Постъпих глупаво, как да се извиня

  • 7 047
  • 68
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Здравейте,
извинявам се ако темата не е за този раздел на форума.

Скоро на работа дойде нова колежка, която трябва да въведа в работата и аз го правя, обяснявам и всичко дори без да ме пита, но направих нещо много глупаво и дори не знам защо. Направила съм система, която да улесни работата, но не исках да й казвам, защото ми отне месеци да я направя, за което много съжалявам. Не биваше да постъпвам така, още в началото като не й казах съжалих, но после не можех да й кажа вече, защото щеше да изглежда тъпо, че съм скрила. Тя обаче разбра, нищо не каза разбира се, но се чувствам ужасно, искам да й се извиня някак, но не знам как. Моля дайте някакви съвети какво да правя. Тя е много добър човек и не икам да си разваляме отношенията.

Благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 2 114
Здравейте,
извинявам се ако темата не е за този раздел на форума.

Скоро на работа дойде нова колежка, която трябва да въведа в работата и аз го правя, обяснявам и всичко дори без да ме пита, но направих нещо много глупаво и дори не знам защо. Направила съм система, която да улесни работата, но не исках да й казвам, защото ми отне месеци да я направя, за което много съжалявам. Не биваше да постъпвам така, още в началото като не й казах съжалих, но после не можех да й кажа вече, защото щеше да изглежда тъпо, че съм скрила. Тя обаче разбра, нищо не каза разбира се, но се чувствам ужасно, искам да й се извиня някак, но не знам как. Моля дайте някакви съвети какво да правя. Тя е много добър човек и не икам да си разваляме отношенията.

Благодаря предварително.

Ако системата е твой авторски продукт, който си направила без да ти е поръчан от работодателя (или да е в съответствие и в обема на трудовите ти/договорни или законови задължения) и да ти е казано да я въведеш в нея, няма проблем. Не си длъжна и имаш право да я опознаеш и да прецениш как да я въвеждаш в работата, ако това въобще е твое задължение.
Споко.

# 2
  • Мнения: 421
Ако се чувстваш тъпо, обаче - и кажи в прав текст. Поне аз съм винаги директна и хората ме разбират. Чисто и просто "Ей, малко тъпо ми стана, че не ти споделих за моите улеснения, но първо трябваше да те въведа в работата - така както очакват началниците, за да не се изложа аз. Нека свикнеш, после можем да ползваме моята програма и двете" .... и те така Simple Smile  Peace

# 3
  • Мнения: 25 677
И защо да трябва да я ползват двете? За да може втората по-бързо да ѝ заеме мястото?  Laughing

# 4
  • Мнения: 723
Кажи и директно. Това е, което можеш да направиш. Човек често прави глупости. Важното е да си ги разбира и да си ги признава. Това е моето мнение. Тарикатски постъпки са ми неприятни.
Трудът си е твой. Разбирам терзанията ти. Но да криеш, е детско.
Дано колежката ти излезе разбран човек и оцени искреността ти.
Ако ли пък не, неин си проблем.

# 5
  • Мнения: 1 384
Ха спокойно бе аз като разкрих на моята нова колежа работата си в табличен вид и и показах всички хитринки и улеснения ,сега колежката е на път да ме замести .Нали знаеш че новите изпълнени с ентусиазъм за голяма заплаха за работното място

# 6
  • Мнения: 7 779
забравяте когато и вие навлизахте в съществото на работата.  hahaha
гадна работа , но е в сила инстинкта за самооцеляването.  

# 7
  • Мнения: 431
Не можеш ли да се 'измъкнеш' с нещо от сорта на "не можах да ти я покажа по-рано, защото трябваше първо да я погледне и одобри шефа"?

# 8
  • Мнения: 593
Аз не виждам за какво трябва да се извиняваш.

# 9
  • Мнения: 2 216
Кажи и директно. Това е, което можеш да направиш. Човек често прави глупости. Важното е да си ги разбира и да си ги признава. Това е моето мнение. Тарикатски постъпки са ми неприятни.
Трудът си е твой. Разбирам терзанията ти. Но да криеш, е детско.
Дано колежката ти излезе разбран човек и оцени искреността ти.
Ако ли пък не, неин си проблем.
Това е и моето мнение. Открито казваш какво си направила, извиняваш се и до там. От нея зависи дали ще приеме извиненията ти

# 10
  • Мнения: 44
Нито й дължиш обяснение, нито й дължиш извинение! Не се показвай слаба, защото свястната колежка, която е хубав човек би те изместила, ако има тази възможност! След една година пиши тук дали е толкова хубав човек! Ти си изработила системата за твое улеснение. Не цениш ли труда си? Не си длъжна да я улесняваш! Нито ти плаща тя, нито пък работи за теб!

# 11
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Ако ще работите паралелно, не мисля, че трябва да се извиняваш за каквото и да е! Даже не съм сигурна, че трябва да я информираш.
Ако обаче, тя ще те замества... newsm78 Добре е да я светнеш!

# 12
  • Мнения: X
Ами казали са ти вече. Не си била длъжна да й казваш и майчиното си мляко, но те разбирам как се чувстваш. И аз навремето си бях играла да си правя специални тематични речници на работа и разни таблици с данни, за да не ми се налага да ровя като ненормална за всеки документ и първо си мислех да си трайкам. Обаче като дойде новата колежка, която даже трябваше някаква по-висша от мен да го раздава и да ме разпитва невинно нямало ли било начин да намери от някъде нужната терминология, все пак реших да й услужа.
После пък тя като напускаше ми завеща един неин тефтер с важно инфо, което си беше записала и което щеше да ми е нужно като я няма вече, за да й върша работата. Не че беше длъжна да ми го дава. Можеше да ми обясни надве-натри какво прави, но беше така добро момичето, да ми даде всичко черно на бяло.

Аз съм на принципа каквото повикало, такова се обадило. Затова все си мисля, че направеният жест рано или късно се връща. Не съм от хората, които ги е страх, че някой ще им вземе хляба.

# 13
  • Мнения: 5 134
В ситуацията си постъпила най-разумно според мен след като не си си разкрила картите веднага на човек, когото не познаваш. Сега ако имаш желание за обсяснение и споделяне, винаги има начин да се измъкнеш дипломатично. Аз на твое място бих казала нещо по повод на това, че не си споделила системата, защото си преценила, че освен за теб едва ли би била полезна за друг, особено някой който изобщо сега започва тъй като има много тънкости. Но понеже са минали няколко месеца и колежката е по-запозната с нещата, може би сега е момента да обсъдите дали системата би сработила и за нея. Но това е изцяло твой избор, аз също не мисля, че и го дължиш.

Последна редакция: чт, 19 дек 2013, 22:25 от elenna

# 14
  • Мнения: 121
Няма защо да се извиняваш.
Ти си минала по нейният път, без улеснения.
Сега е нейн ред да се учи от А и Б.
Когато е готова, можеш да я запознаеш с твоя продукт.

Общи условия

Активация на акаунт