виждат доста по-малко, особено пчелите. От последните седмици се появяват единични бройки. Главно мухи, малко оси и стършели. И мравките сякаш са кът, докато бяха големите дъждове се навираха по къщите, сега са навън, но като се загледа човек по земята почти нищо не се вижда да пълзи, да се движи.

Така е при нас в Добруджа само сини сливи и жълти , някоя друга круша , а орехите падат от както са се образували до сега .. Вече втора година няма . Гроздето е добре , но доматите са ужас .

# 20
  • Мнения: 1 245
Освен климатичните промени (общите) забелязвам че силно се измени розата на ветровете в района. Другата промяна тук е че от няколко години се увеличиха площите със зърнените култури, дори стигат близо до гората, а се унищожиха/изкорениха сливи и ябълки, както и се засяха предишни ливади. Какво пръскат, какво обработват незнам.

# 21
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 350
Може би ти прави впечатление сега защото по-рано не си се заглеждала. А и е суша, жега, болести, нормални в природата неща. От пръскане няма как да умират дървета, земеделците пръскат ежегодно за да помогнат на овошките, ако беше вредно нямаше да са останали овошки.

# 22
  • Мнения: 126
Може би ти прави впечатление сега защото по-рано не си се заглеждала. А и е суша, жега, болести, нормални в природата неща. От пръскане няма как да умират дървета, земеделците пръскат ежегодно за да помогнат на овошките, ако беше вредно нямаше да са останали овошки.
Овощните дървета се пръскат против паразити и насекоми, които унищожават плодовете, т.е. с инсектициди. Няма логика да умират от това други дървета, да. Но те се повлияват от пръскане с хербициди, особено когато са млади. Двете са коренно различни неща.

# 23
  • Мнения: 1 245
Те фактически самите насекоми силно намаляха, както ви казах, даже и сутринта докато отивах на работа не видях почти нищо по пътя, имаше 2-3 мравешки пътеки(от големи дървета ) и на асфалта 2 мравки (два броя! ), просто някакво мъртвило.
Също друго ми прави от 2 год. някъде впечатление - сега в жегата лятото, като отидеш към някоя ливада или гора се чува едно непрекъснато жужене и бръмчене, както ако си близо до кошери. Сега е някаква абсолютна тишина и само отделни единични бройки насекоми  прелитат или избръмчават. Много странно и непривично.

# 24
  • Мнения: 12 864
Те фактически самите насекоми силно намаляха, както ви казах, даже и сутринта докато отивах на работа не видях почти нищо по пътя, имаше 2-3 мравешки пътеки(от големи дървета ) и на асфалта 2 мравки (два броя! ), просто някакво мъртвило.
Също друго ми прави от 2 год. някъде впечатление - сега в жегата лятото, като отидеш към някоя ливада или гора се чува едно непрекъснато жужене и бръмчене, както ако си близо до кошери. Сега е някаква абсолютна тишина и само отделни единични бройки насекоми  прелитат или избръмчават. Много странно и непривично.
При нас на село е пълно с мравки. И летящи насекоми има.
Имаме кошери, не съм чувала гора или ливада да жужи така.
По-скоро сега намаляха птичите песни, защото вече не им е сезонът. Тази неделя попаднахме на абсолютно тиха гора. Даже и единични изцвърчавания нямаше. Според мен, нещо им има на такива гори, където пък никак не се въдят птици.

# 25
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 350
За насекомите да, и на мен ми се струва че се виждат по-малко, но това не виждам как влияе за съхнещи дървета.

# 26
  • Мнения: 6 895
Значи за насекомите мога да кажа наблюдение при едно село. До миналата година беше пълно с пчели. Като пуснем градинската чешма се напълваше с пчелички да пият и съвсем малко оси. Тази година НИТО една пчела не видях.
А има дворове с кошери и било много зле.
Значи госркото дали акациевата гора над селото за изсичане и искали да садят дъбчета. ОК. Обаче на това място освен акации и лятото слънчогледи друго много за пчелите няма, сухи треви и храсталаци .  И съответно пчелояди нямаше много. Тази година обаче и никакви джанки нямаше. Но страшно много смокини. Не знам.

# 27
  • Мнения: 2 009
Мисля, че насекомите и дърветата нямат нищо общо . Има мравки , но не толкова , колкото преди . Пчелите мисля, че се крият , когато е топло . Май се затварят в кошерите ли не знам . От жегата могат да умрат . Само комарите гъмжат вечер и много хапят.

# 28
  • Мнения: 1 245
Едното общо може да бъде че в определени микрорайони се увеличава използването на препарати за РЗ. Евентуално се ползват от различните групи ( фунгициди, хербициди и инсектициди за защита на културите ) и така и растения и животни го отнасят.
Другото е тъй нареченото унищожаване на местообитанията, примерно вместо ливади, гори или нещо друго имаме ниви или да речем голи сечища, застроявания, асфалтирания и разни екстри от урбанизацията.
Така че всичко си заминава повсеместно, вкл. ако щете едни жаби, змии и гущери. Макар че живея буквално в гора, от 2 години някъде, не съм видял и една змия. И другите видове намаляха напоследък.

# 29
  • Мнения: 3 970
Според мен всичко е в бясната химия, която се ползва в земеделието.

Включването на Как' Сийка мен затова ме шокира. Човек не смее да каже "Монсанто съвсем са се разгащили". Веднага се намира някой да ти каже: "Ааааа, ама ти вярваш в конспирациите за пъскането със самолетите".

Не винаги когато приказваме за пръскане се има предвид самолети и конспирации. Пръскат си наземно, обичайно, неконспиративно и официално. За това, за онова. Уж в помощ на земеделието. Едно оправят, друго развалят.

Преди време бях гледала един документален филм за пчелите. Наистина е шокиращо как измират масово. Беше ми интересно да науча например как измирали когато опрашват бадемови насаждения в САЩ (тези били най-големият производител на бадеми в света!). Пчеличките си свършвали работата, но поради това, че преди това бадемовите насаждения били пръскани, след опрашването имало огромен брой загубени кошери. Филмчето беше някак тъжно.

Като се казва, че без пчели светът отива на кино явно истина е. Защото насекомите (на само пчели) си имат своята роля. И то доста по-сериозна от това да бъдат заместители на месото както нек'ви изкукали корпорации са си наумили да ни втълпят.

Bayer/Монсанто са зло. Едно от най-големите в света. Собствениците вероятно се крият в дебрите на кой ги знае я Вангард, я Блекрок или н'екви други долнопробни, но ултра богати корпорации фамилии. Няма спасение от това.

Общи условия

Активация на акаунт